Nefes Farkındalığı Meditasyonu

Ders Programı

Bu dersin bu hafta programı bulunmuyor.

Nefes Farkındalığı Meditasyonu

— Zeynep Seda Uslu

Bu en etkili ve sade meditasyon doğal nefesimizi ve kendi huylarımız ve alışkanlıklarımız tarafından hükmedilmemek için çalışmamıza yardımcı oluyor.

45.00 TL
Nefes Farkındalığı Meditasyonu
Ders Açıklaması

Mindfulness farkındalığın bir niteliğidir. Dünyaya mindfulness’ı tanıtan Jon Kabat-Zinn’in tanımıyla ‘Farkındalığın bilinçli olarak, yargısızca, açıkça ve nazikçe şu anda mevcut olana yönlendirilmesidir’. İçsel ve dışsal deneyime karşı bu tutumla yaklaşırken kalp merkezli bir farkındalık söz konusudur. Zihnin ve kalbin birbiriyle bağlantısına dikkat çeker.

Mindulness ekolünün en etkili ve sade meditasyonudur. Doğal nefesi izlemek, kendi huylarımız ve alışkanlıklarımız tarafından hükmedilmemek için çok etkili bir çalışmadır. Hareketsiz oturmak ve dikkati sürekli nefese çekmek, zihnin huylarına kapılıp gitmesini önler ve yeni nörolojik yollar oluşumunu destekler.

Bilimsel araştırmalarla bilişsel psikoloji ve nörobilim alanında şifalı sonuçları kanıtlanmıştır. Başlıca faydaları şöyledir:

 • Parasempatik sistem aktivasyonu (merkezi sinir sisteminde rahatlama).
 • Kortizol seviyelerinde azalma ile stres yönetiminde düzelme.
 • Bağışıklık sistemini destekleme.
 • Kaygı, uykusuzluk ve yeme bozuklukları gibi konularda iyileşmeler.
 • Bilişsel kapasitede ve hafızada artış.

Zihnimizin oto-pilotla yaptıklarının (hareketler, düşünceler veya duygular olabilir) dengesini bulabilmesi için dikkatimizi belirli bir niyetle yönlendirmeyi içerir. Mindfulness bir ‘olma halidir’. Sadece meditasyonlarda değil, hayatın içinde birçok hareket ve uygulama ile de deneyimlenebilir. Ancak adım adım bilinçle oturduğumuz meditasyon pratikleriyle bu ‘olma halini’ bir kas gibi geliştirirsek günlük yaşamımıza da yayılmasını destekleyebiliriz.

Eğitmen

Zeynep Seda Uslu

2002 yılında Zeynep Aksoy’un DVD’sini alarak ilk kez tanıştığı yoga, 2017 yılındaki düzenli meditasyon pratikleriyle birlikte Seda'nın hayatında yer buldu. 20 yılı profesyonel olmak üzere, 25 yıl süren voleybol kariyerinin son zamanlarında çok faydasını gördü. Bu dönemde çalışma fırsatı yakaladığı yoga eğitmenleri sayesinde pratiğinde derinleşme fırsatı yakaladı. 

Yoga ve meditasyonun eğitimci eğitimlerini almak için ilk gittiği isim yine Zeynep Aksoy ve Advayta Yoga oldu. Tamamlamış olduğu 200 saatlik Advayta Temel Yoga Uzmanlığı eğitiminde Zeynep Aksoy'un yanı sıra Yeliz Altınışık ve David Cornwell ile de çalışma fırsatı yakaladı. Mindfulness temelli, her bireyin beden yapısının ve kişiliğinin öznelliğine saygı duyan ve alan tutan yaklaşımla bir eğitim aldı.

Meditasyon pratiklerinin sporculuğuna olan katkılarını özellikle performans, konsantrasyon ve sakatlık dönüşü olarak deneyimledi. Bu alanda profesyonel uygulayıcı olmak isteyen Seda, Breathing Mind’dan ICF akrediteli Mindfulness Koçluğu eğitimi aldı. David Cornwell ile mindfulness pratiklerinde düzenli olarak derinleşme fırsatı yakaladı. Aynı zamanda 8 Haftalık Mindfulness Programı’nı da uygulamaya başladı. 

Advayta Bomonti’de yeni uzman olarak ders vermeye devam eden Seda, Mindfulness Koçu olmasının yanısıra Bütünsel Beslenme Sağlık Koçu ve Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu’dur.

www.zeynepsedauslu.com

- Devamını Göster -

Değerlendirmeler

5.0

48 Yorum
5
5 yıldız
46
4
4 yıldız
2
3
3 yıldız
0
2
2 yıldız
0
1
1 yıldız
0
 1. Melis B***** Melis B*****

  Seda Hanım'la meditasyon yapmak çok keyifli. Her derste yeni birşey keşfediyorsunuz. Ayrıca ses tonu ve tarzı insanı çok rahatlatıyor. Mindfullnes için çok güzel bir egzersiz

 2. Melis B***** Melis B*****

  Boyun bölgesi için çok rahatlatıcı bir dersti. Didem Hanım durumunuza ve günlük yaşantınıza uygun egzersizler uyguluyor, birebir önerilerde bulunuyor. Çok teşekkür ederim.

 3. Rabia U*** Rabia U***

  Cok iyi geliyor

 4. Fatma B****** Fatma B******

  Harikaydı

 5. Burcu B**** Burcu B****

  Düzenli katılımın faydası, konsantrasyonu arttırıcı etkisi olduğunu düşünüyorum.
  Teşekkürler

 6. Fatma B****** Fatma B******

  Daha sık derslere katılmam gerektiğini farkettim.

 7. Evren P**** Evren P****

  Çok teşekkürler. Her dersten büyük keyif aldım.

 8. Burcu B**** Burcu B****

  Devamlı katılım sağladığım, devam ettikçe etkisini gördüğüm bir ders.
  Teşekkürler

 9. Evren P**** Evren P****

  Katıldığım her ders keyifli ve verimli geçiyor. Son derece sakin ama dikkatli tavrı, dingin ses tonu ile çok güzel yönlendiriyor. Teşekkür ederim.

 10. Özge A******** Özge A********

  Onca gürültünün içinde nefesime odaklanıp hiçbirşey duymadan geçirdiğim bir yarım saat oldu, teşekkür ederim çok hoş bir deneyimdi benim için.

 11. Esin E****** Esin E******

  Hem keyifli, hem faydalı. Hocanın rehberliği çok iyi geliyor.

 12. Burcu B**** Burcu B****

  Freedom Vinyasa dersinden sonra, Nefes Farkındalığı meditasyonu çok iyi bir bütünleşme oldu benim için.
  Teşekkürler

 13. Hulya A****** Hulya A******

  Seda hocamın dersi germekten meditatif ,ses tonu,yönlendirmeleri çok güzel...tesekkürler

 14. Fatma Y**** Fatma Y****

  Son derece sıradan bir şekilde aldığımız nefesin derinliğini ve manasını keşfetme fırsatı yarattığın için sonsuz teşekkürler Zeynep Seda Hoca...

 15. Rabia U*** Rabia U***

  Nefes farkindaligina 2.kere katildik.Cok ta iyi geldi.Tesekkurler.

 16. Tunahan Tolga Y***** Tunahan Tolga Y*****

  Her hafta katılmaya çalışıyorum, hayatımda ilk kez meditasyon yapıyorum ve kendimi daha iyi hissetmemi sağlıyor. Çok teşekkürler bu güzel ders için.

 17. Feride Y***** Feride Y*****

  Harikaydı, tekrar denemeyi çok isterim

 18. Yasemin B****** Yasemin B******

  Huzur dolu bir ses ve huzur dolu bir ders. Zeynep hocaya ve yogaila ailesine teşekkürler.

 19. Sinem E*** Sinem E***

  İlk kez katıldım. Süreç içinde öğreneceğimi, Faydalı olacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

 20. Elif I******** Elif I********

  Seda, profesyoneli olmasının ötesinde yogayı meditasyonu kendi bilincinde net olarak içselleştirmiş biri. 40 dakikanın ruhunu online da olsa tek tek kişilere -şahsen zihni çok aktif olan bana- dokunabilen biri. Ses tonu iyi geliyor. Girizgahlarda anlattığı detayların hasssasiyetle üzerinden geçmesi bence önemli. Ezbere değil anlamlı yanıtlar bulabildiğim verimli bir ders. Pazartesi sendromuna yumuşak bir geçiş oldu, emeğine teşekkürler.

 21. Melike B*** Melike B***

  Çok güzeldi :)

 22. Lale B******** Lale B********

  Kendime, nefesime, bedenime ait bir seans gibi hissettirdi. Vücudum sanki yavaşladı, sadece hissettim. Seda’nın sesiyle, dinginliğiyle daha bir mükemmel hal aldı sanki. Rehber gibi... Teşekkürler

 23. Selin K****** Selin K******

  Beden taraması yaparak farkındalığımızı artırma yönünde güzel bir çalışma yaparak güne daha mindful başladık. :) Teşekkürler :)

 24. Rabia U*** Rabia U***

  Seda yla ilk defa meditasyonumda bile dikkat ve odaklanmis olabilmeyi saglamak bunu daha da gelistirebilecegim anlaminda beni umutlandirdi.30 dakika sonunda kendimi anlamak,bilmek anlaminda bir degisim yasayacagimdan emin ayrildim.Tesekkurler.

 25. Merve G**** Merve G****

  Bir süredir meditasyon yapıyordum. Zeynep hocanın sakin ve dingin sesiyle daha da içsel bir hal aldı. Bu yarım saatlik kendi içime giden yolculuk için çok teşekkürler.

 26. İpek sıdıka K*** İpek sıdıka K***

  2 ders katıldım çok keyifli. Devam edeceğim ...