Yogaya Başlarken

Ders Programı

Bu dersin bu hafta programı bulunmuyor.

Yogaya Başlarken

— Seda Mecit

Dersimizde büyük ölçüde asana dediğimiz yoga pozları ile pranayama dediğimiz nefes çalışmalarını başlangıç seviyesinde pratik edeceğiz.

Yogaya Başlarken
Ders Açıklaması

Günümüzde genel olarak yoga dediğimiz pratiklerin hepsi teknik olarak Hatha Yoga'dır. Hatha Yoga (ha = “güneş” tha = “ay”), asana (yoga duruşları), pranayama(nefes) ve mudra (vücut hareketleri) pratikleri ile zihin-beden-ruh birliğine erişmeyi amaçlar.

Ders; ısınma serisi ile başlar, ayaktaki pozlarla devam eder, yerdeki soğuma pozlarının ardından son dinlenme pozu Savasana ile sonlanır. Savasana, tüm o yaptığımız bedensel çalışmanın etkilerini içerde ve dışarda hissetmek üzere bir süre hareketsiz uzandığımız poz. Bu yüzden derse başlamadan yanınıza battaniye veya şal almanızda fayda var. Ayrıca ders sırasında kullanmak üzere, iki adet yoga bloğu, bir adet yoga kemeri ve bir oturma minderi bulundurmanızı öneriyoruz. Özellikle başlangıç seviye derslerde, poza rahat girebilmek ve bedende ferah alanlar yaratabilmek amacıyla bolca ekipman kullanıyoruz.

Yoga; birleştirmek, bir araya getirmek anlamına gelen Yuj kelime kökünden türemiştir. Biz de bu derste birlikte, en temel yoga pozları ve nefes çalışmalarıyla, günümüz şehir yaşamıyla kopuklaştığımız beden ve zihnin bütünlüğünü araştırıyor olacağız.

Eğitmen

Seda Mecit

Okuduğu alanda bir çok farklı iş deneyiminden sonra, yaşamın içinde varolmak istediği alanın bunlar olmadığına karar kıldı ve halen ailesiyle birlikte işlettiği küçük bir restoran açtı. Bu sırada yogayla tanıştı. İlk dersinden çıktığında, bunun çok uzun bir yolculuk olacağının farkındaydı. Derinlerde bir yerlere değip dokunduğunu hissetti.

Ardından farklı stiller ve hocalarla tanışma ve çalışma fırsatı yakaladı. Bedende başlayan yolculuğu, tüm yaşamına sirayet ettiğinde bu öğretiyi başkalarıyla paylaşma isteği duydu. Bu amaçla, Mey Elbi ile Mindfullness & Vinyasa Temelli 200 Saatlik Yoga Uzmanlaşma Programını ve Herkes İçin Spor Federasyonu 1. Kademe Yoga Antrenörlüğü eğitimlerini tamamladı. Anatomi bilgisini ve her bedene kendi gerçeğinde hassasiyetle yaklaşma öğretisini derinleştirmek üzere Başak Karslıoğlu ile 35 Saatlik Hamile Yogası Uzmanlık Programı'nı tamamladı.

Mecit'in en temel hedefi; yaşamın içinde herdaim öğrenci olduğunu unutmadan öğrendiklerini aktarmaktır. 

- Devamını Göster -

Değerlendirmeler

5.0

28 Yorum
5
5 yıldız
27
4
4 yıldız
1
3
3 yıldız
0
2
2 yıldız
0
1
1 yıldız
0
 1. elif ö** elif ö**

  Bu kadar anlatımın başarıyla olduğu bir ders hayal etmemiştim çok teşekkürler

 2. Meltem G**** Meltem G****

  Yine çok tatlı bir ders oldu. Yeni başlayan ve yogaya alışmak isteyen herkese tavsiye ederim, Seda' nın güzel sesiyle ve yönlendirmesiyle yavaş yavaş vücudunuzu açabileceğiniz, esnetebileceğiniz, ruhen huzur bulabileceğiniz bir ders. :)

 3. Feyza Ceren A**** Feyza Ceren A****

  Hareketsiz kaldığım şu günlerde başlangıç dersi çok iyi geldi, üstelik Seda Hocanın enerjisi, yerinde girdileri, tüm sorularımıza sıkılmadan verdiği yanıtlarla daha da keyifli bir hal aldı :)

 4. Yunus Emre A**** Yunus Emre A****

  İlk yoga dersimdi. Seda hocamla hem bedenimi daha iyi tanıdım hem de muhteşem bir ilk yoga deneyimi yaşadım. Baştan sona tüm öğrencilerle ilgiliydi. Dersin başlangıcından bitişine muhteşem bir ahenk vardı. Ne kadar teşekkür etsem az.

 5. Kevser Ü********* Kevser Ü*********

  Seda’nın yönlendirmeleri ve akışı çok güzel, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Namaste

 6. Meltem G**** Meltem G****

  Çok güzel ve huzurlu bir ders oldu.. Teşekkür ederim. :)

 7. Kübra Ç******* Kübra Ç*******

  Seda hocam dersi muhteşem, çiçek gibi anlatıyor. Dersten pamuk gibi çıkma garantili bir akıştı, kendisine teşekkür ediyorum :)

 8. Ayla S********* Ayla S*********

  İlk yoga dersimdi. Benim için gayet keyifli geçti. Seda öğretmen çok ilgili davrandı. Kendimi çok rahatlamış hissettim. Teşekkür ediyorum.

 9. Leyla S*** Leyla S***

  Çok keyifli bir dersti. Ders sonrası çok rahatlamış ve hayat dolu hissettim. Hocamıza teşekkür ederiz:)

 10. Sezin E**** Sezin E****

  Seda hanımın tek tek ilgilenmesi çok güzeldi. Zorlanmadan hareketleri yapmamızı sağladı.

 11. Elifnur Y**** Elifnur Y****

  çok verim aldığım bir ders oldu, emeğinize sağlık Seda Hanım enerjiniz harikaydı.

 12. Burcu S******* Burcu S*******

  Çok güzel bir dersti teşekkürler.

 13. Elvan E*** Elvan E***

  Güzel bir başlangıç dersi. Teşekkürler

 14. Nilgün O*** Nilgün O***

  Yogaya yeni başlayanlar için çok güzel bir ders.Özellikle Seda hocanın tüm katılımcılarla ayrı ayrı ilgileniyor olması çok iyi.

 15. Gülay G**** Gülay G****

  Muhteşemdi. Seda hoca gerçekten çok farklı onunla ders yapmak tan çok büyük keyif alıyorum.Tüm derslerine katılmak istiyorum.

 16. Melek Y******* Melek Y*******

  Seda hanım,
  Çok teşekkür ederim. Biraz zorlandım ama keyifliydi. Emeğinize sağlık

 17. Melike K**** Melike K****

  İlk dersim olmasına rağmen hocamız sayesinde uyum sağlayabildim, özel ders alıyor gibiydim. Hocamız çok profesyonel... Çok iyi geldi, teşekkürler!

 18. Nuray A**** Nuray A****

  Harika bir dersti.

  teşekkürler,

 19. Melis Ç****** Melis Ç******

  Her zamanki gibi Seda Hocamın dersi çok rahatlattı hem bedenimi hem de zihnimi. Teşekkür ederiim :)

 20. Furkan P***** Furkan P*****

  Yogayla yeni tanışmam; bedenim ilk dersten rahatlamayı hissetti. Seda Hanım çok ilgiliydi. Teşekkür ederim.

 21. Bilge C*** Bilge C***

  Seda hocama teşekkür ederim. Keyifli bir dersti:) Kendimi rahatlamış hissediyorum.

 22. Ezgi B******** Ezgi B********

  çok tatlı ve iyi bir hoca, dersten keyif aldım teşekkürler :)