Blog

Korona Günlerinde Neden Yoga Yapmalıyız?

Belirsizlikler çığ gibi büyürken dünyanın önde gelen okullarından Harvard Üniversitesi, tüm öğrencilerini bu ölümcül virüsle savaşmak için her gün yoga yapmaya çağırdı. Peki ama neden?

Korona Günlerinde Neden Yoga Yapmalıyız?

Bir süredir hepimizi gönüllü olarak evlerimizde kalmaya zorlayan bir küresel sağlık kriziyle karşı karşıyayız. Covid-19’un dünyanın dört bir yanına hızla yayılışının etkilerini yaşamın her alanında hissediyoruz. 

Beş Bin Yıllık Kadim Öğretinin Derinliklerine Uzanalım.

Yoga birleştirmek, bir araya getirmek anlamına gelen “Yuj” kelime kökünden türemiş; çeşitli nefes, meditasyon ve beden hareketleri aracılığıyla beden, zihin ve ruh bütünlüğüne gidilen yoldur. Bu öğreti bize; önemli olanın varmak değil, yola çıkmak, yolda olmak olduğunu söyler. Çünkü yoga, sonuçtan çok yol alırken karşılaştıklarınla ilgilidir.

Son yıllarda yoganın hemen hemen toplumun her kesiminden insan tarafından tanınması, hatta günbegün popüler kültür unsurlarından biri haline gelmesinde sosyal medyanın etkisi yadsınamaz bir gerçek. Bunun iyi yanlarını olduğu gibi elbette dezavantajlarını da yaşıyoruz. Sosyal medya birbirinden estetik ve tırnak içinde mükemmel pozlarla dolup taştıkça, yogaya başlamak isteyip de bedenini buna uygun bulmayan insanlar da benzer oranda artıyor. 

Bir Yoga Eğitmeni Olarak En Fazla Aldığım Soru:

“Esnek değilim, yine de yoga yapabilir miyim?” bir tesadüf gibi mi görünüyor sizce?

Sanılanın aksine her yaştan, kilodan ve anatomik yapıdan insan kendi beden sınırında yoga yapabilir. Herkese uygun bir yoga stili ve anatomik farklılıklarına göre pozların alternatifi vardır. Yeter ki öğrenmeye açık, yargısız ve kendimize karşı nazik olalım.

Asana dediğimiz pozlarla yer yer bedeni konfor alanından çıkartıp güçlendirirken, yer yer hareket kabiliyetini ve esnekliği artıran çalışmalar yapıyoruz. Nefes ve meditasyon çalışmalarının da desteğiyle sinir sitemi üzerinde sakinleştirici bir etki yaratıyor ve odaklanma gücümüzü artırıyoruz.

Yoga Ne İşe Yarar? Yoga’nın Faydaları Nelerdir? Bilim Ne Diyor?

Bilim dünyasında da yoganın olası faydalarıyla ilgili giderek artan çalışmalar görülmeye başladı. Özellikle kardiyovasküler sistem, zihinsel ve ruhsal hastalıklar ve kanserli hastalar üzerinde yapılmış çeşitli çalışmalar mevcut. Örneğin depresyonlu hastalarla yapılmış çalışmalarda yoganın hastalar üzerinde yararlı etkileri olduğu gözlenmiş, başka bir çalışmada antidepresan ilaçlara tam yanıt vermeyen hastalarda; öfke, anksiyete ve nevrotik bulgularda azalma olduğu gösterilmiş ve yoganın depresyon tedavisinde tamamlayıcı rolü vurgulanmıştır. 

Diyabeti olan hastalarla ilgili bir çalışmada üç ay boyunca her sabah bir saat yoga ve nefes uygulamasından sonra açlık-tokluk şeker düzeyi ile asetile hemoglobin düzeylerinde iyileşmeler görülmüştür.  Yine yoga yapan koroner hasalarında bir yıllık uygulamadan sonra göğüs ağrısında azalma, egzersiz kapasitesinde artış ve zayıflama belirtileri görülmüştür. Bunlar gibi daha birçok araştırmaya kaynaklarıyla birlikte kolayca erişebilmeniz mümkün.

İşte tam da bu yüzden Harvardlı Bilim İnsanları geçirdiğimiz bu içsel ve dışsal zorlu dönemde bizlere her gün yoga yapma çağrısında bulunuyor.

Yoga ve Meditasyon Anda Kalmamıza Aracılık Ediyor!

Hepimizin bildiği, nesillerdir popülaritesini yitirmemiş o mottoyu hatırlayın; Carpe Diem! Yoga ve meditasyon uygulamaları bize nefesimiz ve bedenimiz aracılığıyla geçmişte değil, gelecekte değil; şimdide, içinde bulunduğumuz anda kalmamıza aracılık ediyor. Modern şehir yaşamında fark etmeden öyle çok uyarana maruz kaldık ki; belki de evlerimizde geçirdiğimiz bu süreç, o koşturmacanın içinde pek fırsatını bulamadığımız gerçek evimize, kendimize dönmenin kapılarını aralıyor...

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Seda Mecit

Okuduğu alanda bir çok farklı iş deneyiminden sonra, yaşamın içinde varolmak istediği alanın bunlar olmadığına karar kıldı ve halen ailesiyle birlikte işlettiği küçük bir restoran açtı. Bu sırada yogayla tanıştı. İlk dersinden çıktığında, bunun çok uzun bir yolculuk olacağının farkındaydı. Derinlerde bir yerlere değip dokunduğunu hissetti.

Ardından farklı stiller ve hocalarla tanışma ve çalışma fırsatı yakaladı. Bedende başlayan yolculuğu, tüm yaşamına sirayet ettiğinde bu öğretiyi başkalarıyla paylaşma isteği duydu. Bu amaçla, Mey Elbi ile Mindfullness & Vinyasa Temelli 200 Saatlik Yoga Uzmanlaşma Programını ve Herkes İçin Spor Federasyonu 1. Kademe Yoga Antrenörlüğü eğitimlerini tamamladı. Anatomi bilgisini ve her bedene kendi gerçeğinde hassasiyetle yaklaşma öğretisini derinleştirmek üzere Başak Karslıoğlu ile 35 Saatlik Hamile Yogası Uzmanlık Programı'nı tamamladı.

Mecit'in en temel hedefi; yaşamın içinde herdaim öğrenci olduğunu unutmadan öğrendiklerini aktarmaktır. 

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ