Blog

Taşınma Sürecinde Yapabileceğiniz Egzersizler

Taşınmak, yeni bir başlangıç yapmak çok güzel ancak süreci az biraz zorlu ve sıkıcı. Deneyimimi ve bu süreçte yapabileceğiniz egzersizleri derledim!

Taşınma Sürecinde Yapabileceğiniz Egzersizler

Ev bakıyoruz! Taşınıyoruz! Taşındık! 

Herkes gibi biz de Korona günlerinde #evdekal çağrısına uymuşken, yoğun bir şekilde kolilerle haşır neşir olduğumuz bir dönem geçirdik. Erkek arkadaşımla iki farklı evden tek eve geçiş yapmaya karar verdiğimizde takvimler 12 Ocak 2020’yi gösteriyordu. 

Ben, 12 yaşımdaki kızım ve kedimle 14 senedir yaşadığım evden, Soner de 2 kedisi ve normalde yurt dışında yaşayan 2 kızıyla 10+ senedir yaşadığı evden tek eve geçme kararımız ciddi bir eşya konsolidasyonu gerektirdi. Aklınıza gelebilecek her üründen, ikişer üçer tane olmasının yanı sıra bir de artık ihtiyacımız olmayan ya da teknolojisi çok eskimiş ve üst raflara kaldırılmış onlarca araç gereçleri burada detaylandırmıyorum bile… 

İkimiz de doğma büyüme İstanbullu biri olarak taşınma tecrübem- 1991 yazında Kumburgaz’daki yazlıktan Bodrum’a taşınmayı saymazsak- şehir içi ile kısıtlı, hatta bu taşınmamız aynı sokakta çapraz apartmana şeklinde oldukça kısa menzilli bir etkinlik olsa da taşınma süreci diğerlerinden farklı değil şüphesiz…

Peki sizce taşınma hazırlıkları ne zaman başlamalı?

Bunun cevabını ben de merak ediyordum, zira henüz şubat başında hala gönlümüze ve kriterlerimize göre bir ev seçememiştik. Şubat ortasında şu an yerleşmekte olduğumuz eve baktığımızın ertesi sabahı Berlin’e gitmek için yola çıktığımızda fazla oyalanmadan evi tutmamız gerektiğini hissettik. Uçağa binmeden kapora gönderip, dönüşte kontratımızı yaptık zira önümüzde bizi bekleyen yoğun bir yurtdışı iş ve eğlence gezi silsilesi vardı, tabii o zamanlar Korona bizim için yazın içtiğimiz bir bira dışında fazla bir şey ifade etmiyordu.

Şubat sonunda iki evden de yeni eve gelecek eşyalar, verilecekler, yeni alınması gerekenler netleşmişti. Mart başında eve gelen ustalar bize Nisan ayı başında evi teslim edebileceklerini belirttiler böylece biz de kendi evlerimizle ilgili boşaltma, kiraya verme gibi süreçleri organize etmeye başladık. Şimdi sizlere bu son taşınma deneyimime göre ufak tefek öneriler vermek istiyorum…

Öncesinde Madness’ın konuyla ikonik şarkısı gelsin, tavsiyeleri okurken bir yandan dinlersiniz:

Taşınana kadar ne kadar eşyanız olduğunu bilemezsiniz!

Evet mottomuz bu, çünkü hiç aklınıza gelemeyen yerlerde tıktığınız birçok sürprizle karşılaşacaksınız. Eşyalarınız size az geliyor ve ben bunları bir hafta toparlarım diyorsanız o süreyi 2 ile çarpın, ben 3 hafta önce başladım mesela ama hala eve yerleşirken bile bir şeyler veriyor ya da atıyorum.

Sedef şunu at, Sedef bunu tut…

Benimki tam bahara denk geldi ama hangi sezon olursa olsun siz evinizde genel olarak bir temizliğe başlayarak hangi eşyaların kalacak hangileri gideceğini belirleyin. Nasıl olsa bir işe yarar diye eşyaları evde tutmayı bırakın. Çöpe gönderin veya hala kullanılabilecek kadar iyi ise bağışlayın.

Bu sürece evinizin en ücra köşesinde duran dolaplardan başlayın, eminim çoğu atılacak ya da verilecek şeylerdir, kalan şanslı parçaları paketlemeye başlayabilirsiniz.

Yeni eviniz için yerleşim planı hazırladınız mı?

Yeni evde her odanın kapısına oda ismini yazmak, nakliyecinin hangi eşyayı nereye bırakacağını yönlendiriyor. İnanın ev boşken yatak odası neresi, salon neresi gibi karışıklıklar yaşanıyor. Eşyaların yanlış odaya gitmesi koli açarken sizi bezdirebilir, inanın tecrübeyle sabit. 

Farklı ebatlarda koliler ve eşya sarmanın ABC'si

Koli satın alabilir ya da marketlerden ikinci el koli toplamaya başlayabilirsiniz. Ufak büyük boyu ne olursa olsun koli her zaman işe yarar ve asla yeteri kadar koliniz olmaz! 

Paketleyeceğiniz eşyalardan kırılacak olanları evdeki havlu stokunuza sarıp bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Koli yerine alternatif olarak tencere içlerini kullanıp, mevcut dolaplarınızın kırılacak eşya olmayan çekmecelerini olduğu gibi sarabilirsiniz, yerleştirmesi pek kolay oluyor. 

 

Taşımacılar büyük mobilya ve beyaz eşyanızı paketleyecekse bile siz ekstra balonlu naylon rulosu edinin ve hassas eşyalarınızı- benim durumumda heykel ve resim koleksiyonum- bir kez daha paketlemelerini isteyin.

Nakliye firması ile kısa paslaşmalar

Taşıma firmasını eve çağırıp götürülecek eşyaları gösterip ona göre fiyat teklifi alın, hem de taşınma günü ihtiyaca göre paketleme malzemesi, taşıma elemanı ve araç temin edecekler.

Taşınmadan eşya listesi ve koli listesi hazırlayıp, fotoğraflarını çekip taşınma günü eşya listesinin bir kopyasını nakliyat firmanızla paylaşın günün sonunda kontrol için kolaylık sağlar.

Evcil hayvanınız özellikle kediniz varsa, taşınma günü tanıdığınız ve  güvenebileceğiniz bir yakınınıza vermek iyi bir fikir!

Taşınırken uyguladığım ve tavsiye ettiğim egzersizler

Dead lift: Bacaklarımız kalça genişliğinde veya biraz daha açıkken dizlerimizi bükerek yerdeki koliyi tutuyor ve bacaklarımıza neredeyse yapışık şekilde yukarı doğru kalkıyoruz ve kalktığımızda kalçalarımızı sıkıyoruz.

Squat: Bir yere oturup kalkarken yaptığımız, yogada Utkatasana yani sandalye pozu olarak geçen bu egzersiz, insan doğasının en temel hareketlerindendir. Ben taşınma esnasında yerdeki koliye bir şey koyarken veya koliden bir şey çıkarırken bolca uyguladım. Ayaklarınız kalça genişliğinde açıkken, arkada hayali bir sandalye varmışçasına dizleriniz sabit kalacak şekilde kalçanızı aşağı indirin, omurganızın doğal pozisyonu bozulana kadar bunu sürdürün. Dizlerin ayak uçlarının önüne geçmemesi ve ağırlığın parmak uçlarında değil topuklarda olması hareketin genel bütünlüğü açısından önemli.

Overhead Press: Son olarak sırtın üst kısmı, trapezler, omuz ve tricepslerinizi çalıştıran, üst beden egzersizlerinin vazgeçilmezinde sıra! Masa veya raf üzerindeki bir koliden üst raflara koyacağınız eşyalar ne kadar ağır olursa o kadar derinlerde hissedeceksiniz. Buradaki püf nokta eşyaları yukarı kaldırırken kalçanızı sıkmanız, zira sırtınıza binen yükü hafifletmiş olursunuz.

ETİKETLER
BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Sedef Işıksel

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden 1996 yılında mezun olan Sedef, aynı sene finans sektöründe çalışmaya başladı. Spiritüel konularla 1999 yılında ilgilenmeye başlamasının ardından yoga ile ilk kez 2000 yılında Maharishi derneğinde astımla başa çıkma amaçlı girdiği nefes ve transandantal meditasyon çalışmasında tanıştı. Aynı dernekte yoga felsefesi derslerine devam ederken, ayurvedik yaşam ilklerini hayatına geçirmeye başlayıp, paralel olarak Reiki 1ve 2 inisiasyonlarını aldı.

Çokuluslu finansal kuruluşlarda yöneticilik yaparken yogayla ilişkisini hatha, ashtanga, yin, kundalini, vinyasa ve power yoga türlerini deneyimleyerek canlı tuttu. 2008 yılında Işık Renan’ı dünyaya getirerek anne oldu. 2014 yılında Bilgi Üniversitesi Kültür ve Sanat Yönetiminde yüksek lisansını tamladı. 2015 yılında Alexis Gulliver ve Övül Büyükberber ile Yoga Alliance® Onaylı 200 Saatlik Vinyasa Yoga Uzmanlaşma Programından sertifika aldı.Kızıyla beraber yoga yapabilmek adına Çocuk Yogası ve Anne & Çocuk yogası eğitimlerini tamamladı. 2016 yılında iş hayatıyla paralel olarak yoga eğitmenliği yapmaya başladı.

2017 yılında 21 senedir içinde bulunduğu kurumsal hayatla vedalaşarak paralel disiplin olan Pilates eğitmenliği sertifikasyonlarını alarak birebir pilates dersleri vermeye de başladı. Serüvenine sayısız workshopla zenginlik katarak, Savasana masajlarındaki şifalı dokunuştan yola çıkıp Githa ile 2018 yaz aylarında başladığı masaj ve beden terapi programıyla devam ediyor. Öğrenmekten hiç bıkmayan Sedef’in katıldığı sertifika programları aşağıdaki gibi:

 • 2018 Githa ile 100 saatlik Derin Doku Masaj Programı
 • 2019 Sangeeta Sahi ile 150 saatlik Ayurveda Programı
 • 2019 Githa ile 50 saatlik Ayurvedic Masaj: Abhyanga (Datça, Hindistan İstanbul)
 • 2019 Githa ile Derin Doku ileri seviye
 • 2019 Mindfulness Academy – Mindfulness Modern
 • 2019 ISTA Level 1
 • 2015 YogaŞala 200 Saatlik Vinyasa Yoga Eğitmenliği Programı
 • 2016 Yogalin® Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı 80 saat
 • 2016 Başak Deepa Yüksel ile Anne – Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı 15 saat
 • 2017 IPF Mat & Reformer Pilates Eğitmenliği Programı
 • 2017 Animal Flow Eğitmenliği Programı
 • 2017 Mey Elbi ile 15 saatlik Restoratif Yoga Eğitmenlik Programı
 • 2018 Baps Pilates Level 2 Mat & Reformer Pilates Eğitmenliği Programı
 • 2018 Githa ile 15 saatlik Şifalı Dokunuş Programı
 • 2019- 2020 Gorkem  Dizdar ile 70 saatlik Kinesyoloji – Modül 1, 2 ve 3

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ