Blog

Kendine Özel Meditasyon Köşeni/Alanını Yarat

Evinizde meditasyon köşesi/alanı oluştururken uyulması gereken belirli bir kurallar seti olmasa da, göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır.

Kendine Özel Meditasyon Köşeni/Alanını Yarat

Evinizin İçindeki Huzur

Evinizde zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu iyileştiren bir oda veya bir köşe olduğunu hayal edin. Evinizde huzur, sükunet ve duygusal refahınıza ayrılmış özel bir alana sahip olmak sizce de harika bir fikir değil mi?  Bu özel alanda ister meditasyon yapabilir, ister günlük tutabilir, ister kitap okuyablilir, ister sadece müzik dinleyebilir veya yoga yapabilirsiniz. Yani bu alanın amacını belirlemek tamamen size kalmıştır. Önemli olan kendinizle vakit geçirmek, kendinizle kalabilmek ve kendinizi dinleyebilmek.  Ben bu yazımda her zaman yapmak isteyip de ertelediğim ve karantina günleri sayesinde gerçekleştirdiğim meditasyon köşemi ele alarak sizlerle paylaşmak istiyorum. 

 

Neden Bir Meditasyon Köşesi/Alanı Yaratmalıyız?

Evlerimizdeki mekanlar genelde yaptığımız aktivitelere göre tanımlanmakta. Yemek yemek televizyon izlemek, yemek pişirmek ve uyumak için kullandığımız alanlarımız var. Ama, kendimizle özel zaman geçirmemek için hep bir mazaret buluyoruz çünkü kendimize özel bir alan veya odamızın olmadığını düşünüyoruz.  Herhangi bir yerde meditasyon yapmak mümkün olsa da, aslında evimizde dikkatimizi dağıtacak çok şey var. Evde özel, sessiz ve sükunete adanmış bir alana sahip olmak bizi yaşamın günlük stresinden uzaklaşmamızı ve daha güçlü bir şekilde kendimize odaklanmamızı, ruhumuza bağlanmamızı sağlar.  Ayrıca, düzenli olarak aynı yerde meditasyon yapmak, evinizin o köşesini sakin bir enerjiyle aşılamış olur ve nefesleriniz daha derin olur. 

Öncelikle Kendinize Bir Oda veya Alan Seçin

Evinizde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir oda veya köşe seçin.  Bu alan sessiz, sizi gülümseten, güzel gün ışığı alan bir yer olmalıdır.  Çünkü çok fazla doğal ışığa sahip bir oda ruh halinizi anında artıracaktır. Bu, meditasyon yapmayı planladığınız gün boyunca güneşe bakan veya gün batımı manzarasına sahip olan bir oda olabilir.  

Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Uzak Durun

Dikkat dağıtıcı şeylerden bahsetmişken, özellikle rahatlamaya çalışırken, dağınık bir alandan daha rahatsız edici bir şey yoktur. Mümkün olduğu kadar kişisel alanınızı ne kadar sade tutarsanız o kadar az dikkatınız dağılır. Küçük bir masa, bir halı/yoga matı ve meditasyon için bir kaç yastık koyabilirsiniz. 

Kişisel Dokunuşlarınızı Ekleyin

Masanıza kişisel süslemeleri istediğiniz gibi ekleyebilirsiniz, çünkü burası size özel bir alan. Bu yüzden de sizi mutlu eden her şeyi ekleyin ve zihninizi ve kalbinizi takip edin. Dünyanın, havanın, suyun, ateşin ve ruhun enerjik öğelerini temsil etmek için fiziksel nesneleri toplayın. Aşağıdaki fikirler yalnızca öneridir,  5 elementi istediğiniz şekilde kendi enerji algınıza ve kendi yorumunza göre kullanabilirsiniz.

Dünya doğaya bağlıdır ve topraklama, güvenlik ve verimlilik sağlar. Toprak sembolleri kristaller, bitkiler veya bir kase tuz olabilir. 

Su duygusal refahımızı temsil eder. Yansıma, iyileşme ve beslenme için kullanılır. Su için semboller bir kavanoz su, bir deniz kabuğu veya küçük bir kase olabilir.

Hava, bilgi, cesaret, açıklık ve tarafsızlığı ifade eder. Hava için önerilen fikirler tüy, uçucu bitki yağı, tütsü veya çan olabilir.

Ateş yaratıcı ve cinsel enerjiyi, gücü ve korumayı başlatır. Ateşi temsil etmek için bir mum, ahşap veya kırmızı renkte bir şey kullanabilirsiniz.

Ruh, ebedi benliğimizdir, yaşam gücü enerjisinin kaynağıdır. Ruhu sembolize etmek için bir ayna, kristal bir küre, kendinizin veya atalarınızın bir görüntüsünü veya bir tür heykelcik (Buddha) kullanabilirsiniz.

Kendinizle derinlemesine bağlantı kurmanız için evinizde bir alan yaratmanız, vücudunuzu hem fiziksel hem de zihinsel olarak şarj etme ve dengede tutma fırsatı veriyor.  Huzur ve netlik duygusu bulana kadar bir şeyler denemekten korkmayın. Unutmayın, bu kişisel bir deneyimdir ve kendinize bağlanmanıza ilham vermek içindir. Herkes farklıdır, bunu yapmanın yanlışı veya doğrusu yok, eğlenmeye bakın, içinize bakın ve kendinizi keşfedin. 

 

Kaynak: Phoebe Garnsworthy- Daily Rituals,2018

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Dilem Kasapoğluları

Merhaba, Ben Dilem Kasapoğluları. 1991 doğumluyum ve KKTC’de yaşıyorum.  University of Southampton, Muhasebe&Finans bölümü 2013 yılı mezunuyum. 6 yıl boyunca Bankacılık kariyerim oldu. Hızla akan hayat ve ulaşmam gereken hedefler için koşuştururken içinde yaşadığım bedeni unutuyor ve ihtiyaçlarını dinlemiyordum. Yoga, hiç beklemediğim bir anda, Bankacılık ve Finans okyanusunda kaybolduğum bir dönemde hayatıma girdi. Yoga ile zihinsel, fiziksel ve ruhsal birlikteliğimi sağlayarak kendime olan bu inanılmaz yolculuğumu keşfettim. 2019 Nisan ayında yoga eğitmenlik eğitimlerine başladım ve Haziran ayında içimde, yoga ile hayatıma devam edeceğime dair bir inanç oluştu ve 6 yıllık kurumsal hayatımı bırakarak,  kendi minik yoga studyomu kurdum.

Yoga sayesinde yaşadığım bu inanılmaz güzel iç deneyimi herkesin yaşamasını istiyorum. Tüm seviyeler, tüm bedenler, cinsiyetler ve ruhlar memnuniyetle bana katılabilir. Ruh halinize uygun bir akış bulmak ve iyileşmeye doğru bir yolculuğa başlamak için sizde benimle birlikte pratik yapın. Yorgun bir zihin ve bedeni sakinleştirin ve rahatlatın. Kendinize özel bir alan yaratın. Öz sevgiyi geliştirin. Kendinize zaman ayırın. Daha derine inin ve bunu yaparken eğlenin. Hayata bağlanın. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve her zaman iyi hissedin.

Sevgi ve ışıkla,

Dilem

Eğitimler:

  • 2019 Haziran 200 saatlik Yoga Eğitmenlik Eğitimi – World Yoga Alliance
  • 2019 Temmuz 95 saatlik Çocuk Yogası Eğitmenlik eğitimi- World Yoga Alliance
  • 2019 Kasım Prenatal and Postnatal Yoga Eğitmenlik eğitimi (hamile yogası)- World Yoga Alliance

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ