Blog

Bedenimize Sızan Duygular

Yaşamın anlamı duygudur. Duygu, yaşamın varoluşundan bu yana sürekli kendini yeniler ve insan hayatındaki rolünü büyütür. Hayatımızın her anında yanındadır, bize bazı konularda olumlu anlamda yardım etse de bazı konularda ileride pişman olacağımız kararlar aldırabilir. Duygunun bedenimize sızmasına izin verin, onu dinleyin...

Bedenimize Sızan Duygular

Yoga pratiklerimiz esnasında, güçlü duygular ortaya çıktığında ilk yapmamız gereken şey sabretmektir. Birçok kişi çalışmaları esnasında sıkıntılı duygular ya da pozitif duygular hissediyor olabilir. Bunu fark etmek o an duyduğumuz kaygıyı azaltmaya yardımcı olur.

Yavaş ilerleyen her şey daha derine işlediği gibi derinlerde olan da yavaş yavaş yüzeye ulaşır, zamana ihtiyacı vardır. Bedenimiz de tıpkı böyle; kimi rahatsızlıklar daha derinde, kimileri daha yüzeysel, bazıları daha kronik, bazılarıysa daha dönemsel… Ama hepsi yavaş yavaş biriken şeylerin sonucu...

Duygulara Bakmak…

Bir yerin mi gergin? Hemen kas gevşetici al. Başın mı ağrıyor? Ağrı kesiciyi ilk sinyalde yut. Gerginsen kaç, öfkeliysen kaynağa öfkeni anında kus, hatta onun canı senden daha çok yansın. İşte yaşadığımız tüm duygular vücudumuzda kendini bu şekilde gösteriyor. Nasıl sonuçlar doğuracağını tahmin edemeden… Elbette bunlar yerine başka bir yetenek geliştirmek mümkün.

Yoga yapıyor olmak bizi mükemmel kılmaz ancak hem bedensel hem zihinsel gerginlikleri atmamıza yardımcı olur. Çünkü yogada sınırlarımızla oynarız. Bazen en derin noktalara yaklaşırız, bazen o noktaya varmayız fakat o sınıra güvenli biçimde tekrar ulaşabileceğimizi görmek için geri çekiliriz. O sınıra ilerlerken hiçbir zaman vücut bütünlüğünü riske atmayız. Fizyoterapistler düzeltmek istediği dokular için bu sınırları zorlayabilir, psikoterapistler de ruhsal hasarları onarmak için acı veren noktalara götürebilir. Yoga eğitmenlerinin amacı, sınırları bilerek ama zorlamadan blokajların sınırları üzerinde bilinçli şekilde oynamaktır.

Herhangi bir yoga pozu esnasında bir korku hissetmeye başlamanız ve bu pozdan hemen çıkmak istemeniz ne anlama geliyor ve ne yapmalıyız? Öncelikle bunu yaşayan tek kişi biz değiliz. Yoga yolculuğunda bazı duygular ortaya çıkabilir. Yoganın sadece fiziksel değil zihinsel ve ruhsal tarafımıza da dokunduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Bu yüzden bu duyguların hayatımızın başka hangi alanlarında karşımıza çıktığını keşfetmeliyiz. Yoga pratiğinde yoga pozlarının ötesine geçip kendi var oluşumuzun derinliklerini keşfetmek fırsattır.

duygular-ve-organlar

Panik ve Kaygı Kalbi Yorar

Yapılan araştırmalarda, duygularla vücudun belirli bölgeleri arasında bağlantı olduğu görülmektedir. Korkunun merkezi böbreklerde, öfke karaciğerde, endişe midede, nefret ve dehşet kalpte ve keder akciğerlerde... Kederlendiğimizde akciğerlerimizde spazm oluşur, dehşet duyduğumuzda kalp atışlarımız değişir, sinirlendiğimizde ülserimiz artar, öfkelendiğimizde sinirleniriz karaciğerimiz zarar görür ve korktuğumuzda böbreküstü bezlerimiz aktive olarak bizi kaçmaya ya da savaşmaya hazırlar. Sürekli savaş, don ya da kaç yöntemi uygularsak beyin ve beden arasındaki denge bozulur. Hayatımızda bizi savaşmaya ya da kaçmaya yönelten duyguların varlığı bağırsaktaki, bağışıklık sistemindeki, üst beyin merkezindeki kaynakları harekete geçirir ve ortaya çıkan enerjiyi hayatımızı kurtarmak için kaslarımıza iletilir. Bu da aslında konsantrasyonumuzun düştüğü, hafızamızın zayıfladığı, dikkati toparlayamamamız anlamına gelir. Yediklerimizi düzgün sindiremeyip toksinleri dışarı atamayız ve bağışıklık sistemi hasar görmeye başlar. Pozitif duygularda ise coşkunun yeri akciğerler, keyfin yeri kalp, yaratıcılığın yeri mide, sevecenlik ve nezaket karaciğer ve bilgelik böbreklerdedir.

duygusal-tepki

Duygusal Tepki

Duygusal tepki ne olursa olsun, tarafsız bakabilmek önemli. Yıllarca çektiğim o acı ben miyim gerçekten? Onca zaman duyduğum nefret? Üzerime yapışıp kalan hastalıklar? Sorunlu ilişkiler? Beni ben mi yaptı gerçekten? Tüm bunlardan daha fazlası olduğumuzu keşfetme cesaretine bir şans vermek bizi mükemmel yapmayacak ama gerçek beni bulmamıza yardım edecek.

Namaste...

ETİKETLER
BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Seda Öztaş

Merhaba,

Türkiye’nin ilk yoga okulundan Uluslararası Alliance yoga eğitimi aldım. Psikoloji, sosyoloji ve yoga yolunda aldığım tüm eğitimleri birleştirerek yoga dersleri vermekteyim. Gönüllü olarak zaman zaman görme engellilerle ve lösevle çalışmaktayım. İşimiz, çocuklarımız, eşimiz, evliliğimiz, zamanımız, paramız, arkadaşlarımız veya tanımadığımız birçok insan bizim için potansiyel bir problem olma durumu taşıyor.

Beyaz yakalı bir çalışan olarak da yoganın, bir takım fiziksel hareketlerden ibaret değil, duygusal ve mental tüm dengeleri de sağladığını hissettiğimde sihirli değneğin elimizde olduğunu anladım. Nefes almayı bırakana kadar yoga öğrenmek ve öğretmek en büyük isteğim… 

Yetkinlik

 • Travma Psikolojisi – Türk Psikologlar Derneği 
 • Psikolojik İlkyardım Eğitimi – Hava Kuvvetleri Komutanlığı
 • Integral Somatik Psikoloji 
 • International Alliance Yoga Certificate
 • Anne Karnında Gelişim ve Epigenetik
 • Vinyasa Yoga Workshop

- Devamını Göster -

Yorumlar

 1. Çiğdem T. Çiğdem T.

  Kısacası hastalanan zihnimiz. Ellerine sağlık Sedoşum çok güzel bir paylaşım.

 2. symdmrl symdmrl

  Anlaşılır, akıcı bir o kadar da faydalı bir yazı olmuş. Burada paylaşılan bilgileri gündelik yaşamımıza adapte edebilmek çok önemli aksi halde bilgiyi pratikle desteklemeyince yazılanların hiçbir faydası olmuyor.. Umarım bu konuda daha çok makale paylaşılır. Teşekkür ederim..

YORUM YAZ