Blog

Meditasyon ve Deneyimler

Meditasyon tekniklerinin aslında hayatımızın bir parçası olduğunu ve günlük yaşantımızda karşılaştığımız durumların benzeri olduğunu bilerek meditasyon yapmak, istediğimiz ve arzuladığımız huzura bizi daha rahat ulaştıracaktır. "Kendini bilme" yolculuğunuzu daha verimli ve anlamlı getirebilirsiniz.

Meditasyon ve Deneyimler

Bedenimiz, zihnimizin kayıtlarını ve anlık durumunu görünür hale getiren metinler gibidir. “Lie To Me” gibi sayısız polisiye dizisinde de kullanılmış, tiyatro ve dans gibi fiziksel performans sanatlarının hem sahnede hem de sahne arkası çalışmalarında yerini alan ve artık hepimizin aşina olduğu bir bilgidir, bedeni okumanın zihni okumak olduğu. Yoga, nefes ve meditasyon ile bu bilgi, deneyim haline gelir ve düzenli pratik ile “kendini bilme” yolculuğunda katmak katman açılarak derinliğini bulur.

Gözlerini Kapat ve Rahatla!

Son bir aydır yaptığım meditasyon pratiklerinde, düşüncelere kapıldığım anlarda gözlerimi sıktığımı fark ettim. Bu farkındalığı işleyerek, düşünceleri bırak gibi bir uyarı ile dikkatimi düşünceleri itmeye vermek yerine; gözlerini gevşet, gözlerini yumuşat demeye başladım. Gözlerimi yumuşatmak bende rahatlama, serbestlik, akışkanlık ve özgürlük hislerini uyandırdı. Özgürlük derken; kendimden özgür olma hali, kendi önümden çekilmek gibi. Çünkü zihin düşüncelere tutunarak var olur ve bu zamana kadar hep bu şekilde çalışmıştır. Meditasyon pratiğinde zihin kontrol edilmeye başlandığında, düşüncelere tutunarak direnç göstermesi oldukça doğaldır. Zihnimin düşüncelere tutunmasının, bedenimde gözlerimi sıkma olarak tezahür etmesi üzerine düşündüm. Bu tutunma ve sıkma halleri, meditasyondaki kendime açılma yolculuğumda apaçık önümde dikiliyordu. Ne zaman ki gözlerimi yumuşatsam, olan biteni seyirci koltuğundan görebiliyor ve zamanla kendimi sessizliğe bırakıyordum. Gözlerimi gevşetmek, düşüncelere tutunmayı bırakmak ve boşluğa açılmak bir oluyordu.

meditasyon-ve-deneyim

Meditasyon ve Hayat

Bu meditasyon deneyimi; tutunma-sıkma ve bırakma-gevşeme kavramlarının hayatlarımızda nasıl yankı bulduğunu görünür hale getirdi. Herhangi bir duruma tutunmak, bu şartlı durumun içinde sıkışmaya benzer iken, tutunmama hali ise hayatımızdaki esnekliği ve gevşemeyi arttırıyor; böylece hayat sayısız renkleri ile senden içeri sızabiliyor. Belki de bu noktada sıkışmış hissettiğimiz anlarda neye tutunduğumuza veya neyi sıktığımıza dikkatimizi getirmeli ve bu tutunmanın yaşamın bize sunduğu pek çok olasılığı görmemize engel olabileceği ihtimaline kendimizi açmalıyız. Bu bir mekan, bir kişi, bir alışkanlık veya bir düşünce kalıbı olabilir. Her ne ise, onu fark etmenin ardından, bu konudaki hangi inancı bırakabilirim, nasıl gevşeyebilirim, düşüncelerimi ve tutumumu esneterek daha önce deneyimlemediklerimi deneyimlemeye kendimi açabilir miyim? sorularını sormak “kendini bilme” yolculuğumuzda bir başka katmanı açmamıza yardımcı olabilir.

Bir düşünceye tutunma ve göz sıkma eyleminin, hayatımızın diğer alanlarında da mana kapılarını açması gibi, her anımız bizim gerçeği görme kapasitemizi arttıran olaylar ve durumlar ile doludur, zamansız ve mekansızdır.
Manaları görebilecek kadar gözlerimizin ve kalplerimizin açık olması dileğiyle,
sevgi ile kalın.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Evşen Ayçiçek

Yoga, kendim ile tekrar tekrar tanışmanın, başa almanın ve derinleşmenin, genişlemenin ve merkeze toplanmanın şiir gibi bir pratik şekli benim için. Hareket, felsefe, sanat ve oyun.. Çepeçevre sarılı olduğumuz bu canlılık için küçük bir kıvılcım yaratmaktır hizmetim. Tarihin içinde birlikte aktığımız, geçmişten geleceğe köprü olduğumuz bu hayatları dengeli beden, dengeli zihin ve açık bir kalp ile deneyimlemenin özgürleştirici ve yumuşatıcı tadını paylaşmaktır niyetim. 

Fark edilmeden kaçmasına izin verme an’ın, sev, tadını çıkar, kutla !

Yoga üzerine aldığım eğitimler:

  • Çetin Çetintaş ve Serra Sagra ile Yogakioo Uluslararası 280 Saat Temel Yoga Eğitmenlik Eğitimi, 2017.
  • Tuğçe İnam ve Yiğit Zırtlıoğlu ile 200 Saatlik Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi, 2019.
  • 10 Çakra Sistemi - Burcu Sevgi Genç, 2020
  • Yoga eğitimlerinin yanı sıra Poedat Akademisi’nin Beden ve Kesişimleri adlı sosyal bilimler kampına, Aleksandra Kazazou ile fiziksel tiyatro kamplarına, Skinner Releasing Technique derslerine ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın Doğaçlama Dans kampına katılarak farklı disiplinlerin bedene ve harekete yaklaşımlarını araştırdım ve bu bedensel araştırmaya büyük bir merak ile devam etmekteyim.

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ