Blog

Uyku Meditasyonu Nedir?

Uyku problemi, hayatımızda karşılaştığımız sağlık sorunlarının temelini oluşturmaktadır. Migren, psikolojik sorunlar, kilo kaybı ve konsantrasyon zorluğu gibi sorunların ana sebepleri arasında uykusuzluk yer almaktadır.

Uyku Meditasyonu Nedir?

Uyku Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Beynimizin düzgün çalışması için tam ve yeterli süre uyumalıyız. Ancak bu bahsedilen yeterli uykuyu alamayız ve kabus gibi bir gün geçirmek zorunda kalabiliriz. Uykuya dalamamızın birçok sebebi vardır aslında. Bunlar arasında stres, kaygı, sinirlilik, solunum problemleri ve kronik ağrılar olabilir. Bu saydığımız problemleri minimuma indirip huzurlu bir şekilde uykuya dalmanız için size uyku meditasyonunu öneriyoruz.

uyku-meditasyonu-nasil-yapilir

Uyku Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Kaliteli uyku ve uyku problemi için vazgeçilmez bir seçenek olan meditasyon sayesinde hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlığa kavuşabilirsiniz. Meditasyon çeşitlerinden olan uyku meditasyonu da tam olarak bu problem için birebirdir.

Uyku meditasyonu öncesinde yapmanız gereken birkaç işlem vardır. Uyuyacağınız odayı havalandırıp, sessiz ve loş bir ortam hazırlayabilirsiniz. Meditasyondan hemen önce yemek yememeye dikkat ediniz. Bu hazırlıklardan sonra meditasyona geçebilirsiniz. İlk olarak derin derin nefes alın. Aldığınız havanın tüm hücrelerinizde dolaştığını hissedin. Yavaş ve derin nefes almaya gayret edin.

Kendinizi bu yaşamdan en rahat nerede hissediyorsanız tam olarak orada olduğunuzu hayal edin. Oldukça kendinizi rahat hissetmeye çalışın. Daha etkili olması için hayal ettiğiniz yerdeki küçük ayrıntıları da hatırlayabilirsiniz.

Son olarak tüm vücudunuzu ve ruhunuzu şefkat duygusu ile doldurun. Tüm dikkatinizi o an hissettiğiniz olumlu duygulara verin. Bu olumlu duygular için şükredin. Şükür ve minnet duygusu ile stres ve endişe gibi olumsuz kavramları beyninizden atabilir ve artık uykuya dalabilirsiniz.

uyku-meditasyonu-faydalari-nelerdir

Uyku Meditasyonun Yararları Nelerdir?

Uyku meditasyonun birden çok faydası vardır. En temelinde uyku problemine büyük bir çözüm gibi dursa da faydası aslında sadece uyku problemi değildir. Size doğru nefes almayı, kendinizi rahatlatmayı ve tüm bunlar için minnet duymayı sizlere öğretir.

Meditasyona devam ettiğinizde mutluluk düzeyinizin arttığını çok rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Aldığınız doğru nefes sayesinde kalp ritminizi yavaşlatır ve kan basıncını düzenler. Özellikle tam uykuya dalarken akla gelen eski anılar, bu anıların bünyemizde yarattığı sinir, kaygı ve gerginliği azaltır.

Siz de daha huzurlu uyku için önerilerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz!

Siz de Yogaila ile evinizden online olarak grup derslerine katılabilirsiniz. Katılmak istediğiniz derslere buradan bakabilirsiniz.

Bir diğer yazım olan “Meditasyon ve Yoga İle İlgili Kitaplar” yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Emre Gümüş
Emre Gümüş

İstanbul'da doğmuş, Trakya bölgesinde büyümüş ve bozkırda kendini tanımış, sporun her alanı ile içli dışlı olmayı seven, bazen yazar bazen çizer ama genellikle konuşan mezun adayı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ