Blog

Adım Adım Yoga

Merhaba herkese, sizlere bu yazımda yoganın hayatıma nasıl girdiğini ve neleri mümkün kıldığından bahsedeceğim.

Adım Adım Yoga

Yoga hayatıma tam da hazır olduğum bir zamanda girdi. O günden önce yoganın gerçekte neleri mümkün kılabileceğimden en ufak haberim yoktu. Fitness ve Pilates alanlarında Personal Training olarak çalışıyordum yogayla ilk tanıştığımda ve nedense yoganın çok kolay ve daha çok meditasyondan ibaret olduğunu düşünüyordum bir çok kişi gibi.

İlk yoga dersimde ashtanga stilini denemiştim ve her yeni bir duruşa geçtiğimde vücudumun nasıl bir efor sarfettiğini görmek beni çok şaşırtmıştı. Yoga hiçte düşündüğüm kadar basit değildi. Bir diğer dikkatimi çeken şey ise yaptığım pozlarda vücudumu getirdiğim duruşların ne kadarda insan anatomisine uygun olduğuydu. Çok doğru açılarla ve mükemmel bir dengeyle çalıştırıyordu bedenimi.

İlk Yoga Pratiğim – Günde 5 tur Güneşi Selamlama

Bir süre sonra ilk pratiğime başladım ve günde sadece 5 tur günesi selamlama yaparak vücudumdaki değişimi gözlemlemeye başladım. Sonuçlar gerçekten inanılmazdı. Çocukluk yıllarımdan beri hiç ara vermeden spor yaptığım için vücudum epey esnek ve güçlüydü fakat ilk bir ayın sonunda esnekliğimin ve gücümün ciddi bir şekilde artmış olduğunu gözlemlemeye başladım. İlk bir ayın sonunda yeni hareketlerle tanışmak ve yoga hakkında biraz daha bilgilenmek için bir süre harika bir yoga stüdyosuna grup derslerine gitmeye başladım. Yoga yavaş ve derinden hayatıma girmeye başlıyordu.

Kendim Uygulamıyorsam Başkasına Uygulatmam!

Ben spora dair batıcıl görüşle ve bilgiyle yetişmiş bir sporcu ve eğitmen olduğum için başlarda yoganın sadece hareketler (asanalar) kısmıyla ilgilendim. Uzun süre vücudumu gözlemledim. Spor eğitmenliğine başladığımdan beri kendimin denemediği veya yapmadığı hiç bir şeyi öğretmedim öğrencilerime. Bir şeyi öğretebilmek için önce iyice öğrenmek ve pratik etmek gerekir. Pratiğime devam ederken fark etmeye başladım ki;

  • Fitness vücuda güç, denge, hacim ve dayanıklılık kazandırır.
  • Pilates vücuda güç, iyi bir postür, esneklik ve denge kazandırır.

Yoga ise bunların hepsini ve çok daha fazlasını kazandırıyor...

Yoga hayatına sen ne zaman hazır olursan tam da o zamanda geliyor ve bir daha hiç gitmiyor.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Gülnaz İşgören

Üniversiteyi Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Rekreasyon bölümünde okudu ve uzmanlığını 2. Kademe yüzme antrenörü olarak yaptı. 4 sene profesyonel hentbol ve 7 sene profesyonel atletizm sporcusudur. İstanbul Olimpik Kulübünde sırıkla atlama ve üç adım atlama branşlarında yarışmıştır.

Yoga yolculuğuna ve pratiğine 2015 yılında başladı.

Yoga üzerine aldığı eğitimler:

  • 2017'de Dilek Adaş Yoga, Türkiye ile 200 saatlik Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi
  • 2019'da Yoga Vidya Mandiram, Hindistan ile 300 saatlik Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi

Yogadan önce 2010 yılından beri Pilates, Fitness, Fonksiyonel Training alanlarında Personal Trainer olarak çalışmış olup halen Yoga ve P.ilates branşlarında özel ve grup dersleri vermeye devam etmektedir.

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ