Blog

Yin Yoga Nedir? Neden Yapmalıyız?

Yin Yoga, orijinal Hatha Yoga geleneğinin bir parçası olup Çin kökenli Taoist çalışmaların ve Batı biliminin etkilerinin harmanlanarak ortaya koyulduğu bir yoga biçimidir.

Yin Yoga Nedir? Neden Yapmalıyız?

Tüm dünyada tanınmasını sağlayan kişi ise özellikle anatomi konusunda yaptığı çalışmalarla yogaya farklı bir bakış açısı getiren Paul Grilley’dir. 

Günümüzde adını duyduğumuz ve bedenin ağırlıklı olarak kastan oluşan kısmını yani “yang” dokuları çalıştırmayı hedef alan pek çok yoga tarzından farklı olarak Yin Yoga daha derinde fasya dokular, ligamentler, kemikler ve hatta eklemlerdeki boşluklar üzerinde; onlara bir miktar stres uygulayarak çalışmamıza olanak sağlayan bir yoga türüdür. 

Yin Yoga ile Bedeni Canlandır

“Sağlıklı” stres ile dokulara fiziksel olarak 3 şey yaparız: 

  • Sıkıştırırız,
  • Esnetiriz,
  • Çeviririz.

Bu üç stres yaratan uygulama ile dokularımızı çevirip, esnetip, sıkıştırdığımızda bedenimiz tıpkı eski bir süngerin ılık suya batırıldıktan sonra sıkılıp, çevrilip, uzatılarak hayata döndürülmesi gibi yeniden canlanır. Ya da eski ve içi çamurdan, pislikten tıkanmış bir bahçe hortumu düşünün. Bu hortumun tekrar içinden su akabilmesi için bir miktar eğilip, bükülmeye; yani yoga yaptırılmaya ihtiyacı vardır. İşte özellikle Yin Yoga asanaları ile bedeni aynen bu şekilde harekete geçirir, ufaktan canlandırırken nefesimiz ile de tıkanık noktalarda atıl kalmış enerjiyi uyandırırız. 

Yin Yoga uygulamasının 3 Tattva’sı vardır:

Tattva bir şeyin gerçekliği, başlıca doğası, prensibi anlamına geliyor. Yin Yoga’nın dünyadaki diğer öncülerinden biri olan Sarah Powers’a göre bir Yin Yoga uygulamasının 3 basit ve etkili prensibi vardır:

  1. Pozun içine girerek uygun bir derinliğe yerleşmek,
  2. Bu süre zarfında hiç hareket etmeden pozda kalmak,
  3. Pozlarda uzun süreler boyunca kalmak. Bu süreler minimum 3 dakikadan başlar, zamanla 20 dakikaya kadar çıkabillir. 

Yin’in özünde teslimiyet, “olanı olduğu haliyle kabullenme” yatar.

Yin Yoga’da bir pozun içine girdiğinizde nasıl göründüğünüz ya da nasıl hissetmeniz gerektiği ile ilgili tüm beklentiler bir kenara bırakılır. 

Pozu bedenin içine girmek için kullanırız; pozun içine girmek için bedeni kullanmayız. Poza yavaş bir şekilde, bedende direnci ilk hissettiğimiz noktaya kadar ilerleyerek gireriz. Sınıra varıldığında burada bir müddet nefesimizle kalmayı araştırır; daha sonra bedende o direnç hissettiğimiz noktalara nefesimizle bir davet gönderir, ardından gelen çözülmeyi, teslimiyeti, pozda derinleşmeyi tecrübe ederiz. Dokulara uyguladığımız stresin sağlıklı olabilmesi için tam kıvamında bir noktada olmak gerekir. Bu sebeple Yin Yoga pratik ederken bedeni her zaman dinlemeyi ve isteklerine saygı duymayı öğrenir ve içe dönerek nasıl hissettiğimize bakarız. 

Yin Yoga’da Nefes

Yin Yoga ile bedeni hareketsizliğe davet ettiğimizde, nefesimiz de yumuşar, sakinleşir. Nefesimizden keyif almayı deneyimleriz. Ve nefesimiz yavaşlayıp sakinleştiğinde zihin de beraberinde yatışmaya başlar. Yin Yoga, seçtiğimiz yolları değiştirme fırsatı olarak da görülebilir: Dikkati içe çevirdiğimizde zihindeki düşüncelerin, o düşüncelerle gelişen belirli davranış kalıplarının, alışkanlık haline getirdiğimiz tepkilerin farkına varmaya başlarız. Ve farkına vardıklarımız arasında bize hizmet etmeyenleri bırakmaya, zihinde yeni yollar açmaya, “kötü, işe yaramaz” otları temizleyip, “güzel, mis kokulu ve rengarenk” çiçekler ekmeye bir niyet oluştururuz. 

ETİKETLER
BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Dilara Erdem

Uzun yıllar boyunca hemen hemen yapmadığı spor kalmayan Dilara, 40 yaşından sonra yoga ile tanıştı ve yoga pratikleri yaşamında dönüştürücü bir etki yaratmaya başladığında da Zeynep Aksoy, David Cornwell ve Yeliz Altınışık birlikteliği ile hayata geçen ADVAYTA Temel Yoga Uzmanlık Programını tamamladı.

Yoganın sadece dışarıdan görünen, fiziksel/bedensel şekilleriyle değil; bireye sunduğu o muazzam içe dönüş, içsel ve zihinsel dönüşüm ile ilgilenmeye başladıkça daha da çok bağlandı. Mindful yoga, nefes ve meditasyon pratikleri ile yaşamda anın tadını çıkarabilmeyi, olanla kalabilip, olana kabul geliştirebilmeyi öğrenen Dilara bu deneyimini aktarabileceği her türlü platformda öğrendiklerini paylaşmak ve ilham olmak için can atıyor.

Bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak sağlıklı ve dengede kalabilmenin bütünsel bir yaklaşım gerektirdiğini tecrübe etmeye başladığı andan itibaren de spor ve sağlıklı yaşama merakına eklediği temiz beslenme alışkanlıkları ile yaşamına devam eden Dilara’yı daha yakından takip etmek isterseniz OneLifeBFit Instagram hesabını izlemeye alabilirsiniz.

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ