Blog Arama (meditasyon)

Yoga Yapmak Migrene İyi Gelir mi?

Sıkıcı şehir hayatı, yoğun geçen bir gün, dünden kalan uykusuzluk ve hayatınız hakkında sürekli düşünme sonucu ortaya çıkan kabus; Migren.

DEVAMINI OKU
Uyku Meditasyonu Nedir?

Uyku problemi, hayatımızda karşılaştığımız sağlık sorunlarının temelini oluşturmaktadır. Migren, psikolojik sorunlar, kilo kaybı ve konsantrasyon zorluğu gibi sorunların ana sebepleri arasında uykusuzluk yer almaktadır.

DEVAMINI OKU
Meditasyon ve Yoga İle İlgili Kitaplar

Yoga, meditasyon veya farkındalık gibi konuları öğrenebileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz ve tüm bunları yaparken aynı anda çok da keyif alabileceğiniz kitaplar önermek istiyoruz sizlere...

DEVAMINI OKU
Meditasyon Türleri Nelerdir?

Hepimiz hayatımızda zor günler geçirebilir, hatta geçiriyoruz da diyebiliriz. Günlük hayatta karşılaştığımız problemler ve sorunlar bizi oldukça rahatsız eder. Bu problemlerin üstesinden gelmek için size muhteşem bir önerimiz var; Meditasyon. Kendi içinde birçok türlere ayrılan meditasyonu sizler için ele aldık…

DEVAMINI OKU
Meditasyon ve Deneyimler

Meditasyon tekniklerinin aslında hayatımızın bir parçası olduğunu ve günlük yaşantımızda karşılaştığımız durumların benzeri olduğunu bilerek meditasyon yapmak, istediğimiz ve arzuladığımız huzura bizi daha rahat ulaştıracaktır. "Kendini bilme" yolculuğunuzu daha verimli ve anlamlı getirebilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Mindfulness ve Şefkat

Farkındalık yolcuğumuz zihnimizin berraklığı kadar kalbimizin sıcaklığını da içerir. Sanki hem ışık hem de ısı yayan bir lamba gibi bilgelikle aydınlanan yolumuz şefkat ile beslenmektedir.

DEVAMINI OKU
Pratikte Varoluş Döngüsü

İnsan olarak zihin - beden organizmasıyız ve 5 temel duyuya sahibiz. Bu 5 temel duyu sayesinde çevreden aldığımız verilerle bedensel duyumlar oluştururuz. Örneğin bir kuş sesi duyduğumuzda hoşumuza gitmesi, korna sesi duyduğumuzda irkilmemiz gibi... Bu bedensel duyumlara kaçınma ve arzulama tepkisi verdiğimizde davranışlar, bağımlılıklar, alışkanlıklar ve kişiliğimiz oluşur. Aslında bir nesneye değil o nesnenin yarattığı bedensel duyuma bağımlı olmuş oluruz. Sigaraya değil sigara içerken hissettiğimiz duyguya bağımlı olmamız gibi... Bunu davranışçı psikolojide ödüle dayalı öğrenme süreci açıklar

DEVAMINI OKU
Kendine Özel Meditasyon Köşeni/Alanını Yarat

Evinizde meditasyon köşesi/alanı oluştururken uyulması gereken belirli bir kurallar seti olmasa da, göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır.

DEVAMINI OKU
Korona Günlerinde Neden Yoga Yapmalıyız?

Belirsizlikler çığ gibi büyürken dünyanın önde gelen okullarından Harvard Üniversitesi, tüm öğrencilerini bu ölümcül virüsle savaşmak için her gün yoga yapmaya çağırdı. Peki ama neden?

DEVAMINI OKU