Soma Vinyasa Yoga

Ders Programı

Bu dersin bu hafta programı bulunmuyor.

Soma Vinyasa Yoga

— Gülce Sakallıoğlu

Vinyasa tarzı yoga, tıpkı kelimenin anlamı gibi (‘vi’: özel bir şekilde, ‘nyasa’: yerleştirmek, oturtmak) bireyi özenle sekanslanmış pozlar arasında, nefesin önderliğinde bir akışa alarak zihin, beden ve ruh tekliğini anda deneyimlenmeyi amaçlar.

Soma Vinyasa Yoga
Ders Açıklaması

Soma, ‘somatik’ kelimesinin kısaltılmışı olup bedenselleştirme (‘embodiment’) kavramının altını çizer. İntegral Somatik Psikoloji (ISP) prensiplerini esas alan bu yaklaşım duygu ve düşüncelerin sinir sistemi ile karşılıklı ilişkisini araştırır ve zihin-beden farkındalığı vasıtasıyla iç dünyamızın yargısız gözlemine alan açar. Farkındalığın sağlanması sürecin ilk adımı olup, akabinde yüzeye çıkan psişe unsurlarının benliğe sağlıklı entegrasyonu ile pratiğin matın ötesine uzanması hedeflenir.

ISP’nin yanı sıra Bilişsel-Davranışsal Terapi, Farkındalık-Kabullenme terapisi gibi ekollerden ilham alan bu disiplin, Gülce’nin psikoloji eğitimini pratik yoga teknikleriyle harmanlaması ile yarattığı kişisel ders tarzıdır.

Her seviyeden katılımcıya açık olan bu derste ileri seviye yogiler için çeşitli asana varyasyonları ile pratiğini derinleştirme fırsatı sunulacaktır.

Eğitmen

Gülce Sakallıoğlu

2016 yılında meditasyon ile tanışması ardından Gülce, uzun yıllar geliştirdiği şahsi yoga pratiğini bir eğitmen eşliğinde rafine etme kararı aldı. 2017 yılında Toronto’da vinyasa yoga ile tanıştı ve 2018 yılında Türkiye’ye dönüşünün hemen ardından Tuba Ekler ile RYT-200 Vinyasa Temel Seviye Yoga Uzmanlık Eğitimi’ne başladı. Altı aylık eğitimini Haziran 2018’de tamamlamasının üzerine sertifikasını aldı ve Yoga Alliance üyesi (YA ID: 258034) olarak eğitmenliğe başladı.

Gülce, üniversite eğitimini çift anadal programı kapsamında Psikoloji ve İşletme alanlarında tamamladı ve 2018 yılında bu bölümlerden iki ayrı lisans diploması ile mezun oldu. Aynı sene içerisinde Queen Mary Üniversitesi’nin ‘Mental Health: Psychological Therapies (MSc)’ programında psikoloji yüksek lisansından kabul aldı ve Londra’ya yerleşti.

2019 yılında psikoloji dalına felsefe disiplinlerini entegre eden tezinin teslimi üzerine yüksek lisansını tamamladı. Akabinde akademik yetkinliği ve yoga bilgisini birleştirmeyi hedefleyerek kendi işini kurma sürecini başlatan Gülce, 2020 yılında yoga ve holistik bakım şirketi Soma Yoga adına çalışmalara başladı. 

Gülce’nin yoga dersleri vinyasa tarzında olup yoga felsefesi unsurları ve psikolojik donanımını akışlarıyla yoğunlukla harmanlar. Zihin ve beden sağlığı arasında katı bir ayrım gütmeyen bu yaklaşım duygu ve düşüncelerin nefes aracılığı ile bedenselleştirilmesi (‘embodiment’) ile kişinin otantik bir varoluşsal bütünlüğü deneyimlemesini hedefler.

- Devamını Göster -

Değerlendirmeler

5.0

10 Yorum
5
5 yıldız
10
4
4 yıldız
0
3
3 yıldız
0
2
2 yıldız
0
1
1 yıldız
0
 1. Aslı k*********** Aslı k***********

  Gülce hocanın derslerine katılamıyorum çok istememe rağmen

 2. Ethem G** Ethem G**

  Çok keyifli bir dersti, Gülce hocaya ayrıca teşekkür ederim ve herkese tavsiye ederim :)

 3. Seda M**** Seda M****

  Gülce bizi bugün epey tatlı yerlere doğru götürdü.Ses tonu ve yönergelerindeki netlik, hareketleri algılamada büyük oryantasyon sağladı.Teşekkürler,yeniden görüşmek üzere!

 4. Zeren U*** Zeren U***

  Gün içinde iş stresini bir kenara bırakıp rahatlamamı ve kendime vakit ayırmamı sağlayan bir ders oldu. Özellikle bazı pozlarda daha kolay veya daha üst seviye alternatiflerle hareketlerin herkese yönelik anlatılması çok güzel oluyor. Çok keyifli bir dersti, teşekkürler :)

 5. Seda M**** Seda M****

  Gülce'nin kendine has bir stili var, çok keyif aldım. Teşekkürler Gülce!

 6. Ayşegül Ö***** Ayşegül Ö*****

  Başlangıç seviyesinde, yavaş ve takip etmesi oldukça kolay bir akıştı. Nefes ile bütünleşmeyi ve hareketleri nefesle desteklemeyi öğretmesi açısından da çok tatmin edici bir dersti. Gülce'ye eğitmenlik hayatında başarılar diliyorum :)