Blog

Benim Yogam: Mindfulness Yoga

İnsan, yaşamında aldığı kararlar ve bu kararlar sonucu hareket geçerek hayatını değiştirebilir. Mindfulness yogaya dair birçok bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Benim Yogam: Mindfulness Yoga

Bedenimle tekrar bağ kurmaya başlamak; bedenimdeki duyumların, nefes alışverişlerimdeki ritmin farkına varmak için matın üzerine çıkmaya başlamam çok uzak değil. Yoga eğitimi alma kararımla birlikte mindfulness yoga kavramı ile tanıştım ve o günden sonra matımın üzerine her çıkışımın artık eskisi gibi olmayacağını anladım. Kendime alan açabilmeyi, o açtığım alanın içine güvenle yerleşebilmeyi tecrübe etmeye başladım.

Sadece durmanın; bazı pratikler sırasında uzun dakikalar boyunca “konfor alanımın dışında” hareketsiz kalmanın, çabasız bir çabanın peşine düşmenin hayatımda yaratmaya başladığı o büyülü, zamanla çok kutsal bulduğum hali ile tanışmanın keyfine, neşesine varmaya başladım mindfulness yoga ve meditasyon yapmaya başladığım zaman! 

Mindfulness Yoga Ne Demek?

Mindfulness yogayı nasıl anlatmalı? Bedeninde olan bitene açık bir farkındalıkla yaklaşarak, performansını ve pozlardaki halini yargılamadan, “ideal” bir biçim peşine düşmeden, kendinle mücadele etmeden şefkatli bir yerden yaklaşmayı öncelikli kıldığın bir pratik deneyimleme hali. Bazen olanı kabul etme, bazen de çabaladığını fark edip çabayı bırakma hali. O gün, o an ihtiyacını dinleyip ona göre pratiğini yapabilme hali.  Bedenine, iç güdülerine ve en çok da nefesine güvenerek yapmaya başladığın yoga, mindfulness yoga.

mindfulness-ve-yoga

Mindfulness Yoga'dan Sonr Neler Değişti Yaşamımda?

Hayatın içindeki o basit ve bazen minicik anların kıymetini bilmeyi öğrendim. Şimdi’nin gücünü keşfettim, olana kabul göstermeyi, mücadele etmemeyi; her şeyin bir zaman sonra geçip gideceğini.. Şu anı yaşamak dururken zihnimin ne kadar da çok “olmak istediğim yerler, ülkeler, mekanlar, haller, pozlar” girdabında beni gerim gerim gerdiğini ve bu gerilimin de içimdeki tüm yaşam enerjimi nasıl sömürüp damla damla tükettiğini görmeye başladım! İçimde sürekli “daha” diye seslenen sesimin farkına vardım ve “dur” diyebilmeyi öğrendim ona.

Basit farkındalığımı hem yogama hem meditasyon pratiklerime davet edince öncelikle zihnimde ortaya çıkan can sıkıntısı, karşılaştırma, huzursuzluk, kızgınlık, endişe gibi duyguların ne kadar sıklıkla ve hangi düşüncelerle birlikte geldiğini görmeye niyetle bu işe başladığımda, inanamadım! Kırık plak gibi, toplasan bir avuç gayet geçmiş ve azıcık da gelecek konusuna ilişkin düşünceler bunlar. Dönüp dönüp bunlarla geriliyormuşum meğer!

Yaşadığımız coğrafya, içine doğduğumuz ailemiz, çevremizde bizi biz yapan türlü gelenek ve neredeyse içimize işlemiş, DNA’mıza yazılmış bazı kalıplarla şekillenmişiz, evet  ve zannediyoruz ki bu hep böyle devam edecek; değişim imkansız! Ne yapsak olmayacak sanıyoruz. Ya da “şunu yaparsam, şu da şöyle olursa o zaman bir oh diyeceğim” diyoruz.

mindfulness

Sor Kendine: “Neye İhtiyacım Var?"

Herhangi bir zorlayıcı pozda kontrolü izin verdiğin ölçüde bıraktığında, bedeninin o an yapabildiklerine teslim olduğunda, meditasyon yaparken düşüncelerinin peşine takılıp gitmeden onlara uzaktan bakmayı başarabildiğinde, beden ve zihin sakinlediğinde şimdidesin! Matın üzerinde de hayatın içinde de pratikler aynı: Bir durup nefesini izle, içinde beliren duyumlar, hisler neler? Kızma kendine, yargılama kendini, en sevdiğin; o kıyamadığın dostuna yaklaşır gibi yaklaş kendine. Sor kendine “şu an neye ihtiyacım var?” diye. Gayet yeterlisin aslında, gayet başarılısın, kendini gerçekleştirmiş harika bir insansın.

Bir daha matın üzerinde yerini aldığında bir süre dur, nefesini izle. İçine, bedeninde olup bitenlere bir bak. Nasıl hissettiğine, hangi duygularla, hangi halinle matının üzerine çıktığına.. Nazik ol kendine, öp kolundan ve sor “Şimdi neye ihtiyacım var?” diye.

Basit, sıradan böyle an’ların içindeki neşeyi ve güzellikleri senin de görebilmen dileğimle.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Dilara Erdem

Uzun yıllar boyunca hemen hemen yapmadığı spor kalmayan Dilara, 40 yaşından sonra yoga ile tanıştı ve yoga pratikleri yaşamında dönüştürücü bir etki yaratmaya başladığında da Zeynep Aksoy, David Cornwell ve Yeliz Altınışık birlikteliği ile hayata geçen ADVAYTA Temel Yoga Uzmanlık Programını tamamladı.

Yoganın sadece dışarıdan görünen, fiziksel/bedensel şekilleriyle değil; bireye sunduğu o muazzam içe dönüş, içsel ve zihinsel dönüşüm ile ilgilenmeye başladıkça daha da çok bağlandı. Mindful yoga, nefes ve meditasyon pratikleri ile yaşamda anın tadını çıkarabilmeyi, olanla kalabilip, olana kabul geliştirebilmeyi öğrenen Dilara bu deneyimini aktarabileceği her türlü platformda öğrendiklerini paylaşmak ve ilham olmak için can atıyor.

Bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak sağlıklı ve dengede kalabilmenin bütünsel bir yaklaşım gerektirdiğini tecrübe etmeye başladığı andan itibaren de spor ve sağlıklı yaşama merakına eklediği temiz beslenme alışkanlıkları ile yaşamına devam eden Dilara’yı daha yakından takip etmek isterseniz OneLifeBFit Instagram hesabını izlemeye alabilirsiniz.

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ