Blog

Pilates İle İlgili Doğru ve Yanlışlar

Popülerliği her geçen daha da artan pilates hakkında herkes az çok bilgiye sahiptir. Ancak bu durum aslında maalesef bilgi kirliliğine de yol açmaktır. Pilates hakkında doğru bilinen ancak yanlış olan 3 durumu sizler için ele aldım.

Pilates İle İlgili Doğru ve Yanlışlar

Son yılların en çok ilgi gören egzersiz programı şüphesiz pilatestir. Pilatesin kişilere kattığı tüm olumlu durumlar bu ilgilin en temel sebebini oluşturuyor diyebiliriz aslında. Sosyal medyada pilates matı ve ekipmanları ile poz vermek de bu ilginin artmasına sebep olmuştur diyebiliriz belki de J Peki çok sevilen pilates hakkında bildiğimiz her şey doğru mu?

pilates-ve-yoga

Pilates ve Yoganın Arasında Fark Yok

Yoga ve pilates arasında benzerlikler olsa da kesinlikle ama kesinlikle ikisi aynı değildir. Aralarında ortak noktalar olduğu kadar farklı özellikler de yer almaktadır. İkisi de core kas gruplarını hedef alır. Fakat yapılan hareketler birbirinden farklıdır. Pilates daha çok hareket üzerinde kurulu bir sistemken yoga ise daha çok duruş odaklıdır.

pilates-ve-zayiflama

Pilates İle Kilo Verebilirim

Pilates ile kilo verme konusu sıklıkla tartışılan bir konudur. Sadece pilates ile kilo verilmez. Buradaki sadece kelimesi aslında oldukça önemli. Eğer hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız adresiniz daha çok cardio, fitness veya crosfit olmalıdır. Sağlık bir diyet ve egzersizlerle beraber pilates de uygularsanız işte o zaman kilo verebilirsiniz. Pilates kilo vermekten ziyade kasları güçlendirme ve duruş bozukluklarını giderme üzerinedir.

her-yas-icin-pilates

Pilatesi Sadece Kadınlar ve Genç İnsanlar Yapar

Aslında bu söylentiye cevap olarak direkt “pilatesi bulan kişi Joseph Pilates  adlı bir erkektir” diyerek cevap vermek istiyorum ama sanırım yine de yeterli olmayacak J Evet, dediğim gibi pilates bir erkek tarafından, daha çok erkekler üzerinde işe yarasın diye bulundu. Askerlerin rehabilite edilmesi için ortaya çıkmıştır. Bunun yanında pilates genç, yaşlı veya orta yaşlı diye ayırt etmiyor, herkese hitap ediyor. Hatta bırakın yaşı sadece hamile pilatesi denen bir egzersiz sistemi vardır. Pilates, çocuklar, gençler, yaşı büyük olan herkes için idealdir.

Siz de Yogaila ile evinizden online olarak grup derslerine katılabilirsiniz. Katılmak istediğiniz derslere buradan bakabilirsiniz.

Bir diğer yazım olan “Hamilelik ve Yoga” yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Emre Gümüş
Emre Gümüş

İstanbul'da doğmuş, Trakya bölgesinde büyümüş ve bozkırda kendini tanımış, sporun her alanı ile içli dışlı olmayı seven, bazen yazar bazen çizer ama genellikle konuşan mezun adayı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ