Blog

Ayurveda Nedir? I. Bölüm

Ayurveda, Hint kültürüne dayanan ve kökü bin yıllar öncesine dayanan komple bir şifa sistemidir. Sadece iyileştirici gücü ile değil, bir hayat biçimi olarak ele alınır. Ayurveda'yı 4 bölüm olarak ele alacağız. Bu ilk bölümü Ayurveda 101 olarak adlandırıyoruz.

Ayurveda Nedir? I. Bölüm

Geleneksel Hint Tıp sistemi olan Ayurveda’nın kelime anlamı, Ayur : Hayat/yaşam , Veda :Bilgisi ; yani hayat bilgisidir. Ayurveda, kişinin kendi beden yapısına ve özüne uygun olan sağlıklı yaşamı nasıl yaşayabileceğini öğretir. Batı tıbbının aksine hastalıkları tedavi etmekten önce, tüm doğu tıbbı örneklerinde olduğu gibi hastalıklardan korunma sistemi esastır ki biz buna günümüzde önleyici tıp da diyoruz.

Ayurvedaya göre tüm evren boşluk, hava, ateş, su ve toprak elementlerinin birleşimleriyle oluşmuştur. Varoluş sırasında ortaya çıkan titreşimler ilk kozmik ses olan "OM" sesini yaratmıştır.

Evreni Oluşturan Elementler Nelerdir?

BOŞLUK

Her varoluş için boşluk gerekir. Diğer elementler boşluktan gelir…

Temsil ettiği kavramlar: Özgürlük ve Ses

Boşluk vücudumuzda kulaklar ve işitme, sindirim sistemi ve nefes sistemini yönetir…

Gıda olarak filizlendirilmiş tohumlar, taze yeşil sebze suları, micro algler…

HAVA

Canlılarda enerji ve bilgi hareketini yönetir.

Temsil ettiği kavramlar: Neşe ve Dokunma

Hava vücudumuzda kalp atışı ve ciğerlerdeki solunum hareketinden sorumludur.

Gıda olarak tüm kuru meyveler, kuru fasulye ve mercimek, brokoli, karnıbahar ve lahana hava elementiyle özdeşleşir ve hepsi kalp dostu besinlerdir.

ATEŞ

Ateş metabolizmamız ve hücrelerdeki enerji üretiminden sorumludur.

Temsil Ettiği kavramlar: Dönüşüm ve Görüş

Gözler ve görme, boşlukla birlikte sindirim sistemi, vücut ısısı, düşünce gücü ataş elementinin kontrol ettiği fonksiyonlardır.

Gıdalarda baharatların büyük çoğunluğu(kırmızı biber, karabiber, zencefil, tarçın, karanfil, kimyon) ve narenciye( özellikle limon ve greyfurt gibi ekşi olanlar) vücudu ısıtır ve toksinlerden arınmasını sağlar. Alkol ve kahve de bedendeki ateşi körükler  dolayısıylayaz aylarında fazla tüketildiğinde enflamasyon arttırır. 

SU

Çekim gücü (gelgitler, yer çekimi hatta iki sevgilinin aşkı) ve bir arada tutma, çözme ve eritme.

Temsil ettiği kavramlar: Sevgi ve Tat Alma

Su vücutta dil ve tükürük, kan, eklem sıvılarını yönetir. Sağlıklı bir yetişkin insanın vücudunun yüzde 60’ı sudan oluşurken,egzersizle kas oranını arttırmış  kişilerde bu oranı yüzde 70'lere kadar çıkarken, yağlı kişilerde yüzde 50 seviyelerine düşer.

Gıda olarak süt ve süt ürünleri, sulu yaz sebze ve meyveleri(karpuz, üzüm, şeftali, salatalık, domates, kabak) vücut sıvılarımızı yeniler.

TOPRAK

Toprak elementi denince aklınıza evrendeki tüm fiziksel maddeler  gelsin.

Temsil ettiği kavramlar: Affetme ve İstikrar

Vücudumuzda burun, kaslar, kemikler ,dişler ve saçlar gibi bölümler toprak elementi ile özdeşleştirilir.

Besin gruplarından tüm tahıllar, baklagiller, et, balık, yumurta, kök sebzeler, tohumlar, kuruyemişler, mantarlar toprak elementi ile özdeşleşir. İçerdikleriru protein  ile kas yapılanmasına destek olurken, köklendirici özelliğe sahiptirler.

Beş elementi içeren gıdaları beden tipimize göre, mevsiminde ve dengeli bir biçimde tüketmemiz bizi hastalıklardan uzak tutar.

Doşalar ve Elementler Arasındaki İlişki

BEDEN TİPİMİZ

Bu beş element bütün varlıklarda kendini 3 temel enerji olarak gösterir ve bunlara Doşa denir: Vata, Pitta ve Kapha... Vata boşluk ve hava elementlerinden, Pitta ateş ve su elementlerinden, Kapha ise su ve toprak elementlerinden oluşmuştur.

Her canlıda her 3 doşa özellikleri farklı yoğunluklarda bulunmaktadır. Ancak yaşam ve beslenme tarzımız, çevresel etkiler, duygu yapımız gibi birçok etken, doşaların dengesinin bozulmasına neden olur. Doşa enerjilerinin olması gereken seviyeden yükselmesi, beden ve zihin yapımızda dengesizliklere yol açar. Bu durum zihin veya bedenimizde önce hafif bir rahatsızlık, daha sonra da hastalık olarak kendini gösterir.

DEVAMI HAFTAYA…

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Sedef Işıksel

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden 1996 yılında mezun olan Sedef, aynı sene finans sektöründe çalışmaya başladı. Spiritüel konularla 1999 yılında ilgilenmeye başlamasının ardından yoga ile ilk kez 2000 yılında Maharishi derneğinde astımla başa çıkma amaçlı girdiği nefes ve transandantal meditasyon çalışmasında tanıştı. Aynı dernekte yoga felsefesi derslerine devam ederken, ayurvedik yaşam ilklerini hayatına geçirmeye başlayıp, paralel olarak Reiki 1ve 2 inisiasyonlarını aldı.

Çokuluslu finansal kuruluşlarda yöneticilik yaparken yogayla ilişkisini hatha, ashtanga, yin, kundalini, vinyasa ve power yoga türlerini deneyimleyerek canlı tuttu. 2008 yılında Işık Renan’ı dünyaya getirerek anne oldu. 2014 yılında Bilgi Üniversitesi Kültür ve Sanat Yönetiminde yüksek lisansını tamladı. 2015 yılında Alexis Gulliver ve Övül Büyükberber ile Yoga Alliance® Onaylı 200 Saatlik Vinyasa Yoga Uzmanlaşma Programından sertifika aldı.Kızıyla beraber yoga yapabilmek adına Çocuk Yogası ve Anne & Çocuk yogası eğitimlerini tamamladı. 2016 yılında iş hayatıyla paralel olarak yoga eğitmenliği yapmaya başladı.

2017 yılında 21 senedir içinde bulunduğu kurumsal hayatla vedalaşarak paralel disiplin olan Pilates eğitmenliği sertifikasyonlarını alarak birebir pilates dersleri vermeye de başladı. Serüvenine sayısız workshopla zenginlik katarak, Savasana masajlarındaki şifalı dokunuştan yola çıkıp Githa ile 2018 yaz aylarında başladığı masaj ve beden terapi programıyla devam ediyor. Öğrenmekten hiç bıkmayan Sedef’in katıldığı sertifika programları aşağıdaki gibi:

 • 2018 Githa ile 100 saatlik Derin Doku Masaj Programı
 • 2019 Sangeeta Sahi ile 150 saatlik Ayurveda Programı
 • 2019 Githa ile 50 saatlik Ayurvedic Masaj: Abhyanga (Datça, Hindistan İstanbul)
 • 2019 Githa ile Derin Doku ileri seviye
 • 2019 Mindfulness Academy – Mindfulness Modern
 • 2019 ISTA Level 1
 • 2015 YogaŞala 200 Saatlik Vinyasa Yoga Eğitmenliği Programı
 • 2016 Yogalin® Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı 80 saat
 • 2016 Başak Deepa Yüksel ile Anne – Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı 15 saat
 • 2017 IPF Mat & Reformer Pilates Eğitmenliği Programı
 • 2017 Animal Flow Eğitmenliği Programı
 • 2017 Mey Elbi ile 15 saatlik Restoratif Yoga Eğitmenlik Programı
 • 2018 Baps Pilates Level 2 Mat & Reformer Pilates Eğitmenliği Programı
 • 2018 Githa ile 15 saatlik Şifalı Dokunuş Programı
 • 2019- 2020 Gorkem  Dizdar ile 70 saatlik Kinesyoloji – Modül 1, 2 ve 3

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ