Blog

Hamilelik ve Yoga

Hamilelik döneminde yoga yapmak, hem gebelik döneminde hem doğum sırasında hem de doğum sonrasında size birçok avantajı beraberinde getirir. Hamileler için özel olarak seçilmiş yoga pozları sayesinde huzurlu bir doğuma hazırlanabilirsiniz.

Hamilelik ve Yoga

Hamile kadınları önlerinde bekleyen uzun bir maraton vardır. Bu uzun maraton psikolojik olarak inişli çıkışlı zamanlara sahne olabilir. Gün içerisinde bebeğinizle baş başa vakit geçirmek için ve değişen psikolojik dengenizi olumlu durumlara çevirmek için sizlere hamile yogasını tavsiye ediyoruz. Kanada başta olmak üzer birçok ülke, yoganın hamileler üzerinde hemen hemen her konuda pek çok avantaja sahip olduğunu belirtiyor.

Not: Hamile yogasını yapmadan önce lütfen doktorunuza başvurunuz.

hamile-yogasi-faydalari

Hamile Yogasının Faydaları Nelerdir?

  • Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantılarına ve sebep olduğu kusmalara engel olur.
  • Kabızlık ve bağırsak sorunlarını azaltır.
  • Sizi huzur dolu ve kolay bir doğuma hazırlar.
  • Yoga yaparak bünyenizdeki farkındalığa daha fazla kulak verirsiniz. Bu durum da size bebeğinizle daha iyi bir bağlantı kurmanıza neden olur.
  • Hem zihninizi hem bedeninizi güçlendirir.
  • Doğru nefes egzersizleriyle bebeğinize daha çok oksijen taşınmasını sağlar.
  • Stresi ve öfkeyi bedeninizden atar.
  • Fiziksel kondisyonun korunmasına yardımcı olur.

hamilelikte-yoga

Hamile Yogasına Ne zaman Başlanır?

Hamile yogasına başlamak için en uygun zamanı doktorunuz size söyleyebilir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar hamile yogası için en uygun haftanın hamileliğin 12. haftası olduğu söylemekle beraber yine de her duruma karşı hekiminiz ile iletişime geçmenizi önerir. Başladıktan sonra doğuma anına kadar hatta doğum sonrasında da yogaya devam edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Hamile Yogası Haftada Kaç Gün Yapılır?

Yoga eğitmenleri hamile yogasının haftada en az 2 ders yapılmasını öneriyor. Bir dersin ise minimum 60 dakika olması gerektiğini söylüyor. Bununla beraber isteyen kişilerin haftada her gün de yoga yapabileceğinin altını çiziyorlar. Buradaki asıl önemli durum ise devamlılık.

hamile-yogasi-ve-dogum

Hamile Yogası Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Yoga sayesinde anne adayı vücudunu gevşetmeyi öğrenir, sırt ve karın kaslarını çalıştırır. Bunun yanında ise doğru nefes alışverişi ile daha derin ve doğru nefes almayı da öğrenir. Doğum stresinden kendini uzak tutmayı da bilir. Bu gibi birçok olumlu durumun elbette ki doğum anında anne adayına olumlu katkıları olacaktır ve doğumu kolaylaştıracaktır.

Siz de Yogaila ile evinizden online olarak grup derslerine katılabilirsiniz. Katılmak istediğiniz derslere buradan bakabilirsiniz.

Bir diğer yazımız olan “Yoga'nın Tarihçesi ve 8 Basamağı” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Emre Gümüş
Emre Gümüş

İstanbul'da doğmuş, Trakya bölgesinde büyümüş ve bozkırda kendini tanımış, sporun her alanı ile içli dışlı olmayı seven, bazen yazar bazen çizer ama genellikle konuşan mezun adayı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ