Hamile Yogası

Ders Programı

Bu dersin bu hafta programı bulunmuyor.

Hamile Yogası

— Esin Umaç

Bu yoga türümüzde anne adayını bedensel ve zihinsel olarak doğuma hazırlamayı niyet ediyoruz. Hamilelere özel yoga pozları ile omurgayı destekliyor ve güçlendiriyoruz. Aynı zamanda dersin akışında bebekle de bağ kurarak bebeği de derse dahil etmeyi niyet ediyoruz. 12. haftasını doldurmuş, doktordan “yoga yapabilirsin” onayı almış herkes katılabilir. Daha önce bir yoga dersine katılmış olmanız beklenmez, her seviyeye uygun bir derstir.

Hamile Yogası
Ders Açıklaması

Bu yoga türümüzde anne adayını bedensel ve zihinsel olarak doğuma hazırlamayı niyet ediyoruz. Hamilelere özel yoga pozları ile omurgayı destekliyor ve güçlendiriyoruz. Aynı zamanda dersin akışında bebekle de bağ kurarak bebeği de derse dahil etmeyi niyet ediyoruz. Bu dersimizde hamilelik sürecinde, doğum öncesine ve sonrası için hazırlık çalışmaları yapmaktayız. Bu süreçte anne adayının desteklenmesi çok önemlidir, bu nedenle derse gelirken bol bol minder (varsa bolster) battaniye ile gelmenizi rica ediyoruz. Hem güçleneceğimiz hem de bedeni rahatlatacağımız bir ders bizi bekliyor olacak.

En çok sorulan soru; hamile yogasına ne zaman başlamalıyım? Ne zamana kadar yapabilirim?

12. haftasını doldurmuş, doktordan “yoga yapabilirsin” onayı almış herkes katılabilir. Daha önce bir yoga dersine katılmış olmanız beklenmez, her seviyeye uygun bir derstir. 12. Hafta sonundan doğuma kadar hamile yogası yapabilirsiniz. Doktor onayı çok önemlidir.

Eğitmen

Esin Umaç

Yogaya anda kalabilmeyi araştırmak ve kronik boyun ağrılarını rahatlatmak için 2010 yılında Bora Ercan’ın Hatha Yoga DVD’sini izleyerek ve uygulamaya çalışarak başladı. Okumak için gittiği Amerika’da yine evde Hatha Yoga pratiklerine devam etti. Kitaplardan da yogayı tanımaya, deneyimleme çalışan Esin, içe dönmenin, kendini bulmanın ve kendini olduğu gibi kabullenmenin insanı özgürleştirdiğini fark etti. İlk dersten itibaren kendini bu deneyimi paylaşmaya, öğrenmeye ve öğretmeye adadı.

Bu uzun yolculuğunun içerisine Mey Elbi’den Mindfullness & Vinyasa Temelli 200 Saatlik Yoga Uzmanlaşma Programını sığdırdı. Halen bir kurumsal firmada çalışan Esin, yorucu ve stresli yaşam düzeninde hemen her gün kendine dönmek amaçlı matın üzerine çıkıyor.

Hedefi, yoga felsefesini sadece beden pratiği olarak değil de yaşamın bir parçası olarak görmek ve herkesin bu öğretiyi öğrenmesini sağlamak. 

- Devamını Göster -

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.