Bel Ağrısı için Rahatlatıcı ve Güçlendirici Egzersiz

Ders Programı

Bu dersin bu hafta programı bulunmuyor.

Bel Ağrısı için Rahatlatıcı ve Güçlendirici Egzersiz

— Didem Kara

Bel ağrısını rahatlatmak için çok işlevli kalça kaslarının bize yardımı çoktur. Sakroiliak eklem çevresi kasları rahatlatacağımız bu çalışmada, kalça kaslarımızın pelvisi farklı şekilde stabil etmesi ikinci hedefimiz olacaktır.

50.00 TL
Bel Ağrısı için Rahatlatıcı ve Güçlendirici Egzersiz
Ders Açıklaması

Bazı çalışmalar, bel ağrısı öyküsü olan kişilerde kalçanın, gövdenin geriye hareketi sırasında, kalça-omurga etkileşiminin bozulduğu gösterilmiştir.

Bir kas doğru zamanda aktifleşmezse, bizim öncelikle bu kas için aktifleşme zamanını yani geribildirimi iyileştirmemiz gerekir (beyin-kas bağlantısı).

Yapacağımız çalışmalarda odak bu kalça çevresi kaslar olacaktır ve amaç sadece kalça kaslarını güçlendirmek değildir çünkü güç egzersizleri yapmak, bu geribildirimi iyileştirmeyebilir. Nefes ve hareket koordinasyonuna odaklanarak bu zamanlamayı iyileştirmek temel hedefimiz.

İkinci hedefimiz güçlü kalça kasları olacak böylelikle sakroiliak eklemin işlevini geliştirebiliriz ve bel için daha kararlı bir temel oluşturacağız. Bu hedef ağrınızın azalmasını ve kendinize hareket ederken daha güvenmenize yardımcı olacak.

Akut bel ağrısı olanlar, yürüme, omurgayı doğrultma, yataktan kalkma sorunu olanlar çalışmaya katılamazlar. Eğitmenler ya da kronik bel problemi çeken kişiler için uygundur.

Ders İçeriği

  • Mini postürel eğitiminin uygulaması
  • Nefes farkındalığının sağlanması
  • Kalça  çevresi kaslarda germe ve gevşeme egzersizlerinin uygulaması
  • Pelvik taban kaslarına yönelik güç egzersiz uygulaması 
  • Hareketlere nefesin adapte edilmesi ile gergin histeki kaslarda gevşeme hissinin sağlanması

Eğitmen

Didem Kara

Her şey 2004 senesinde, Sri Lanka'ya gittiği uçakta, türbülans sırasında geçirdiği kaza ile başladı. Darbeye bağlı olarak bel ve boyun bölgesinde 19 yaşında fıtıkları ve ağrılarının olması Ayurveda’nın fıtık konusunda iyileştirici tedavilerini deneyimlemesine sebep oldu.

Yoga ile 2005 senesinde Hindistan'da Iyeangar Yoga sayesinde tanıştı. Buradaki pratiklerine Tayland'ın Bangkok şehrinde ve Ko Samui Adası'nda katıldığı eğitimleri ekledi. Yoga eğitimi aldığı yıllarda Bangkok’ta tetik nokta ve derin bağ doku masajını öğrenmiş ve daha sonra bu masajları kendi tekniği ile yorumlamıştır. 

Bu dönemde restoratif şekilde yoganın kullanılabildiğini ve postür restorasyonu ile ilgili çalışmaların olduğunu da pratiğini geliştirmek için gittiği New York'ta katıldığı stüdyo çalışmaları sırasında kendi omurga sağlığı için deneyimleme şansı olmuştur. Hatha Yoga eğitmenlik sertifikasını Türkiye’de 2020 senesinde almıştır.

Omurga sağlığı ile böylelikle dolaylı olarak çalışmaya 2005 yılında başlamış, sağlık endüstrisinde çalıştığı yıllarda, çalışmalarını farklı bir alana kaydırmak istemiş ve 2013 yılı Mayıs ayında Denge Noktası Sağlık ve Eğitim Danışmanlığı'nı kurarak, enerjisine uygun şekilde yoluna devam etme kararı almıştır.

Kas iskelet sistemi, sinir sistemi ve sindirim sisteminin ayrılmaz bir bütün olduğunu bildiği için kişilerin beslenme alışkanlıklarını ihtiyaca göre belirlemek ve değiştirme becerisini geliştirmek amacıyla davranış bilimleri ile  motivasyonel görüşme dersleri içeren beslenme ve fonksiyonel egzersiz alanlarında eğitimler almıştır.

Postürü daha fonksiyonel kılmak ve kasları daha rahat hareket ettirebilmek amacıyla yapılan egzersiz ve rehabilitatif hareketlere masaj ile kupa uygulamasının da dahil edilmesi gerektiğine inandığı için, tetik nokta ve derin bağ doku masajı bilgisini postural restorasyon seanslarına ekleyerek bütünsel bir seans tasarlamıştır.

Beslenme danışmanlığı hizmetlerine ise farkındalık, öfke kontrolü, NLP, çakra eğitimi, motivasyonu koruam ve stres yönetimi eğitimlerini dahil ederek bireylere ve kurumlara beslenme menüsü dışı bir algı ile sorunun kökenini anlamaya yardımcı olabilecekleri, bütünsel şekilde yardımcı olmaktadır.

Didem Kara 2001 yılında nefes tutarak katıldığı sualtı sporlarına ,2015 yılından beri, lisanslı serbest dalış sporcusu olarak devam etmektedir.

- Devamını Göster -

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.