Blog

Surya Namaskara - Güneşe Selam

Hindistan geleneklerine ait güneşe selam, güne daha pozitif ve enerjik başlamanızı sağlar, vücudunuzu ısıtır ve zihninizi canlı tutar. Güneşe selam egzersizlerinin nasıl yapıldığını sizler için derledik. Keyifli okumalar!

Surya Namaskara - Güneşe Selam

Sanskrit dilinde Surya ‘güneş’ Namaskara ise ‘selamlama’ anlamına gelir. Yani Güneşe Selam (Surya Namaskara) güneş ile bağlantı anlamına geliyor. Özellikle Hindistan'da bu hareket birçok insan tarafından yeni günü karşılamak, vücudu ısıtmak ve hareketlendirmek, zihni canlandırmak için uygulanıyor.

Güneşe Selam Egzersisinin Faydaları Nelerdir?

 • Güneşe selam, bedenin daha çok ön ve arka tarafını esnetip güçlendiriyor.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, kabızlık ve hazımsızlık sorunlarının çözülmesine yardımcı olur.
 • Güneşe selam karın kaslarını güçlendirici bir harekettir. Yağ yakılmasına konusunda da oldukça başarılıdır.
 • Akciğerleri ve kanı oksijenlendirir.
 • Sinir sistemini ve hafızayı güçlendirir.
 • Göğüs ve karın bölgesini sıkılaştırır.
 • Doğum esnasında kolaylık sağlar.
 • Cildi tazeler. Cilt bozukluklarını engeller.
 • Uykuyu düzenler, kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar.
 • Adet dönemini düzene sokar.
 • Omurga ve bele esneklik kazandırır.

Kimler Güneşe Selam uygulamamalıdır?

 • Üçüncü ayını geçirmiş hamile kadınlar.
 • Fıtık hastalığı ve yüksek tansiyonu bulunanlar.
 • Adet döneminin içerisinde olanlar.

gunese-selam

Güneşe Selam Nasıl Yapılır?

Güneşe Selam (Surya Namaskara) 12 temel hareketten oluşuyor. Bu 12 temel hareketin 2 kez tekrarlanması gerekiyor. Bu 12 hareket her biri yılın aylarına denk gelen 12 güneş fazını -12 Rashis- simgeleyen 12 asanayı içeriyor.

1. Pranamasana (Selamlama Duruşu)

selamlama-durusu

Bacaklarınız bitişik bir şekilde dik olarak ayakta durun. Bedeniniz rahat olsun. Ellerinizi kalp bölgesinde birleştirin. Kısa bir süre nefesinizi dinleyin. Bu duruş içe dönmenizi ve gevşemenizi sağlar. Nefes vererek ciğerleri boşaltın. Nefes alın.

2. Hasta Uttanasana

hastauttanasana

2. duruşa geçiş esnasında kollarınızı bedeniniz ile birlikte görseldeki gibi geriye doğru uzatın. Bu sırada kollarınızı ve dizlerinizi bükmemeye, düz olmalarına özen gösterin. Hasta Uttanasana duruşu göğsünüzü ve karın bölgenizi esnetir ve prana denilen yaşamsal enerjinin üst bölgelere ulaşmasını sağlar. Derin bir nefes verin.

3. Padahastasana

padahastasana-pozu

Kalça bölgenizden bükülerek öne doğru eğilin, dizleriniz de bükülmeye çalışacaktır ama mümkün olduğunca düz tutmaya çalışın. Avuçlarınızı yere ve alnınızı dizlerinize değdirin.  Padahastasanasindirim sorunlarına iyi gelir, karın organlarına (karaciğer, böbrekler, pankreas, rahim ve yumurtalıklara) masaj yapar, uyluk ve baldır kaslarının arkası çalıştırır. Nefes alın.

4. AshwaSanchalanasana

gunese-selam-hareketleri

Ellerinizi yere koyun. Sol ayağınız iki elinizin arasında ve sol diziniz omuzunuza değecek şekilde eğilin. Sağ bacağınızı gergin bir şekilde geride tutun, sağ dizinizi yere değdirin. Başınızı geriye atın. Nefes verin.

5. Parvatasana (AdhoMukhaSvanasana)

parvatasana-pozu

Ellerinizin ve ayaklarınızın pozisyonunu hiç değiştirmeden kalçanızı yukarıya doğru kaldırın. Ayak tabanlarınız yere sağlam bassın. Başınızı içeriye karnınıza doğru çekin, alnınız yere yaklaşsın. Bu hareket kol ve bacak kaslarını güçlendirir. Omurgayı düzleştirir, varis damarlarını rahatlatır ve omurga sinirlerinizi kuvvetlendirir. Nefes alın.

6. AsthangaNamaskara

ashtanga-pozu

Sol bacağınızı tekrar geriye götürün. Elleriniz aynı şekilde yerde basılı kalsın. Ayak parmak ucunda kalmaya dikkat edin. Kalçanızı yukarıda tutun. Nefes verin.

7. Bhujangasana (Kobra Duruşu)

kobra-durusu

Ellerinizi yere iyice bastırın. Bedeninizin üst bölümünü görseldeki gibi yukarıya kaldırın. Başınızı atabildiğiniz kadar geriye atın. Bu duruş astım, kabızlık, hazımsızlık, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Sırt kaslarınızı ve omurga sinirlerindeki geriliminizi azaltır. Derin nefes alın.

8. Parvatasana (AdhoMukhaSvanasana)

parvatasana

Ellerinizin ve ayaklarınızın pozisyonunu hiç değiştirmeden kalçanızı yukarıya doğru kaldırın. Ayak tabanlarınız yere sağlam bassın. Başınızı içeriye karnınıza doğru çekin, alnınız yere yaklaşsın. Bu hareket kol ve bacak kaslarını güçlendirir. Omurgayı düzleştirir, varis damarlarını rahatlatır ve omurga sinirlerinizi kuvvetlendirir. Nefes verin.

9. AshwaSanchalanasana

ashwa-pozu

Bu kez sağ ayağınızı ellerinizin arasına getirin. Sol bacağınız geride kalsın. Ve sağ bacağınız için yaptığınız bir önceki AshwaSanchalanasana duruşunu sol bacağınız için tekrarlayın. Nefes alın.

10. Padahastasana

padahastasana

Daha önce yapmış olduğumuz Padahastasana hareketini tekrarlayın. Nefes verin.

11. Hastauttanasana

hastauttanasana

Daha önce yapmış olduğumuz Hastauttanasana hareketini tekrarlayın. Nefes alın.

12 . Pranamasana (Selamlama Duruşu)

selamlama-pozu

Ellerini göğsünüze koyarak Pranamasana (Selamlama Duruşu) pozisyonuna geri gelin ve turu tamamlayın. Namaste.

Güneşe Selam (Surya Namaskara) Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Güneşe Selam (Surya Namaskara) hareketlerini aç karnına yapmayın. Mutlaka tok olmalısınız. En geç 1 saat önce yemek yemiş olmalısınız.
 • İyice temizlenmiş bir hava ortamında yapın. Yapmadan önce odanızı mutlaka havalandırın.
 • Matınız mutlaka temiz olsun.
 • Hareketlere başlamadan yarım saat önce ya da sonra duş alın.
 • Uygun giysiler içerisinde yapın. Giysileriniz rahat ve bol olmalı.
 • Duruşların her anında bedeninizi ve nefes alışverişlerinizi iyice hissedin.

Size hayat, enerji ve ışık veren güneş enerjisine teşekkürlerinizi sunun.

Namaste.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Çiğdem Kelecioğlu

2013 yılında Etkin İnsan, Alper Bayraktar hocamın düzenlemiş olduğu 200 saatlik yoga eğitmenliği ile başladım çalışmalarıma. Ondan önce de kendi pratiğimde Hatha Yoga denemelerim vardı. Daha sonra Yogatime da Aero yoga, Yin yoga ve el kol duruşları üzerine çeşitli workshoplara katılarak kendi deneyimimi zenginleştirmeye çalıştım. Yeni öğretiler ve kendi pratiklerimle birleştirdiklerim sonucunda çeşitli spor salonlarında ve özel dersler vermeye başladım. Halen daha nefes koçluğu üzerine Kadirhas Üniversitesindeki eğitimim devam etmektedir. Bunların dışında da Felsefe öğretmeniyim ve Öğrenci & Eğitim koçluğu yapmaktayım.

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ