Baş Boyun Ağırısı İçin Rahatlatıcı ve Güçlendirici Egzersiz

Ders Programı

Rezervasyon Yap

Baş Boyun Ağırısı İçin Rahatlatıcı ve Güçlendirici Egzersiz

— Didem Kara

Boynunuzu sağa sola döndürmekte zorlanıyor, sürekli boyun kütletme ihtiyacı duyuyor veya sabah uyandığınızda baş boyun çevrenizi bir tahta kadar sert mi hissediyorsunuz? Farklı boyun ağrısı tipleri, altta yatan sorunun ne olduğunu söyleyebilir.

50.00 TL
Baş Boyun Ağırısı İçin Rahatlatıcı ve Güçlendirici Egzersiz
Ders Açıklaması

Bazıları için boyun ağrısı, zayıf duruşun sonucudur, diğerleri için boyun ağrısı, araba kazasının veya boynun hızlı bir şekilde sarsılmasına neden olan başka bir yaralanmanın doğrudan sonucu olabilir.

Bazen boyun ağrısı kısa ömürlüdür. Bazen ise kronikleşen bir ağrı söz konusudur. 

Kronik boyun ağrısı, sıklıkla yaralanma sonucu ortaya çıkan, ancak gitmeyen ağrıdır. Çoğu kronik ağrı sorununda olduğu gibi, devam eden ağrı genellikle zamanla sinir bozucu bir hal alır.

Bu çalışma ile omuz ve boyun hareketlerinizi postural restorasyon anlayışı ile geliştirmeyi hedefliyor olacağız. 

Boyunda ağrı en çok, üst boyun ve sırtın üst kısmındaki sertlikten kaynaklanır ve bu da orta boyunda anormal gerginliğe neden olur. Amaç, bu alanların hareketliliğini artırmak, gerginliği hafifletmek ve tüm boyun ile omuz bölgesine doğal hareketi geri kazandırmaktır.

Ders İçeriği

  • Üst beden mini postürel eğitiminin uygulaması
  • Nefes farkındalığının sağlanması
  • Boyun kaslarında germe ve gevşeme egzersizlerinin uygulaması
  • Kürek kemiği çevresi kaslarda germe ve gevşeme egzersizlerinin uygulaması
  • Hareketlere nefesin adapte edilmesi ile gergin histeki kaslarda gevşeme hissinin sağlanması

Eğitmen

Didem Kara

Her şey 2004 senesinde, Sri Lanka'ya gittiği uçakta, türbülans sırasında geçirdiği kaza ile başladı. Darbeye bağlı olarak bel ve boyun bölgesinde 19 yaşında fıtıkları ve ağrılarının olması Ayurveda’nın fıtık konusunda iyileştirici tedavilerini deneyimlemesine sebep oldu.

Yoga ile 2005 senesinde Hindistan'da Iyeangar Yoga sayesinde tanıştı. Buradaki pratiklerine Tayland'ın Bangkok şehrinde ve Ko Samui Adası'nda katıldığı eğitimleri ekledi. Yoga eğitimi aldığı yıllarda Bangkok’ta tetik nokta ve derin bağ doku masajını öğrenmiş ve daha sonra bu masajları kendi tekniği ile yorumlamıştır. 

Bu dönemde restoratif şekilde yoganın kullanılabildiğini ve postür restorasyonu ile ilgili çalışmaların olduğunu da pratiğini geliştirmek için gittiği New York'ta katıldığı stüdyo çalışmaları sırasında kendi omurga sağlığı için deneyimleme şansı olmuştur. Hatha Yoga eğitmenlik sertifikasını Türkiye’de 2020 senesinde almıştır.

Omurga sağlığı ile böylelikle dolaylı olarak çalışmaya 2005 yılında başlamış, sağlık endüstrisinde çalıştığı yıllarda, çalışmalarını farklı bir alana kaydırmak istemiş ve 2013 yılı Mayıs ayında Denge Noktası Sağlık ve Eğitim Danışmanlığı'nı kurarak, enerjisine uygun şekilde yoluna devam etme kararı almıştır.

Kas iskelet sistemi, sinir sistemi ve sindirim sisteminin ayrılmaz bir bütün olduğunu bildiği için kişilerin beslenme alışkanlıklarını ihtiyaca göre belirlemek ve değiştirme becerisini geliştirmek amacıyla davranış bilimleri ile  motivasyonel görüşme dersleri içeren beslenme ve fonksiyonel egzersiz alanlarında eğitimler almıştır.

Postürü daha fonksiyonel kılmak ve kasları daha rahat hareket ettirebilmek amacıyla yapılan egzersiz ve rehabilitatif hareketlere masaj ile kupa uygulamasının da dahil edilmesi gerektiğine inandığı için, tetik nokta ve derin bağ doku masajı bilgisini postural restorasyon seanslarına ekleyerek bütünsel bir seans tasarlamıştır.

Beslenme danışmanlığı hizmetlerine ise farkındalık, öfke kontrolü, NLP, çakra eğitimi, motivasyonu koruam ve stres yönetimi eğitimlerini dahil ederek bireylere ve kurumlara beslenme menüsü dışı bir algı ile sorunun kökenini anlamaya yardımcı olabilecekleri, bütünsel şekilde yardımcı olmaktadır.

Didem Kara 2001 yılında nefes tutarak katıldığı sualtı sporlarına ,2015 yılından beri, lisanslı serbest dalış sporcusu olarak devam etmektedir.

- Devamını Göster -

Değerlendirmeler

5.0

1 Yorum
5
5 yıldız
1
4
4 yıldız
0
3
3 yıldız
0
2
2 yıldız
0
1
1 yıldız
0
  1. Melis B***** Melis B*****

    Boyun bölgesi için çok rahatlatıcı bir dersti. Didem Hanım durumunuza ve günlük yaşantınıza uygun egzersizler uyguluyor, birebir önerilerde bulunuyor. Çok teşekkür ederim.