Blog

Egzersize göre Müzik Geldi Hanııııım!

‘Müzik ruhun gıdasıdır’ demiş ünlü kompozitör Mendelson. Egzersiz sırasında dinlenilen müziğin hem fiziksel hem de psikolojik etkileri olduğu bir gerçek. Spotify listelerimi sizinle paylaştım!

Egzersize göre Müzik Geldi Hanııııım!

Müzik Ruhun gıdasıdır!

İşin özü müzikle söylenmiş çok fazla özlü söz var ama bu atasözü kıvamında bizim kültürümüze bile geçmiş bir söz. Ben uyanır uyanmaz veya arabaya biner binmez radyo açanlardanım. Yüzlerce CD, kaset, plak, DVD (konser ve klip DVD’leri ki ben bir sanatçı veya grubun gerçek kalitesi konser performansı ile ölçerim) içeren, artı birkaç terabaytlık müzik arşivim olduğu da taşınırken ( bkz. bir önceki yazım) ortaya çıktı. 

Mandolin ile başlayan enstrüman hikayem, klasik ve elektro gitar ile süregeldi. NLP dünyasına göre “işitsel” bir bireyim, yani işiterek algılamam diğer duyularıma göre daha baskın. Bir yerdeki sevimsiz sesler, kakofoni şeklindeki müzik beni o ortamdan hemen soğutur. Hatta eskiden arkadaşlarım beni Shazam olarak kullanırdı, neyse ki aplikasyon çıktı ben de huzura erdim. Tabii gençken çekilen onca karışık kaset, daha sonra yapılan çalma listeleri, arkadaş ve ofis partilerindeki DJ’ lik hikayelerim de başka bir yazının konusu olabilir ama bugün müziğin egzersiz üzerindeki etkilerinden bahsedip, farklı egzersiz türlerine göre farklı Spotify listelerimden bazılarını sizinle paylaşacağım.

Egzersiz sırasında Dinlenen Müziğin Etkileri

Egzersiz sırasında dinlenilen müziğin hem fiziksel hem de psikolojik etkileri olduğu bir gerçek. Birçoğunuzun da fark edeceği üzere stresi azaltmanın yanı sıra enerji verir ve daha iyi odaklanmamızı sağlar. Bu konuda yapılan araştırmaların bir tanesinde antrenman yapan kişilere kendi istedikleri müzikleri seçerek çalışmalarına olanak sağlanmış. Araştırmacılar deneydeki kişilerin antrenmanı öncesi, sırası ve sonrasında mental durumlarını izlediklerinde  ve müzikle çalışanların diğer kontrol grubuna göre daha geç yorgunluk gösterdiğini tespit etmişler. Gene başka bir çalışmanın sonuçlarına göre müzik dinlemek patlayıcı ve dayanıklılık egzersizlerinin güç gelişiminde olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Müziğin Psikolojik Etkileri

Psikolojik açıdan bakarsak; müzik zevk veya hoşnutsuzluk duygularına yol açabilir, düşünce süreçlerini değiştirebilir ve davranışlarda değişikliklere neden olabilir.  Bu etki, hormon seviyelerindeki fiziksel değişikliklerle görülebilir. Örneğin, yakın tarihli bir çalışma, “hoş” gördükleri müziği dinleyen katılımcıların “mutluluk” hormonu olarak bilinen daha yüksek serotonin seviyelerine sahip olduklarını göstermiştir. Etkileri kanıtlamak zor olsa da, bu çalışma bir şarkıyı zevkle dinleme deneyiminin,  serotonin seviyelerinde bir artışla sonuçlanabileceğini ve bu da sizi egzersiziniz için daha iyi bir ruh haline sokabileceğini gösteriyor.

Hoşuna Giden ve Egzersiz Rutinine Uyan Müziği Seç

Özetlemek gerekirse neymiş; hoşumuza giden ve egzersiz rutinimize uyan müzikleri seçmek, egzersiz deneyimimizden daha fazla yararlanmamıza yardımcı olabilirmiş. Herkes farklı bir ideal egzersiz temposuna ve yoğunluğa bir deneme yanılma süreci olabilir, ben kendi derslerimde kullandığım listelerden bazılarını örnek olarak paylaşıyorum:

Spotify Listelerim:

ETİKETLER
BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Sedef Işıksel

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden 1996 yılında mezun olan Sedef, aynı sene finans sektöründe çalışmaya başladı. Spiritüel konularla 1999 yılında ilgilenmeye başlamasının ardından yoga ile ilk kez 2000 yılında Maharishi derneğinde astımla başa çıkma amaçlı girdiği nefes ve transandantal meditasyon çalışmasında tanıştı. Aynı dernekte yoga felsefesi derslerine devam ederken, ayurvedik yaşam ilklerini hayatına geçirmeye başlayıp, paralel olarak Reiki 1ve 2 inisiasyonlarını aldı.

Çokuluslu finansal kuruluşlarda yöneticilik yaparken yogayla ilişkisini hatha, ashtanga, yin, kundalini, vinyasa ve power yoga türlerini deneyimleyerek canlı tuttu. 2008 yılında Işık Renan’ı dünyaya getirerek anne oldu. 2014 yılında Bilgi Üniversitesi Kültür ve Sanat Yönetiminde yüksek lisansını tamladı. 2015 yılında Alexis Gulliver ve Övül Büyükberber ile Yoga Alliance® Onaylı 200 Saatlik Vinyasa Yoga Uzmanlaşma Programından sertifika aldı.Kızıyla beraber yoga yapabilmek adına Çocuk Yogası ve Anne & Çocuk yogası eğitimlerini tamamladı. 2016 yılında iş hayatıyla paralel olarak yoga eğitmenliği yapmaya başladı.

2017 yılında 21 senedir içinde bulunduğu kurumsal hayatla vedalaşarak paralel disiplin olan Pilates eğitmenliği sertifikasyonlarını alarak birebir pilates dersleri vermeye de başladı. Serüvenine sayısız workshopla zenginlik katarak, Savasana masajlarındaki şifalı dokunuştan yola çıkıp Githa ile 2018 yaz aylarında başladığı masaj ve beden terapi programıyla devam ediyor. Öğrenmekten hiç bıkmayan Sedef’in katıldığı sertifika programları aşağıdaki gibi:

 • 2018 Githa ile 100 saatlik Derin Doku Masaj Programı
 • 2019 Sangeeta Sahi ile 150 saatlik Ayurveda Programı
 • 2019 Githa ile 50 saatlik Ayurvedic Masaj: Abhyanga (Datça, Hindistan İstanbul)
 • 2019 Githa ile Derin Doku ileri seviye
 • 2019 Mindfulness Academy – Mindfulness Modern
 • 2019 ISTA Level 1
 • 2015 YogaŞala 200 Saatlik Vinyasa Yoga Eğitmenliği Programı
 • 2016 Yogalin® Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı 80 saat
 • 2016 Başak Deepa Yüksel ile Anne – Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı 15 saat
 • 2017 IPF Mat & Reformer Pilates Eğitmenliği Programı
 • 2017 Animal Flow Eğitmenliği Programı
 • 2017 Mey Elbi ile 15 saatlik Restoratif Yoga Eğitmenlik Programı
 • 2018 Baps Pilates Level 2 Mat & Reformer Pilates Eğitmenliği Programı
 • 2018 Githa ile 15 saatlik Şifalı Dokunuş Programı
 • 2019- 2020 Gorkem  Dizdar ile 70 saatlik Kinesyoloji – Modül 1, 2 ve 3

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ