Blog

Dil ve Gerçeklik Üzerine

Karanlığı kötü ve aydınlığı iyi olarak sınıflandıran zihnimizin kapısından lütfen içeri buyurun. 4,5 milyar yıl öncesine küçük bir yolculuğa hazır mısınız? Klasik fakat insanın içini rahatlatan bir cümle ile sizi karşılamak isterim “Merak etmeyin, kısa sürecek.”

Dil ve Gerçeklik Üzerine

Deneyimlerimiz ve Algılarımız

Dünyadaki ilk bakterinin fotosentez yapabilmek, yani beslenebilmek için güneş ışığını takip etmesiyle başlayan biyolojik kodumuz, bu dünya üzerinde “ışığı takip et”meyi zihnimize üfledi. Ardından yaşadığımız sayısız deneyim ile karanlık bizi korkutan, aydınlık ise bizi besleyen kavramlar oldu. Kısacası fiziksel deneyimlerimiz ile karanlık ve aydınlığa anlamlar yükledik.

Peki yüklediğimiz bu anlamlar, karanlığı ve aydınlığı tamamen açıklıyor mu? Yoksa kendi algı ve deneyimlerimiz ile onları bir şeylere indirgiyor olabilir miyiz? Algı ve deneyimlerimizin ötesinde daha başka bir gerçekliğin olduğuna kendimizi açabilir miyiz?

Gece görüşümüz bir baykuş kadar kuvvetli değil iken, bir sesi iki kişi farklı şekillerde duyuyor iken Laurel ve Yanny gibi :), sıcaklık ve soğukluk algılarımız bile aynı değil iken duyularımızın bize verdiği mesajların ve bu fiziksel deneyimler sonucunda ortaya çıkardığımız tanımlamaların, gerçeğin ancak küçük bir yüzdesini gösterebileceğini anlamak çok da zor olmayacaktır.

Karanlık ve Aydınlık Arasındaki İlişki

Varoluşun, karanlık ve aydınlığa bizim dünya üzerindeki biyolojik deneyimlerimizin ötesinde bir başka penceresi vardır. Duality (ikililik; Sanskritçe “Dvaidha”) kelimesine baktığımızda iki kısma ayrılma (seperation into two parts), çift (in pair), iki şekilde (two ways) gibi çevirilere denk geliyoruz. Bütünün iki yüzü olan karanlık ve aydınlık için birinin diğerine üstünlüğünden bahsedemeyiz. Aralarında hiyerarşik bir tanım yoktur, aksine partnerlik vardır ve birlikte bütünü oluştururlar. Her ikisinin de hizmeti aynıdır, yöntemleri farklıdır. Birinde kaçınmamız gerekenler, diğerinde tutunmamız gerekenlerden ziyade her ikisinde de “anlamamız gerekenler” vardır. Yaşam, bu iki kanadın bir araya gelmesiyle vuku bulur, bu yüzden taraf seçmeye değil, anlama açılmaya ihtiyacımız vardır.

dil-ve-gercekler

Kullandığımız Kelimelerin Gücü

Kullandığımız kelimeler o kadar güçlü ki, Derrida’nın söylediği gibi incelikli ve titiz bir çalışma gerektiriyor. Deneyimlerimizi esas alarak isimlendirdiğimiz her nesneyi/durumu, olduğu halden kendi algımıza indirgeme ihtimalini içimizde canlı tutmakta fayda var. Çünkü tanımlamalarımız, işaret ettiğimiz nesnenin/durumun kendisi değil,  onun bizdeki zihinsel tasarımıdır. Böyle söylendiğinde, insanın kişisel tarihindeki ses ile buluşturduğu veya yalnızca zihninde tuttuğu tüm dili ve onun gerçekliğini sorgulamaya başlaması kaçınılmaz.

Dil, kaderimizdir ve gerçek, sessizliğe emanettir. Deneyimlerimizin ötesindeki ihtimali görmeye niyet ettiğimiz zaman büyük resim bize açılır ve yaşam kalplerimizin üzerine dolar.

Kelimeleri kullanarak anlam verenler olarak, yarattıklarımız üzerinde büyük bir sorumluluğumuz olduğunu kulaklarımıza küpe yaparak, yaşamın içinde bir de böyle gezinmeye ne dersin?

Çünkü çocukken dilimizden düşmeyen o sihirli sözcüklerin bir anlamı var.

ABRAKADABRA! - Kelimelerimle yaratacağım!

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Evşen Ayçiçek

Yoga, kendim ile tekrar tekrar tanışmanın, başa almanın ve derinleşmenin, genişlemenin ve merkeze toplanmanın şiir gibi bir pratik şekli benim için. Hareket, felsefe, sanat ve oyun.. Çepeçevre sarılı olduğumuz bu canlılık için küçük bir kıvılcım yaratmaktır hizmetim. Tarihin içinde birlikte aktığımız, geçmişten geleceğe köprü olduğumuz bu hayatları dengeli beden, dengeli zihin ve açık bir kalp ile deneyimlemenin özgürleştirici ve yumuşatıcı tadını paylaşmaktır niyetim. 

Fark edilmeden kaçmasına izin verme an’ın, sev, tadını çıkar, kutla !

Yoga üzerine aldığım eğitimler:

  • Çetin Çetintaş ve Serra Sagra ile Yogakioo Uluslararası 280 Saat Temel Yoga Eğitmenlik Eğitimi, 2017.
  • Tuğçe İnam ve Yiğit Zırtlıoğlu ile 200 Saatlik Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi, 2019.
  • 10 Çakra Sistemi - Burcu Sevgi Genç, 2020
  • Yoga eğitimlerinin yanı sıra Poedat Akademisi’nin Beden ve Kesişimleri adlı sosyal bilimler kampına, Aleksandra Kazazou ile fiziksel tiyatro kamplarına, Skinner Releasing Technique derslerine ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın Doğaçlama Dans kampına katılarak farklı disiplinlerin bedene ve harekete yaklaşımlarını araştırdım ve bu bedensel araştırmaya büyük bir merak ile devam etmekteyim.

- Devamını Göster -

Yorumlar

  1. Mustafa Mustafa

    Işık hep vardır, bir yerden yansımıyorsa veya görmüyorsak karanlık deriz. Işığın yansıdığı şeklinin diğerinden üstün olduğunu söyleyebilir miyiz? Sırf gormuyoruz diye karanlığa bu kadar yüklenmeye gerek yok.

YORUM YAZ