Blog Arama (yoga ve meditasyon)

Pilates İle İlgili Doğru ve Yanlışlar

Popülerliği her geçen daha da artan pilates hakkında herkes az çok bilgiye sahiptir. Ancak bu durum aslında maalesef bilgi kirliliğine de yol açmaktır. Pilates hakkında doğru bilinen ancak yanlış olan 3 durumu sizler için ele aldım.

DEVAMINI OKU
Yoga Yapmak Migrene İyi Gelir mi?

Sıkıcı şehir hayatı, yoğun geçen bir gün, dünden kalan uykusuzluk ve hayatınız hakkında sürekli düşünme sonucu ortaya çıkan kabus; Migren.

DEVAMINI OKU
Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Çocuk yogası, yoga pozlarının veya asanaların çocuklar için uyarlanmış ve çok daha zevkli haline denir. Çocuklarımız için yoganın birçok faydası vardır. Uzmanlar tarafından özellikle öğrenme ve gelişme çağındaki çocuklar için önerilir.

DEVAMINI OKU
Hamilelik ve Yoga

Hamilelik döneminde yoga yapmak, hem gebelik döneminde hem doğum sırasında hem de doğum sonrasında size birçok avantajı beraberinde getirir. Hamileler için özel olarak seçilmiş yoga pozları sayesinde huzurlu bir doğuma hazırlanabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Evde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Normal olarak adlandırdığımız zamanlarda pilates, yoga ve diğer iyi yaşam grup derslerine katılan bizler, bunun eksikliğini yaşamamak istiyoruz bir yandan. Yogaila sayesinde evden grup derslerine katılabileceğinizi hatırlatarak evden grup derslerine katılmanın önemini özetlemek istiyorum.

DEVAMINI OKU
Surya Namaskara - Güneşe Selam

Hindistan geleneklerine ait güneşe selam, güne daha pozitif ve enerjik başlamanızı sağlar, vücudunuzu ısıtır ve zihninizi canlı tutar. Güneşe selam egzersizlerinin nasıl yapıldığını sizler için derledik. Keyifli okumalar!

DEVAMINI OKU
Uyku Meditasyonu Nedir?

Uyku problemi, hayatımızda karşılaştığımız sağlık sorunlarının temelini oluşturmaktadır. Migren, psikolojik sorunlar, kilo kaybı ve konsantrasyon zorluğu gibi sorunların ana sebepleri arasında uykusuzluk yer almaktadır.

DEVAMINI OKU
Meditasyon ve Yoga İle İlgili Kitaplar

Yoga, meditasyon veya farkındalık gibi konuları öğrenebileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz ve tüm bunları yaparken aynı anda çok da keyif alabileceğiniz kitaplar önermek istiyoruz sizlere...

DEVAMINI OKU
Ashtanga Açılış ve Kapanış Mantraları

Ashtanga yogaya başlamadan önce ve bitirdikten sonra mantralar söylenir. Mantranın kelime anlamını, açılış ve kapanış mantrasını ve de bunların anlamlarını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

DEVAMINI OKU
Meditasyon Türleri Nelerdir?

Hepimiz hayatımızda zor günler geçirebilir, hatta geçiriyoruz da diyebiliriz. Günlük hayatta karşılaştığımız problemler ve sorunlar bizi oldukça rahatsız eder. Bu problemlerin üstesinden gelmek için size muhteşem bir önerimiz var; Meditasyon. Kendi içinde birçok türlere ayrılan meditasyonu sizler için ele aldık…

DEVAMINI OKU
Pitta Mevsimi: Yaz! Beslenme ve Egzersiz Önerileri

Ayurveda'yı ele aldığımız serimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu hafta Pitta Doşalar için bazı beslenme ve egzersiz önerilerimiz var. Keyifli okumalar!

DEVAMINI OKU
Benim Yogam: Mindfulness Yoga

İnsan, yaşamında aldığı kararlar ve bu kararlar sonucu hareket geçerek hayatını değiştirebilir. Mindfulness yogaya dair birçok bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

DEVAMINI OKU
Meditasyon ve Deneyimler

Meditasyon tekniklerinin aslında hayatımızın bir parçası olduğunu ve günlük yaşantımızda karşılaştığımız durumların benzeri olduğunu bilerek meditasyon yapmak, istediğimiz ve arzuladığımız huzura bizi daha rahat ulaştıracaktır. "Kendini bilme" yolculuğunuzu daha verimli ve anlamlı getirebilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Mindfulness ve Şefkat

Farkındalık yolcuğumuz zihnimizin berraklığı kadar kalbimizin sıcaklığını da içerir. Sanki hem ışık hem de ısı yayan bir lamba gibi bilgelikle aydınlanan yolumuz şefkat ile beslenmektedir.

DEVAMINI OKU
Pratikte Varoluş Döngüsü

İnsan olarak zihin - beden organizmasıyız ve 5 temel duyuya sahibiz. Bu 5 temel duyu sayesinde çevreden aldığımız verilerle bedensel duyumlar oluştururuz. Örneğin bir kuş sesi duyduğumuzda hoşumuza gitmesi, korna sesi duyduğumuzda irkilmemiz gibi... Bu bedensel duyumlara kaçınma ve arzulama tepkisi verdiğimizde davranışlar, bağımlılıklar, alışkanlıklar ve kişiliğimiz oluşur. Aslında bir nesneye değil o nesnenin yarattığı bedensel duyuma bağımlı olmuş oluruz. Sigaraya değil sigara içerken hissettiğimiz duyguya bağımlı olmamız gibi... Bunu davranışçı psikolojide ödüle dayalı öğrenme süreci açıklar

DEVAMINI OKU
Ayurvedik Beden Tipi: Doşa'ya Uygun Beslenme ve Egzersizler! Ayurveda II. Bölüm

Ayurveda'yı ele aldığımız serimizin 2. bölümündeyiz. Bir önceki bölümde Ayurveda ve evreni oluşturan elementler hakkında bilgi vermiştik. Bu bölümde ise "Doşalar" ve onlara uygun beslenme ve egzersizler önerilerinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

DEVAMINI OKU
Ayurveda Nedir? I. Bölüm

Ayurveda, Hint kültürüne dayanan ve kökü bin yıllar öncesine dayanan komple bir şifa sistemidir. Sadece iyileştirici gücü ile değil, bir hayat biçimi olarak ele alınır. Ayurveda'yı 4 bölüm olarak ele alacağız. Bu ilk bölümü Ayurveda 101 olarak adlandırıyoruz.

DEVAMINI OKU
Bedenimize Sızan Duygular

Yaşamın anlamı duygudur. Duygu, yaşamın varoluşundan bu yana sürekli kendini yeniler ve insan hayatındaki rolünü büyütür. Hayatımızın her anında yanındadır, bize bazı konularda olumlu anlamda yardım etse de bazı konularda ileride pişman olacağımız kararlar aldırabilir. Duygunun bedenimize sızmasına izin verin, onu dinleyin...

DEVAMINI OKU
Hayallerini Sulamaya Devam Etmelisin!

Bambu Ağacının hikayesini bileniniz var mı? Hayatın engelleri ile başa çıkmak bazen zor olabiliyor. Vazgeçmeyi düşündüğünüz anlarda, sabrınızın sonuna geldiğiniz anlarda aklınıza bu hikayenin gelmesini ve size umut aşılamasını diliyorum.

DEVAMINI OKU
Dil ve Gerçeklik Üzerine

Karanlığı kötü ve aydınlığı iyi olarak sınıflandıran zihnimizin kapısından lütfen içeri buyurun. 4,5 milyar yıl öncesine küçük bir yolculuğa hazır mısınız? Klasik fakat insanın içini rahatlatan bir cümle ile sizi karşılamak isterim “Merak etmeyin, kısa sürecek.”

DEVAMINI OKU
Yoga’nın Tarihçesi ve 8 Basamağı

Yoga, zihin, beden ve ruhun bütünlüğünü sağlamak ve sağlığını korumak için bulunmuş bir bilim, felsefe dalı, bir öğretidir.

DEVAMINI OKU
Kendine Özel Meditasyon Köşeni/Alanını Yarat

Evinizde meditasyon köşesi/alanı oluştururken uyulması gereken belirli bir kurallar seti olmasa da, göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır.

DEVAMINI OKU
Yin Yoga Nedir? Neden Yapmalıyız?

Yin Yoga, orijinal Hatha Yoga geleneğinin bir parçası olup Çin kökenli Taoist çalışmaların ve Batı biliminin etkilerinin harmanlanarak ortaya koyulduğu bir yoga biçimidir.

DEVAMINI OKU
Taşınma Sürecinde Yapabileceğiniz Egzersizler

Taşınmak, yeni bir başlangıç yapmak çok güzel ancak süreci az biraz zorlu ve sıkıcı. Deneyimimi ve bu süreçte yapabileceğiniz egzersizleri derledim!

DEVAMINI OKU
Hayatımızda Neleri Biriktiriyoruz?

İçsel bir arınma ihtiyacım gelişti… İlk olarak giysi dolabımdan başlamaya karar verdim…Gardırobumun karşısına geçtim ve uzun uzun seyrettim, sadece inceledim…

DEVAMINI OKU
Yoga Hakkında Merak Ettikleriniz

Yoga nedir?, neden yogaya başlamalıyım?, illaki felsefesini öğrenmek zorunda mıyım?, kendi kendime öğrenebilirmiyim?, yoganın zayıflatıcı etkisi var mı? sorularına gelin beraber bakalım.

DEVAMINI OKU
Mindfulness ile Tanışma Fırsatı

Mindfulness ile içsel ve dışsal tecrübelerimizden bir adım geri çekilmeyi öğrenebilir, kendimizi yargılama veya reaksiyon verme gibi alıştığımız kalıplardan özgürleşebiliriz.

DEVAMINI OKU
Çünkü Şükran Dolu Bir Kalp, Mucizeleri Çeker!

Kendinizi herhangi bir konu hakkında endişelenirken buldunuz mu ve endişelenmenin bu durumu değiştirmeyeceğini bildiğiniz halde endişelenmeye devam ettiniz mi?

DEVAMINI OKU
Yoga Yolunda – Temel Amacı ve Yararları Nedir?

Milattan binlerce yıl önce ortaya çıkmış olan yoga’nın yıllar içerisinde bir bilim ve felsefe olduğu kabul edilmiştir.

DEVAMINI OKU
Korona Günlerinde Neden Yoga Yapmalıyız?

Belirsizlikler çığ gibi büyürken dünyanın önde gelen okullarından Harvard Üniversitesi, tüm öğrencilerini bu ölümcül virüsle savaşmak için her gün yoga yapmaya çağırdı. Peki ama neden?

DEVAMINI OKU
“Yapamayacağın Hiçbir Şey Yok” Tao Porchon-Lynch

Bugün sizlere 6 yıl önce İnternette TEDx etkinliklerini izlerken karşıma çıkan ve hayata olan bakış açısı, tutkusu, azmi ve kalbinin tüm güzelliği ile muhteşem bir kişiden bahsedeceğim.

DEVAMINI OKU
Adım Adım Yoga

Merhaba herkese, sizlere bu yazımda yoganın hayatıma nasıl girdiğini ve neleri mümkün kıldığından bahsedeceğim.

DEVAMINI OKU