Blog

Yeni Başlayanlar İçin Mindfulness

Günümüzün popüler kelimelerinden biri mindfulness. Peki gerçekten ne olduğunu biliyor muyuz?

Yeni Başlayanlar İçin Mindfulness

Mindfulness Nedir?

Türkçe’ ye bilinçli farkındalık olarak çevrilen mindfulness, en öz haliyle şimdiki zaman farkındalığı demektir.  Shapiro & Carlson tarafından; bilinçli olarak açık, nazik ve anlayışlı bir şekilde dikkati yönlendirmekten kaynaklanan farkındalık olarak tanımlanır.

Mindfulness Nasıl Ortaya Çıktı?

Kökeni Budist öğretilere dayansa da bu bilgiyi derleyip toparlayarak günümüzde uygulanan haline kavuşturan Jon Kabat Zinn adlı bir tıp doktorudur. John Kabat Zinn Amerika’da stres üzerine çalışmalar yapan bir doktor iken hastalarının tedavisinde sekiz haftalık bir stres azaltma yöntemi uygulamaya başlar.  Aldığı olumlu sonuçlar neticesinde de bu uygulamayı sistemli bir programa dönüştürür; Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR).

MBSR; fiziksel ya da zihinsel birtakım şikayetleri olan farklı özelliklerdeki hastalara uygulanıyor. Günlük yaşamda stres ve zorlukları yönetebilmenin yanı sıra kaygı, öfke veya bunun dışındaki birçok zorlayıcı durum ve duygularla beraber kalabilmek, duyguları düzenleyebilmek, yaşamsal zorlukları kabul edebilmek ve iyilik halini sürdürebilmek için kullanılıyor.

Mindfulness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Biz bu yazıda günlük yaşamda mindfulness kavramını inceleyeceğiz. Öncelikle bu konuda çok fazla duyulan bazı yanlışlara ve onların gerçeklerine değinmek istiyorum:

  • Mindfulness bir din veya dini bir uygulama değildir. Çıkış noktası Budist Felsefe olsa da günümüzde uygulanan hali dini veya kültürel bir yöntem değildir.
  • Mindfulness bir ritüel de değildir. Özel bir yer ve alan gerektirmeksizin her an, her yerde uygulanabilecek bir günlük yaşam pratiğidir.
  • Mindfulness bir rahatlama çalışması değildir. Düzenli uygulanan egzersizlerin rahatlatıcı etkileri görülse de temelde rahatlamak için yapılan bir uygulama değil; şu an neyi deneyimliyorsak bunu tarafsız bir şekilde izleyebilme araştırmasıdır.
  • Yaygın bir kanının aksine mindfulness, hiçbir şey düşünmeme pratiği de değildir. Zihin doğası gereği durmaksızın düşünce üretmeye devam eder. Mindfulness ise içeriden gelen duygu ve düşünceleri bir yargı eklemeksizin kendi doğasında izlemeye bir davettir.

Mindfulness

Mindfulness Faydaları Nelerdir?

Olanı, olduğu haliyle gözlemci olarak izlemeye başladığımızda; genellikle ilk fark edilen bilinçli olmayan, alışkanlıkla verdiğimiz tepkilerimiz oluyor. Zamanla bu fark etme hali, yavaşlatmaya ve belki de bu tepkileri durdurmaya kadar ilerleyebiliyor. İçeride gözlemlediğimiz duygu ve düşünceler, beraberinde dışarıda gerçekleşenleri de daha net görebilmeyi ve onlara daha iyi odaklanabilmeyi getiriyor. İçeride olup bitenleri gerçek haliyle gören bir kimsenin stres yönetimi, esnek dayanıklılığı, yaratıcılığı, konsantrasyonu,   olayları bütünüyle görebilme kabiliyeti ve problem çözümündeki başarısı da artar.

Şahsi bir kanaat olarak bilinçli farkındalığın yaşam kalitemizi artıracak en önemli getirisinin, ızdıraptan kurtulma yolunda büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Nasıl mı? Acı, mutluluk gibi yaşamın bir parçası ve kaçınılmazdır. Izdırapsa insan eliyle yaratılır. Mindfulness acıdan kaçınma aracı değil; aksine onunla baş başa kalma, içeride yarattığı duyumları gözlemleme araştırmasıdır. Bu gözlemleme halinde kalmaya devam ettikçe hislerin tıpkı gökyüzündeki bulutlar gibi gelip geçtiğini fark ederiz. Acıyı halı altına atmak yerine içinden geçerek onu ızdıraba dönüştürmemeyi seçebiliriz.

Mindfulness'ı Yaşamına Nasıl Dahil Edebilirsin?

Mindfulness, iki şekilde uygulanabilecek bir yaşam tarzıdır; formal ve informal egzersizler. Formal uygulama, her gün bilinçli olarak oturup ya da uzanıp (vücut tarama meditasyonu) nefes, bedensel duygular, sesler, diğer duyular veya düşünceler ve duygulara odaklandığımız egzersiz türüne denir. Formal olmayan çeşidi  -biz ona özgür seçim diyelim-  yemek yeme, egzersiz yapma, ev işleri, sosyal ilişki kurma gibi günlük aktivitelere bulunduğunuz herhangi bir yerde, temelde her türlü eylemde dikkatli bir farkındalık yaratmayı içerir. Örneğin sabah uyandığında ilk yaptığın şeyin ne olduğunu gözlemleyerek pratiğe başlayabilirsin. Dişlerini fırçalamak gibi rutin bir aktiviteyi mindful bir tavırla gerçekleştirerek bu uygulamayı kolaylıkla hayatının içine dahil edebilirsin. Diş macununu fırçanın üzerine nasıl yerleştirdiğinden başlayarak fırçanın dişlerine değdiği ilk anı, macunun tadını, fırça ön ve arka dişlerinde gezinirkenki duyumsal farklılıkları hissetmeyi araştırabilirsin.

Ve elbette yoga! Mindfulness anlatıp yogaya değinmemek olmaz :) Bizler yoga derslerinde salt bedensel bir egzersiz yapmıyor, yaptığımız her hareketin içerde ve dışarda yarattığı duyumları da araştıyoruz. İşte tam da bu yüzden yoga, mindful bakış açısını yaşam pratiğine aktarmanın en keyifli yollarından biri.

Budist Rahip ve barış akivisti Thich Nhat Hanh bir kitabında şöyle der:

“İnsanlar genellikle su zerinde veya havada yürümeyi mucize olarak görürler. Ama bence gerçek mucize suda ya da havada yürümek değil, toprakta yürümektir. Her gün idrak dahi etmediğimiz bir mucizenin içindeyiz: Mavi bir gökyüzü, beyaz bulutlar, yeşil yapraklar, bir çocuğun meraklı gözleri, kendi gözlerimiz. Hepsi birer mucizedir.”

Her an bu mucizelere tanıklık edebilir, kaynakla bir olma deneyimi yaşayabiliriz. Yeter ki yaşamı onurlandırmayı seçip her anı farkında olarak yaşayalım.

 

Faydalanılan Kaynaklar:

* Mindfulness Akademy

* İşte Psikolog Web Platformu

* Thich Nhat Hanh - Farkındalığın Mucizesi

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Seda Mecit

Okuduğu alanda bir çok farklı iş deneyiminden sonra, yaşamın içinde varolmak istediği alanın bunlar olmadığına karar kıldı ve halen ailesiyle birlikte işlettiği küçük bir restoran açtı. Bu sırada yogayla tanıştı. İlk dersinden çıktığında, bunun çok uzun bir yolculuk olacağının farkındaydı. Derinlerde bir yerlere değip dokunduğunu hissetti.

Ardından farklı stiller ve hocalarla tanışma ve çalışma fırsatı yakaladı. Bedende başlayan yolculuğu, tüm yaşamına sirayet ettiğinde bu öğretiyi başkalarıyla paylaşma isteği duydu. Bu amaçla, Mey Elbi ile Mindfullness & Vinyasa Temelli 200 Saatlik Yoga Uzmanlaşma Programını ve Herkes İçin Spor Federasyonu 1. Kademe Yoga Antrenörlüğü eğitimlerini tamamladı. Anatomi bilgisini ve her bedene kendi gerçeğinde hassasiyetle yaklaşma öğretisini derinleştirmek üzere Başak Karslıoğlu ile 35 Saatlik Hamile Yogası Uzmanlık Programı'nı tamamladı.

Mecit'in en temel hedefi; yaşamın içinde herdaim öğrenci olduğunu unutmadan öğrendiklerini aktarmaktır. 

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ