Blog

Meditasyon Türleri Nelerdir?

Hepimiz hayatımızda zor günler geçirebilir, hatta geçiriyoruz da diyebiliriz. Günlük hayatta karşılaştığımız problemler ve sorunlar bizi oldukça rahatsız eder. Bu problemlerin üstesinden gelmek için size muhteşem bir önerimiz var; Meditasyon. Kendi içinde birçok türlere ayrılan meditasyonu sizler için ele aldık…

Meditasyon Türleri Nelerdir?

Nefes Meditasyonu

Nefes meditasyonu, nefes alıp verirken daha dikkatli olmamızı sağlayan bir meditasyon yöntemidir. Odak problemi, dikkat dağınıklığı veya endişeden dolayı olumsuz durumlara sahipseniz nefes meditasyonunu sizler için önerebiliriz. Doğru nefes alışverişi sayesinde hem düşüncelerinizde hem de bedeninizde sağlıklı enerjiyi hissedebilirsiniz.

nefes-meditasyonu

Şefkat Meditasyonu

Affetmek, bağışlamak ve bağışlamak gibi hayatımızın merkezinde olması gereken temel kavramları ele alan bir türdür şefkat meditasyonu. Asya kültürü ve geleneklerine oldukça benzer. En çok ilgi gösterilen şefkat meditasyonu sayesinde daha önce problem yaşadığınız kişiler ile artık daha güçlü bağ kurabilirsiniz. Empati ve duygusallığın zirveye çıktığı bu meditasyonu sizler için öneriyoruz.

sefkat-meditasyonu

Zen Meditasyonu

Zazen meditasyonu olarak da adlandırılır. Temelde ise karın bölgesini daha aktif kullandırmaya yöneliktir ve nefes meditasyonundan farkı budur. Genellikle bu ikisinin karıştığı durumlar olabilir. Zen meditasyonu ile vücudunuzdaki gevşemeyi kısa sürede hissedemeyebilirsiniz. Ancak egzersizlere devam ettiğinizde eski haliniz ile yeni haliniz arasındaki farkı siz de göreceksiniz.

kundalini-yoga

Kundalini Yoga

Zihninizi uyandırmak, farkındalığınızı arttırmak ve içinizdeki potansiyeli fark edebileceğiniz bir meditasyon türü olan kundalini yoga, farkındalık yogası veya farkındalık meditasyonu olarak da adlandırılır. Diğer meditasyon türlerinden farklı olarak sindirim sistemi üzerinden biraz daha etkili olmasıdır. Yoganın egzersizleri ve meditasyonun felsefesi ile ortaya çıkan bu türü herkes rahatlıkla uygulayabilir.

Siz de Yogaila ile evinizden online olarak grup derslerine katılabilirsiniz. Katılmak istediğiniz derslere buradan bakabilirsiniz.

Bir diğer yazımız olan “Egzersize Göre Müzik Geldi Hanııııım!” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Emre Gümüş
Emre Gümüş

İstanbul'da doğmuş, Trakya bölgesinde büyümüş ve bozkırda kendini tanımış, sporun her alanı ile içli dışlı olmayı seven, bazen yazar bazen çizer ama genellikle konuşan mezun adayı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ