Blog

Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Çocuk yogası, yoga pozlarının veya asanaların çocuklar için uyarlanmış ve çok daha zevkli haline denir. Çocuklarımız için yoganın birçok faydası vardır. Uzmanlar tarafından özellikle öğrenme ve gelişme çağındaki çocuklar için önerilir.

Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Stres, kaygı, endişe ve tüm olumsuz durumlardan uzaklaşıp fiziksel ve ruhsal olarak huzuru bulduğumuz yoga, çocuklara da aynı etkiyi yaratmaktadır. Çocukların bizden çok daha farklı dünyaları vardır ve bunun sonuncunda yine bizden farklı olarak hisleri vardır. Ancak yine de er ya da geç onlar da bizler gibi hayatın olumsuz şartları ile karşı karşıya kalıyorlar, kalacaklar. Basit bir örnek olarak kreşlerde veya okullarında ister istemez bir yarışma içindeler. Kazanan ve kaybeden kavramlarını aslında ilk olarak orada keşfederler. Bu durum da onları bazen sıkıntıya sokabilir fark etmeseler bile. Bu tarz örnekleri çoğaltabiliriz. İşte çocuk yogası bu gibi olumsuzluklar için kesinlikle bir çözümdür. Rekabet ortamının olmadığı, akıl-ruh-beden uyumunun yakalandığı yer tam olarak çocuk yogasıdır.

cocuklar-icin-yoga

Mutluluk ve Esneklik

Yapılan çalışmalarda yoga yapan çocukların diğer çocuklara göre çok daha esnek ve mutlu olduğu ileri sürülmektedir. Yoga pozlarını uygularken hem keyif alırlar hem de fark etmeseler bile esneklik düzeyleri artar. Bunun yanı sıra toplum içindeki davranışları da yine yoganın kültüründen beslenir ve bu da çocukların mutluluk düzeylerini arttırır.

cocuk-yogasi-faydalari

Daha Az Stres

Rahatlama ve stresi azaltmak için nefes egzersizleri yoganın olmazsa olmazıdır. Aynı durum çocuk yogası için de geçerlidir. Bizler için küçük, çocuklar için büyük gözüken problemleri atlatmak için nefes meditasyonu yapılır. Bu egzersiz sayesinde çocuklar stres altındayken kendilerini kontrol ederler ve olumsuz durumlarından kurtulurlar.

Konsantrasyon

Konsantrasyon kaybı bazı çocuklarda oldukça erken yaşlarda gözükebilir ve bu durum ileride onların güvenlerini oldukça fazla sarsabilir. Yoganın çocuklar üzerinde belki de en önemli etkisi konsantrasyonunu ve bir duruma odaklanmasını arttırmasıdır.

cocuk-yogasi-yararlari

Doğa ve Hayvan Bilinci

Çocuklar için yoga yapılırken pozlar hikaye tadında çocuklara anlatılır. Örnek olarak kollar ile ilgili bir egzersizde “kuş gibi kanat çırpalım” veya “yeşil kurbağa gibi ileriye zıplayalım” gibi cümleleri çocuklar duyar ve uygularlar. Bundan dolayı hem doğayı hem de hayvanları daha yakından tanır ve severler.

Siz de çocuklarınız için Yogaila’da çocuk yogası derslerini bulabilirsiniz.

Bir diğer yazımız olan “Korona Günlerinde Neden Yoga Yapmalıyız?" yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Emre Gümüş
Emre Gümüş

İstanbul'da doğmuş, Trakya bölgesinde büyümüş ve bozkırda kendini tanımış, sporun her alanı ile içli dışlı olmayı seven, bazen yazar bazen çizer ama genellikle konuşan mezun adayı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ