Blog

Ayurvedik Beden Tipi: Doşa'ya Uygun Beslenme ve Egzersizler! Ayurveda II. Bölüm

Ayurveda'yı ele aldığımız serimizin 2. bölümündeyiz. Bir önceki bölümde Ayurveda ve evreni oluşturan elementler hakkında bilgi vermiştik. Bu bölümde ise "Doşalar" ve onlara uygun beslenme ve egzersizler önerilerinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

Ayurvedik Beden Tipi: Doşa'ya Uygun Beslenme ve Egzersizler! Ayurveda II. Bölüm

Geçen hafta kadim Hint sistemi Ayurveda’ ya giriş yapmıştık. Bu hafta ise Ayurvedik beden tipleri yani "Doşalar" ve Doşalar’ı dengede tutmak için belli başlı egzersiz ve beslenme önerilerini sıralayacağız, hadi başlayalım :)

Elementlerden Doşalara...

Geçen hafta da belirttiğim gibi Ayurveda’ ya göre tüm evrenimiz boşluk, hava, ateş, su ve toprak elementlerinin birleşimleriyle oluşmuştur. Bu beş element tüm varlıklarda kendini 3 temel enerji olarak gösterir ve bunlara doşa denir: Vata, Pitta ve Kapha... Doğumdaki özelliklerini yansıtan ve bir insanın bütün hayatı boyunca değişmeyen bu doşamıza "Prakruti" denir. Kemik yapımız, göz rengimiz, cildimiz gibi fiziksel özelliklerin yanı sıra, genetikle gelen zihin ve ruhsal özelliklerimiz bu kapsamdadır.

elementler-ve-dosalar

Vikruti ise mevsimler, yaşam tarzı, yaşımız ,beslenme, meslek ve çevre koşullarına göre sonradan oluşan beden tipimizdir. Çeşitli dengesizlikler nedeniyle orjinal beden tipimizden ne kadar uzaklaşırsak hastalıklara yakalanmamız o kadar kolaylaşıyor, yani Prakruti - Vikruti = Hastalıklar! Çeşitli ayurvedik terapiler yoluyla (masajlar, bitkisel takviyeler, yoga, nefes, meditasyon veya doğru beslenme) vikrutiden prakrutiye geçiş sağlanıp kişinin kendi doğasıyla uyum içine girmesi sağlanıyor. İyileşmenin kalıcı olması için de kişinin bu belirttiğimiz yöntemleri günlük rutininin içine dahil etmesini öneriyoruz.

Beden tipinizi öğrenmek için https://www.instagram.com/sedefic/ hesabıma e- posta adresinizi DM olarak atabilirsiniz.

vata-nedir

Uyumlu Vata

Vata mevsimi: Sonbahar ve Kış

Günün vata Saatleri: Öğleden sonra ve gece 2:00 – 6:00 arası

Elementler: Boşluk ve hava

Kendinizi bildiniz bileli düzensiz sindirim sistemine sahip, gazlı bir tipseniz, zihniniz hiper-aktifse, el ve ayaklarınız genellikle soğuksa, tuzlu gıdalara düşkünseniz, uykularınız düzensiz, cildiniz kuruysa , inceyseniz bilin ki siz bir vatasınız.

Dengeliyken , yaratıcı, esprili, esnek ve açık fikirli olan vatalar herkesle kolayca arkadaş olabilir.

 Aşırı stresli olmak, soğuk, kuru ve rüzgarlı havalar, yaşam biçiminde veya mevsimde ani değişikliklere maruz kalmak, vata dengesini bozar. Uzun seyahatler, üzüntü, korku veya şoklarda Vatayı yükseltir. Dengesizken; fiziksel olarak sindirim (gaz ve şişkinlik) deride kuruluk, kabızlık, uykusuzluk, halsizlik, düzensiz kalp atışı gözlemlenir. Psikolojik olarak gergin, endişe artışı, dağınık düşünce ve temelsiz fikirler söz konusu olabilir.

Vatalar dengelenmek için;

 • Sakin ve köklendirici , çeviklik sağlayacak egzersizler uygundur : yürüyüş, yin yoga, tai-chi, kısa tırmanışlar, hafif bisiklet…

 • Besinler için sıcak ve sulu seçimler Vataları dengede tutacaktır. Çiğ meyve sebze tüketiminden uzak durmaları sindirim için mühim!
 • Soğuk ve buzlu içeceklerden uzak durmak , gün içinde sıcak bitki çayları ve içine limon dilimi eklenmiş ılık su içmek bence harika tercihler …
 • Hayatı düzene oturtup , günlük rutinlere sadık kalmak sağlamalı (sonraki yazılarımda değineceğim) 
 • Bedeni sıcak tutmak,  aromaterapi yağlarıyla düzenli masaj Vata beden tipleri ve vata mevsimi olan sonbahar & kış aylarında kritik. Gün içerisinde sabahları ya da akşam yatmadan, tüm vücudunuza beden tipinize uygun masaj yapmak inanın çok kolay…
 • Son olarak hala denemediyseniz, Medistasyon tekniklerinizi öğrenmeye başlayın!

pitta-nedir

Cesur Pitta

Pitta mevsimi: Yaz

Günün Pitta Saatleri: Öğlen ve Gece yarısı

Elementler: Su ve Ateş

Pitta metabolizma, transformasyon ve enerji ile bağlantılıdır. Bedende sindirimi kontrol etmesi nedeniyle çok önemli bir görevi vardır.

Pittalar orta yapılı, atletik , iştahlı tiplerdir. yerindedir. Sindirimleri iyidir, öğün atlayamaz, açlığa kolay dayanamazlar. Soğuk yiyip içmeyi tercih ederler, besinleri çiğ olarak tüketmesi uygun tek doşa Pittadır.  Öncü ve lider özellikleri vardır. Orta hızda öğrenir ve hatırlarlar. Bir Pitta dengeliyse; cesur, kararlı, keskin zekalı ve güçlü iradelidir. Dengesizken fiziksel olarak hazımsızlık, baş ağrısı, deride kızarıklık, boyun ve omuzlarda sertlik, kaskatı duruş söz konusudur. Psikolojik olaraksa öfke, asabiyet ve sabırsızlık yaşarlar..

Tercih ettikleri lezzetler, tatlı, acı ve buruk besinlerdir. Elbette yaz aylarında, özellikle öğle saatlerinde bu tip besinleri özellikle acılı yemekler tüketmeleri doşalarını iyice dengesiz hale getirecektir.

Pittalar dengelenmek için:

 • Nefes çalışmaları arasında 4-7-8 nefeslerini seçebilirler. Serinletici ve sakinleştirici etkisi olan bu nefes çalışmasında 4 sayıda nefes alıp, 7 sayarak tutup, 8 sayıda da nefes verilir.

 • Karın bölgesini güçlendirici egzersizler ve yoga duruşları,
 • Yüzme, orta ağırlıktaki egzersizler,
 • Egzersizler için  günün serin zamanları tercih edilmeli, tercihen doğa içinde yapılmalıdır
 • Aşırı buhardan ve sıcaktan kaçınımalı
 • Merkezi sinir sistemi dengesi için güne 7- 8 saat uyumalıdır
 • Alkol , kahve  ve fermente gıda tüketimi  pittayı çok yükselttiği için azaltılması önerilir…
 • Yiyecekler oda sıcaklığında ve ılık olmalıdır.

kapha-nedir

Sevecen Kapha

Kapha mevsimi: Kış sonu ve İlkbahar

Günün Kapha Saatleri: Sabah ve akşamın erken saatleri

Elementler: Su ve Toprak

 

Su ve toprak elementlerinin birleşimi Kapha, bedenin yapısal enerjisini ve hücrelerin birbirine bağlayan gücü temsil ederken, bedendeki tüm sıvılar da Kapha enerjisi şeklinde kendini gösterir. Eklemlerin yağlanması, cildin nemlenmesi ve bağışıklık sistemi bedenin Kapha oluşumundan etkilenir. Elementlerin arasında en ağırları olan su ve toprak elementlerinin doşası Kaphanın sıfatları; ağır, yavaş, soğuk, yağlı, sıvı, kaygan, yoğun, yumuşak, sabit, sert ve iridir.

Dengeli Kapha doşası sevgi, sakinlik, şükran gibi olumlu duyguları öne çıkartırken, Kaphanın dengesizliği hırs, aşırı bağımlılık ve sahiplenme arzularının ortaya çıkmasını sağlar. Kapha’nın vücutta artışını, göbek ve kalçalarda yağ dokusu birikimi, daralan omuzlar, kamburlaşan duruşla fark edebiliriz. Ayrıca ödem, burun ve nefes tıkanıklıkları, metabolizma yavaşlaması artan Kapha’nın fiziksel göstergesiyken, psikolojik olarak depresyon, motivasyon eksikliği, bağımlılık ve uyuşukluk hissedebilirsiniz. Yani kendinizi akşam ekran karşısında dizi bölümlerini peş peşe izlerken abur cubur atıştırmaya başlamış bulduysanız, bedeninizde Kapha dengeleri bozuluyor demektir.

Kapha doşasının dengelenebilmesi için uygun lezzetler, keskin, acı ve buruk lezzetlerdir. Tatlı, ekşi ve tuzlu besinlerle üzgünüm ama vedalaşılsa iyi olur... Kaphalara, hazmı güçlendirmek için günde 2 - 3 bardak zencefil çayı içmelerini öneriyorum

Kapha dengeleyici genel prensipler;

 • Nefes çalışmaları: Kalp atışlarını ve metabolizmayı hızlandıran Bastrika (körük) ve Kapalabadi ( ateş) nefes teknikleri

 • Tabii ki hoşlanmayacaklar ama güç ve dayanıklılığı arttrıcı egzersizler yani   koşu, yüzme, bisiklet gibi hızlı kardio vasküler sporlar yapmaları dengelenmelerini sağlar
 • Düzenli sauna ve buhar banyosu hari
 • Oruç ve detoks yaptıklarında iyi hissederler
 • Merkezi sinir sistemi dengesi için minimum 8-9 saat uyumalılar
 • Abur cubur, unlu mamuller ve tatlıları tüketmemek en hayırlısı

Ayurveda serisinin 1. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımız haftaya...

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Sedef Işıksel

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden 1996 yılında mezun olan Sedef, aynı sene finans sektöründe çalışmaya başladı. Spiritüel konularla 1999 yılında ilgilenmeye başlamasının ardından yoga ile ilk kez 2000 yılında Maharishi derneğinde astımla başa çıkma amaçlı girdiği nefes ve transandantal meditasyon çalışmasında tanıştı. Aynı dernekte yoga felsefesi derslerine devam ederken, ayurvedik yaşam ilklerini hayatına geçirmeye başlayıp, paralel olarak Reiki 1ve 2 inisiasyonlarını aldı.

Çokuluslu finansal kuruluşlarda yöneticilik yaparken yogayla ilişkisini hatha, ashtanga, yin, kundalini, vinyasa ve power yoga türlerini deneyimleyerek canlı tuttu. 2008 yılında Işık Renan’ı dünyaya getirerek anne oldu. 2014 yılında Bilgi Üniversitesi Kültür ve Sanat Yönetiminde yüksek lisansını tamladı. 2015 yılında Alexis Gulliver ve Övül Büyükberber ile Yoga Alliance® Onaylı 200 Saatlik Vinyasa Yoga Uzmanlaşma Programından sertifika aldı.Kızıyla beraber yoga yapabilmek adına Çocuk Yogası ve Anne & Çocuk yogası eğitimlerini tamamladı. 2016 yılında iş hayatıyla paralel olarak yoga eğitmenliği yapmaya başladı.

2017 yılında 21 senedir içinde bulunduğu kurumsal hayatla vedalaşarak paralel disiplin olan Pilates eğitmenliği sertifikasyonlarını alarak birebir pilates dersleri vermeye de başladı. Serüvenine sayısız workshopla zenginlik katarak, Savasana masajlarındaki şifalı dokunuştan yola çıkıp Githa ile 2018 yaz aylarında başladığı masaj ve beden terapi programıyla devam ediyor. Öğrenmekten hiç bıkmayan Sedef’in katıldığı sertifika programları aşağıdaki gibi:

 • 2018 Githa ile 100 saatlik Derin Doku Masaj Programı
 • 2019 Sangeeta Sahi ile 150 saatlik Ayurveda Programı
 • 2019 Githa ile 50 saatlik Ayurvedic Masaj: Abhyanga (Datça, Hindistan İstanbul)
 • 2019 Githa ile Derin Doku ileri seviye
 • 2019 Mindfulness Academy – Mindfulness Modern
 • 2019 ISTA Level 1
 • 2015 YogaŞala 200 Saatlik Vinyasa Yoga Eğitmenliği Programı
 • 2016 Yogalin® Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı 80 saat
 • 2016 Başak Deepa Yüksel ile Anne – Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı 15 saat
 • 2017 IPF Mat & Reformer Pilates Eğitmenliği Programı
 • 2017 Animal Flow Eğitmenliği Programı
 • 2017 Mey Elbi ile 15 saatlik Restoratif Yoga Eğitmenlik Programı
 • 2018 Baps Pilates Level 2 Mat & Reformer Pilates Eğitmenliği Programı
 • 2018 Githa ile 15 saatlik Şifalı Dokunuş Programı
 • 2019- 2020 Gorkem  Dizdar ile 70 saatlik Kinesyoloji – Modül 1, 2 ve 3

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ