Blog

Ashtanga Açılış ve Kapanış Mantraları

Ashtanga yogaya başlamadan önce ve bitirdikten sonra mantralar söylenir. Mantranın kelime anlamını, açılış ve kapanış mantrasını ve de bunların anlamlarını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Ashtanga Açılış ve Kapanış Mantraları

Geleneksel Ashtanga pratiği uygulanırken önce açılış mantrası ve son asana (poz) olan Shavasana'dan (ceset posu) önce kapanış mantrası söylenir. Bu yazımda sizlere açılış ve kapanış mantralarının okunuşunu ve anlamlarını anlatacağım. Fakat daha önce mantranın ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Mantra

Mantra, Hindistan’ın en köklü dillerinden biri olan Sanskritçe dilinde söylenir. Bir hece veya daha uzun cümlelerden oluşabilir. Mantralar genel kullanım amacı hedeflerimize ulaşmamız için bizlere güç verir ve bilinç düzeyimizi çok daha yüksek düzeylere çıkarabilmemizde bize yardımı olurlar. Mantra söylendiğindi sırada seslerin titreşimleri omurganın en alt kısmından başın tepesine kadar yayılır. Böylece zihni, normal yapısı olan karmaşıklıktan uzaklaştırarak sese ve titreşimlere odaklanmasını sağlayıp sakinleştirir. Mantralar anlamlarının ne olduğu bilinerek söylenmelidir. Bu şekilde söylenirken maksimum yarar sağlanır ve zihin odaklanarak daha rahat takip eder. Mantra söylemek kişinin kadere olan inancını geliştirir ve aynı zamanda hayatında onun için iyi olan, istediği her şeye ulaşabilmesini sağlar. Mantradan gelen enerji kişinin kendine olan inancını, güvenini ve kararlılık hislerini artırır. Mantralar beş farklı seviyede söylenebilir. Bunlar:

  1. Vachika (sesli): Sesli şekilde söylenirken aynı zamanda dikkatlice dinleme metoduna Vachika denir.
  2. Upansu (mırıldanma): Bir süre sonra sesli söylenme yerini mırıldanmaya bırakır. Kendini dinlerken bir yandan mırıldanılarak uygulanır. Söylendiği zaman dudakların kımıldanması dışarıdan gözlemlenebilir fakat söyleyen kişi için sesli veya mırıldanarak söylemenin bir farkı yoktur.
  3. Manas (zihinsel): Bu seviyede mantra söylenmesi zihinde gerçekleşir. Uygulayıcı kişi artık kelimeleri dışarıdan söylemeyi bırakmış sadece zihninden söylemektedir. İçeriden mutlu ve yalnız olan uygulayıcı dışarıdan hafif uykulu görünür.
  4. Sagarbha  (nefesle birlikte): Uygulayıcı artık mantra ile bir olmaya başlamıştır. Bu seviyede uyanıkken de uykudayken de mantra adeta kendiliğinden söylenmeye devam eder. Uygulayıcı bu seviyede dönüşmeye başlar ve yeni deneyimler yaşamaya başlar hatta bazen başkalarının zihnini dahi okumaya başlayabilir.
  5. Agarbha: Mantra söylemenin, diğer tüm seviyelerinde başarıya ulaştıktan sonra gelinen son seviyesidir. Bu seviyede mantra artık vücudun tamamından duyulabilmeye başlanır. Uygulayıcı yaratıcı gücü artık her yerde görebilir ve ne olduğunu bilir. Bu seviyede iken insanlığı hizmet edebilir ve yönlendirebilir.

ashtanga-yoga-mantra

Ashtanga Yoga Açılış Mantrası

Om

Vande gurunam charanaravinde

Sandarsita svatma sukava bodhe

Nihsreyase jangalikayamane

Samsara halahala mohashantyai

Abahu purushakaram

Shankhacakrasi dharinam

Sahasra sirasam svetam

Pranamami Patanjalim

Om Shanti Shanti Shantihi

Anlamı

Om

Saf varlığın mutluluğunu iç görü ile uyandıran, sığınak olan

Vahşi ormanın (bedenin ve zihnin) doktoru olan

Samsara’nın zehirli bitkisinin (koşullanmış varoluşun) yarattığı sanrıyı ortadan kaldıran

En Yüce Guru’nun lotus ayağına saygıyla eğiliyorum.

Binlerce parlak ve beyaz başlı (kutsal yılan olan Ananta gibi), erkeğin şeklini alan, ilahi sesi

Sonsuz zaman ve kılıcı elinde tutan Patanjali’yi selamlıyorum

Om Barış, Barış ve Mükemmel Barış

ashtanga-yoga

Ashtanga Yoga Kapanış Mantrası

Om

Svasti praja bhyaha pari pala yantam

Nya yena margena mahim mahishaha

Go brahmanebhyaha shubamastu nityam

Lokah samastah sukhino bhavantu

Om Santih Santih Santihi

Anlamı

Om

Tüm nesillerin refahını korumak için

Dünyanın yöneticileri erdemin yolunu bulsunlar

Tüm insanlar sonsuza kadar kutsansın

Her yerdeki varlıklar mutlu ve özgür olabilsinler

Om Barış, Barış ve Mükemmel Barış

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Gülnaz İşgören

Üniversiteyi Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Rekreasyon bölümünde okudu ve uzmanlığını 2. Kademe yüzme antrenörü olarak yaptı. 4 sene profesyonel hentbol ve 7 sene profesyonel atletizm sporcusudur. İstanbul Olimpik Kulübünde sırıkla atlama ve üç adım atlama branşlarında yarışmıştır.

Yoga yolculuğuna ve pratiğine 2015 yılında başladı.

Yoga üzerine aldığı eğitimler:

  • 2017'de Dilek Adaş Yoga, Türkiye ile 200 saatlik Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi
  • 2019'da Yoga Vidya Mandiram, Hindistan ile 300 saatlik Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi

Yogadan önce 2010 yılından beri Pilates, Fitness, Fonksiyonel Training alanlarında Personal Trainer olarak çalışmış olup halen Yoga ve P.ilates branşlarında özel ve grup dersleri vermeye devam etmektedir.

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ