Pranayama & Yoga

Ders Programı

Bu dersin bu hafta programı bulunmuyor.

Pranayama & Yoga

— Çiğdem Kelecioğlu

Bu çalışma, nefes teknikleri ile asanaları aktifleştirip, çeşitlilik kazandırarak, yoga çalışmamıza derinlik katarken, meditasyona geçişimizi de destekleyecektir.

45.00 TL
Pranayama & Yoga
Ders Açıklaması

Nefesin yaşam demek olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Öte yandan nasıl nefes alırsan o olursun da nefesin önemini vurgulamak için önemli bir söz bence. Yoga da doğru nefes almanın işlevi çok değerlidir. Kana dolayısıyla beyne bol oksijen taşımak ve yaşam enerjisi olan prana yoluyla zihni denetlemek, sakinleştirmek nefesin işlevleridir. Zihinle nefes arasındaki ilişki aynı zamanda kişinin ruhsal durumunu da belirler. Öfkelendiğimizde yahut korkup endişe duyduğumuzda alıp verdiğimiz nefesin hızı ve düzensizliği ya da rahat ve huzurlu olduğunuzda nefesinizin yavaş ve sakin olması gibi… Doğru ve derin nefes almak yoga hareketlerindeki akışı sağlarken aynı zamanda da bizi meditasyona hazırlayacaktır. 

Günümüz şartlarının toplumsal ve sosyal anlamda da hızlanması ve farklılaşması, bedenimizde ve zihnimizde gerginleri tetiklemektedir. Tüm bunların zamanla bedensel ve ruhsal anlamda rahatsızlıklara yol açması kaçınılmaz olmaktadır. Farkında olmadan kendimizi ihmal ettiğimiz ve hatta farkında olmadan, nefes alıp vermekten çok nefesimizi tuttuğumuz bir sürece doğru otomatik olarak evriliyoruz. İşte bu süreçte tüm kısır döngü alışkanlıklar yerine bizleri zinde ve sağlıklı kılacak kendi doğamızdan gelen gücümüzü aktifleştiren öğretilerden faydalanmamız gerekmektedir. 

Binlerce yıllık geçmişi olan Yoga öğretileri bedensel, ruhsal ve zihinsel gerginliğimizi gidermek için en etkili yöntemlerden biridir. Duruş, nefes ve meditasyon ayaklarından oluşan bu temel öğreti tam bir bütünlük sağlayarak, sağlıklı ve zengin manevi yaşantımızın derinliklerini görmemizde etkin rolü  vardır. Tüm bunlardan hareketle Pranayama& Yoga pratiğinde neler olacak? 

Öncelikle terimsel açıklama yapacak olursam, Sanskrit dilinde Prana; nefes, enerji, hayat, yaşam enerjisi anlamına gelmektedir. Yama; yönetmek ve kontrol anlamındadır. Bu anlamda da Pranayama; nefes kontrolü demektir. Doğru ve düzenli uygulanan nefes teknikleri ruhsal, bedensel ve zihinsel olarak rahatlamamıza, dinginleşmemize ve içsel dünyamızın farkındalığına bizi daha da yaklaştırır. Nefes çalışmaları ile rahatlama sağlarken, Asanalar (duruşlar) ile vücut bütünlüğümüzle bu sağlıklı nefeslerimizi buluşturmak üzerine bir çalışma olacaktır. 

Kullanılacak ekipmanlar 

Mat, minder ve hafif bir örtü

Eğitmen

Çiğdem Kelecioğlu

2013 yılında Etkin İnsan, Alper Bayraktar hocamın düzenlemiş olduğu 200 saatlik yoga eğitmenliği ile başladım çalışmalarıma. Ondan önce de kendi pratiğimde Hatha Yoga denemelerim vardı. Daha sonra Yogatime da Aero yoga, Yin yoga ve el kol duruşları üzerine çeşitli workshoplara katılarak kendi deneyimimi zenginleştirmeye çalıştım. Yeni öğretiler ve kendi pratiklerimle birleştirdiklerim sonucunda çeşitli spor salonlarında ve özel dersler vermeye başladım. Halen daha nefes koçluğu üzerine Kadirhas Üniversitesindeki eğitimim devam etmektedir. Bunların dışında da Felsefe öğretmeniyim ve Öğrenci & Eğitim koçluğu yapmaktayım.

- Devamını Göster -

Değerlendirmeler

5.0

24 Yorum
5
5 yıldız
23
4
4 yıldız
1
3
3 yıldız
0
2
2 yıldız
0
1
1 yıldız
0
 1. Burcu K******** Burcu K********

  Harika bir deneyimdi. Teşekkürler

 2. Birsel K**** Birsel K****

  nefes ve yoganın bütünleştiğini hissettiğim güzel bir dersti teşekkür ederim Çiğdem hocam.

 3. Birsel K**** Birsel K****

  Rahatlatıcı derin bir dersti teşekkür ederim Çiğdem hocam.

 4. Birsel K**** Birsel K****

  Özel ve güzel bir dersti tesekkür ederim Çiğdem hocam.

 5. Birsel K**** Birsel K****

  Güzel bir dersti günün tüm gerginliğini üzerimden atmama yardımcı oldu. Tesekkürler Çiğdem hocam

 6. Emel Emel

  Rahatlatıcı nefes çalışması ve yoga hareketleriyle güzel bir ders oldu. Teşekkürler.

 7. Birsel K**** Birsel K****

  Güzel bir nefes beden çalışması ile huzurlu bir günü bitiriş oldu . Tesekkürler Çiğdem hocam

 8. Asude Y*********** Asude Y***********

  Süper di İçsel yolculuğumuzda vucudumuzun en ince noktalarına kadar hissederek Yeni dostlarla nefesimizi kontrol altına alabilmenin keyfini. Yaşadık teşekkürler hocam

 9. Birsel K**** Birsel K****

  Bu aksamki nefes , yoga ve meditasyon çalışmamızda kendimize şefkat göstermemizİ, bize kendimizi sevmeyi ve anlamayı öğretici, ilgiyi ve farkındalığımızı kendimize yönelttiğimiz birçalışmaydı tesekkür ederim Çiğdem hocam

 10. Asude Y*********** Asude Y***********

  Nefes teknikleri ile vucudumuzu rahatlattıgımız Bunların so dünyaya rahatlamış ve kendimizi hissederek baktıgımız Yüregimize aydınlık hisler verip affettigimiz herşeyin sonunda cevremizinfarkettimiz bir dersti Teşekkürler Cigdem hocammmm❤️

 11. Birsel K**** Birsel K****

  Nefesin çalışmanın ilk anları ve son dakikalarına kadar nasıl doğallastığını farkettiğim güzel nir dersti tesekkür ederim Çiğdem hocam.

 12. Seda K***** Seda K*****

  Sakin ve uyku öncesi güzel bir rahatlama oldu. Teşekkürler

 13. Birsel K**** Birsel K****

  Nefes farkındalığıyla rahatlatıcı bir yoga çalışmasıydı tesekkür ederim Çiğdem hocam.

 14. Asude Y*********** Asude Y***********

  Bu derste Harika sekronize hareketlerle ve nasıl geçtigini anlamadım bile fiziksel olarak tam anlamıyla vucudumuzyn her yanı işledi Dogal olarak ruhsal olarak rahatladık Teşekkürler hocam

 15. Elif Y********* Elif Y*********

  rahatlatıcı bir akıştı.teşekkürler

 16. Birsel K**** Birsel K****

  Günü güzel yoga ve etkin nefesle bitirmeme yardımcı olan güzel bir dersti, tesekkür ederim Çiğdem hocam.

 17. Asude Y*********** Asude Y***********

  Çok rahatlatıcı ve huzur vericiydi Esneyip bilinc altını nefes teknikleriyle emizlemek harikaydı Teşekkürler ❤️

 18. Birsel K**** Birsel K****

  Güzel, rahatlatıcı bir dersti. Çiğdem hocam ders sırasında dikkatli ve ilgili olduğunuz için çok teşekkür ederim.

 19. Asude Y*********** Asude Y***********

  Çok huzurlu ögretici ve içselleştire bildigimiz Bir ders oldu ders sonunda kendimi çokhuzrlu hissettim Teşekkürler

 20. Asude Y*********** Asude Y***********

  Harika saat gecirdim Vucudum ve aklım aynı anda dinlendi Hep mutlu hissetim Teşekkürler Cigdem Hocam

 21. Birsel K**** Birsel K****

  Günün stresini dindiren, rahatlatıcı bir dersin sonucunda günü güzel bitirmenin mutluluğuyla tesekkürler.

 22. Yasemin K***** Yasemin K*****

  Etkili nefes teknikleri ile pozitif enerjimi arttiran ,verimli esneme hareketleri ile bedenime ve ruhuma iyi gelen bir dersti..muhakkak tekrar katılacağım... Emeğinize sağlık Çiğdem Hanım.

 23. Birsel K**** Birsel K****

  Etkin bir yoga ve nefes çalışmasıyla geçen zevkli bir saat geçirdim. Tesekkür ederim