Blog

Mindfulness ve Şefkat

Farkındalık yolcuğumuz zihnimizin berraklığı kadar kalbimizin sıcaklığını da içerir. Sanki hem ışık hem de ısı yayan bir lamba gibi bilgelikle aydınlanan yolumuz şefkat ile beslenmektedir.

Mindfulness ve Şefkat

Dikkati mevcut olan duygulara veya düşüncelere yönlendirdiğimizde bir an durup neler olduğuna bakabilir ve dilersek onlara isimler de verebiliriz. Tıpkı mindfulness’ın Zen yani açık farkındalıkla oturuş pratiklerinde yaptığımız gibi. Sonrasında tekrardan şimdiki an’a ve oradaki çapalarımız olan nefese ve bedenimizdeki duyumlara geldiğimizde o duygunun veya düşüncenin (ve belki de dürtünün) nasıl kaybolduğunu da fark edebiliriz.

Düşünceler geçmişin anıları ile beraber öfkelerini, hüzünlerini, neşesini veya keşkelerini taşıyabiliyor. Belki de geleceğin planlarını, belirsizliklerini kaygı, endişe veya heyecan gibi duygularla bize getirebiliyor. Sonra biz onların yarattığı düşünce girdabında sürüklenmeye başlıyoruz. Maymun zihnimiz adeta bizimle dalga geçer gibi, ama aslında hiç de o niyetle olmadan, sadece doğası gereği daldan dala atlıyor. Belki de negatif odaklı zihnimiz vesilesiyle sadece eleştirel, yargılayan ve hoş olmayan duygular girdabına kapılıyoruz.

mindfulness-ve-sefkat

Oto-Pilottaki Zihnimiz ve Düşünce Paternleri

Mindfulness ile bir an geldiğinde ve dönüp baktığımızda tüm bu olanlara, ki bunu yapabilmemiz için bilinçli olarak bu niyeti göstermemiz gerekiyor, oto-pilottaki zihnimizi fark edebiliyoruz. Yaşam boyu üzerinde çalışmazsak, birçok farklı kaynaktan beslenen ve aynı döngüde sürüp giden düşünce paternlerini keşfedebiliyoruz. İşte bu fark etme anı bize tüm bu olanlar karşısında cevabımızın ne olacağını seçme özgürlüğünü sunuyor. O zaman neye ihtiyacımız olduğunu keşfederek yaşamdan keyif almaya ve seçimlerimizi daha farkındalıkla yapmaya başlayabiliyoruz.

Şefkat Kendine Mindfulness’ta Nerede Yer Bulur?

Farkındalık yolcuğumuz zihnimizin berraklığı kadar kalbimizin sıcaklığını da içerir. Sanki hem ışık hem de ısı yayan bir lamba gibi bilgelikle aydınlanan yolumuz şefkat ile beslenmektedir. Dalai Lama’nın da dediği gibi ‘Bilgelik ve şefkat bir kuşun iki kanadı gibidir. Şefkat olmadan bilgelik yavan kalırken, bilgelik olmadan şefkat sadece duygusaldır.'

Şefkatin kırılganlığı bilinçli farkındalığın tetikte korumasına ihtiyaç duyar. Sadece şefkatli hissetmeyi istemek yeterli gelmez. Bu açık ve verici tutumu korumak için düşünce ve duyguların istilasına karşı uyanık olmamız gerekir. Şefkatli bir kalp hala öfkeyi, kıskançlığı, açgözlülüğü ve diğer benzer duyguları hissedebilir. Ama onları oldukları halleriyle, uyumlu bir denge ile kabul edebilir ve zihninin onların ortaya çıkmasına, onlarla tanımlanmadan veya hareket etmeden geçip gitmelerine izin verme gücünü geliştirebilir.

sefkat-duygusu

Şefkat, Cesaretsizlik ve Muhakeme ile Karıştırılmamalıdır!

Diğerlerinin ıstırabına cevap verebilmek için cesaretimizin olması gibi, kendi limitlerimizi bilmek ve ‘hayır’ diyebilmek için muhakemeye ihtiyacımız vardır. Şefkatli bir yaşam, kaynaklarımızı optimum etkiyle kullandığımız bir yaşamdır. Ne zaman ve nasıl kendimizi işe tamamiyle vereceğimizi bilmemiz gerektiği gibi, ne zaman ve nasıl durup dinleneceğimizi de bilmemiz gerekir.

Eğer siz de ‘Şefkat(Metta) Meditasyonu’na katılmak isterseniz her Cumartesi 9:00’daki dersimize beklerim.

Sevgiler,

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Zeynep Seda Uslu

2002 yılında Zeynep Aksoy’un DVD’sini alarak ilk kez tanıştığı yoga, 2017 yılındaki düzenli meditasyon pratikleriyle birlikte Seda'nın hayatında yer buldu. 20 yılı profesyonel olmak üzere, 25 yıl süren voleybol kariyerinin son zamanlarında çok faydasını gördü. Bu dönemde çalışma fırsatı yakaladığı yoga eğitmenleri sayesinde pratiğinde derinleşme fırsatı yakaladı. 

Yoga ve meditasyonun eğitimci eğitimlerini almak için ilk gittiği isim yine Zeynep Aksoy ve Advayta Yoga oldu. Tamamlamış olduğu 200 saatlik Advayta Temel Yoga Uzmanlığı eğitiminde Zeynep Aksoy'un yanı sıra Yeliz Altınışık ve David Cornwell ile de çalışma fırsatı yakaladı. Mindfulness temelli, her bireyin beden yapısının ve kişiliğinin öznelliğine saygı duyan ve alan tutan yaklaşımla bir eğitim aldı.

Meditasyon pratiklerinin sporculuğuna olan katkılarını özellikle performans, konsantrasyon ve sakatlık dönüşü olarak deneyimledi. Bu alanda profesyonel uygulayıcı olmak isteyen Seda, Breathing Mind’dan ICF akrediteli Mindfulness Koçluğu eğitimi aldı. David Cornwell ile mindfulness pratiklerinde düzenli olarak derinleşme fırsatı yakaladı. Aynı zamanda 8 Haftalık Mindfulness Programı’nı da uygulamaya başladı. 

Advayta Bomonti’de yeni uzman olarak ders vermeye devam eden Seda, Mindfulness Koçu olmasının yanısıra Bütünsel Beslenme Sağlık Koçu ve Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu’dur.

www.zeynepsedauslu.com

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ