Blog

Yoga Hakkında Merak Ettikleriniz

Yoga nedir?, neden yogaya başlamalıyım?, illaki felsefesini öğrenmek zorunda mıyım?, kendi kendime öğrenebilirmiyim?, yoganın zayıflatıcı etkisi var mı? sorularına gelin beraber bakalım.

Yoga Hakkında Merak Ettikleriniz

Yoga’ya nereden başlamalıyım? 

Karantina günlerinde doğal bir eğilim olarak evlerimize, benliğimize doğru bir yolculuğa geçmek zorunda kaldık. Bu açıdan bakarsak iyi de oldu, zaman bulup da kendimize ayıramadığımız vakti istemsiz olarak bize verdiler. Bu süreçte kimi resim yapmaya başladı, kimi uzun zamandır yapmak istediği projelere yoğunlaştı kimi kitap okuyarak müzik dinleyerek kendine vakit ayırdı.

Yogaila ailesi de bu süreçte hep yoga yapmak isteyip bir türlü yogaya başlayamayanlar için bir fırsat kapısı açtı. Online bir platformda yoga hocaları ile öğrencileri bir araya getirdi. İyi ki de yaptı. Bu yazımızda yogaya başlamak isteyip de nereden başlayacağını bilemeyenlere kısa soru ve cevaplarla yardımcı olmayı niyet ediyoruz. 

Öncelikle nedir şimdi bu yoga, nerden çıktı bir bakalım;

Milattan önceye dayanan kadim bir öğreti olan yoganın anlamı birleşmek, kavuşmaktır. Ruhun, bedenin, nefesin, doğanın, evrenin (daha da genişletebiliriz) birleşmesi, bir olması anlamına geliyor.

Hindistan, Pakistan bölgelerinde Indus Vadisi Uygarlığında (MÖ 3300–1700) yoga ile ilgili ilk bulgular bulunmuştur. Bulunan mühürlerde yoga hareketlerinin ve meditasyon duruşlarını tasvir eden resimler vardı. Yani bu kadim öğreti milyonlarca insan tarafından pratik edilerek günümüze kadar gelmiştir. 

Peki, yoga bir din midir?

Bu soru o kadar çok geliyor ki yakın çevremden, yoga yapmak için din mi değiştirmelisin? Yoga yapmak için o dine mi inanmalıyız? Yoga yapsam dinine inanmasam olur mu? Bunun gibi birçok soru, bu soruların tek bir cevabı var, yoga bir din değildir. Yoga pratiğini yapan kişi kendine döner, kendi ile baş başadır, kendi yolculuğuna doğru bir adım atar ve o yolda yürümeye devam eder. Yoga cennet ya da cehennem kavramları içermez, evet felsefesinde daha iyi bir insan olmak için yardımcı bilgiler barındırır ancak bunun sonucunda cennet veya cehennem kavramları ile karşılaşacağını söylemez. Bu nedenle yoga pratik etmek için dininden vazgeçmek zorunda değilsin.  

Yoga yapmak için felsefesini bilmem gerekir mi? 

Bunu bir seçim olarak görüyorum, işin özüne inmek istersen evet felsefesini öğrenerek daha da içselleştiri, bu öğretiyi hayatına entegre edebilirsin ya da etmeyebilirsin. Ancak yoga pratik etmek için illa felsefesini öğrenmek zorunda değilsin. 

Evde kendi kendime yoga öğrenebilir miyim, yapabilir miyim?

İlk derslerinde hoca eşliğinde yapmak daha faydalı olacaktır, bu karantina sürecinde online derslere katılabilirsin. Yogaya başlamak için harika bir zaman, alanında çok iyi hocalarımız yogaila ailesinde ve hepsinden bir şeyler katabileceğini inanıyorum. Bir süre sonra kendi kanatlarınla da uçabilirsin ancak kendini incitmemek, bedene bu kadim öğretinin pozlarını öğretmek adına hoca eşliğinde derslere katılmanı öneririm.

Birçok tür yoga var hangi yoga dersini seçmeliyim?

Hatha yoga hemen hemen her türü içinde barındıran bir yoga türüdür. Asanalar (pozlar) nefes ile uyum içinde bedeni, kasları ve kemikleri hizalayarak, rahatlamayı hedefler. Bu soru altında 3 temel yoga türünden bahsedeceğim;

Hatha yoganın kollarından biri olan Vinyasa, nefesi tamamen içine katarak, her nefes bir hareket mantığı ile bir pozdan çıkarken diğer poza bağlanan bir akıştır. Su gibi akıp gittiğin, bazen dans eder gibi bazen bir kuşun kanadı gibi akıp gittiğin bir derstir Vinyasa. Eğer aktif, akışkan bir ders arıyorsan, Vinyasa uygun olacaktır. 

Yin yoga ise daha yumuşak ve pozların içinde 3 dakikaya yakın kaldığın, bedeni esnetmeye rahatlatmayı amaçlayan bir yoga türüdür. Diğer yoga türlerine göre daha pasif bir yoga çeşididir. Uzun bir günün ardından dinlenmek, rahatlamak, esnemek istiyorsan yin yoga tam sana göre.  

Ashtanga yoga ise belirli bir yoga pozlarının ardı ardına hızlı tempoda uygulandığı bir yoga türüdür, başlangıç seviyesi isen bir süre hatha yoga, yin yoga veya vinyasa yaptıktan sonra başlangıç seviyesi ashtanga derslerine girmeni öneririm, ilk başta bedene ağır gelebilir.

Yoga yapmak için esnek olmak şart mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır, yoga yapmak için esnek olmanız şart değil. Yoganın temel amaçlarından biri bedeni esnetmek, uzatmak, rahatlatmak bu nedenle başlarda esnek olmamak çok doğal, zamanla bedenimiz açılacak ve o rahatlama hissi kendi zamanında gelecek. Burada önemli olan bedeni kendi sınırında esnetmek ve rahatlatmak. Bu bedene matta ve mat dışında ihtiyacımız var, ona çok iyi bakmalıyız, bu esneme işini hırsa dönüştürürsek kendimizi incitebiliriz. O yüzden belki aklında bir hedef var; bacaklarını komple açmak ya da otururken başını dizine değdirmek gibi, hepsi zamanla gelecek. Önemli olan tutup çekmemek, zorlamamak. Hayattaki gibi, zorlayarak, tutup çekerek yaptığımız her işte aslında kendimizi incittiğimizi fark ediyoruz.

Yoga yapmak için uygun zaman ne zamandır?

İstediğin zaman, evet çok kısa bir cevap oldu ama sen ne zaman istiyorsan o zaman, yoga yapmak için uygun zaman. Tabi yoga türünü seçebilirsin, sabah ilk uyandığında canlanmak için vinyasa, hatha yoga yapabilirsin ya da gün ortasında. Yatmadan önce ters duruşlar yapmanı önermem çünkü ters duruşlar (illa headstand den bahsetmiyorum, aşağı bakan köpek de bir ters duruş) canlılık ve enerji vereceğinden uyumakta zorlanabilirsin. Uyumadan önce daha çok yerde yapacağın minnoş, yumuşak pratikler seçebilirsin, yin yoga gibi.

Yoga zayıflatır mı?

Bu soruya yürekten evet demek isterdim. Yoga zayıflatmaz ancak yoga güçlendirir ve sıkılaşmaya yardımcı olur. Ne yediğin, içtiğinin de önemine bağlı olarak yoga pratiği ile zayıflayabilirsin ancak tartıda gözükmeyen etkileri sadece zayıflamaktan çok daha öte. Manevi doygunluğun yanında, pratiklerini yaptıkça kollar, karın ve bacaklarda ciddi bir güçlenme hissedeceksin. 

Yoga yapmak için gerekli malzemeler nelerdir?

Yoga için ilk başta bir mata ihtiyacınız var, yok ise halı üzerinde de yapabilirsiniz ancak bir süre sonra bu sizi rahatsız edecektir. İlk yoga matınız ise çok paralar dökmenizi önermem. Sadece doğal kauçuk, PVC olmayan doğal maddelerden üretilen bir mat seçmenizi tavsiye ederim. İleriki safhalarda bir ya da iki adet yoga bloğu (mantar veya köpük) almanız gerekebilir, ne kadar çok destek alırsak bedeni poza daha rahat sokarız ve şifayı daha net hissederiz. Başlangıç için bu iki ürün yeterli olacaktır.

Yoga derslerinde aynı zamanda battaniyeden de çok yardım alıyoruz. Kemikli bir yapımız var ise ya da dizlerde sorun var ise hocanın yönlendirmeleri doğrultusunda battaniyeyi hassas bölgelerimiz için kullanabiliriz. Bu battaniyeyi katlayarak meditasyon oturuşunda da bele çökmemek amaçlı üstüne oturabiliriz. Aynı zamanda battaniyenin bir bonus desteği de o çok sevdiğimiz shavasanada terleyen bedeni tamamen bıraktığımız o yerde bizi sıcacık tutması. Yani yoga yapmak için çok çok fazla malzemeye gerek yok evdeki ürünlerden de destek alabiliriz. Sen iste yeter ki.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Esin Umaç

Yogaya anda kalabilmeyi araştırmak ve kronik boyun ağrılarını rahatlatmak için 2010 yılında Bora Ercan’ın Hatha Yoga DVD’sini izleyerek ve uygulamaya çalışarak başladı. Okumak için gittiği Amerika’da yine evde Hatha Yoga pratiklerine devam etti. Kitaplardan da yogayı tanımaya, deneyimleme çalışan Esin, içe dönmenin, kendini bulmanın ve kendini olduğu gibi kabullenmenin insanı özgürleştirdiğini fark etti. İlk dersten itibaren kendini bu deneyimi paylaşmaya, öğrenmeye ve öğretmeye adadı.

Bu uzun yolculuğunun içerisine Mey Elbi’den Mindfullness & Vinyasa Temelli 200 Saatlik Yoga Uzmanlaşma Programını sığdırdı. Halen bir kurumsal firmada çalışan Esin, yorucu ve stresli yaşam düzeninde hemen her gün kendine dönmek amaçlı matın üzerine çıkıyor.

Hedefi, yoga felsefesini sadece beden pratiği olarak değil de yaşamın bir parçası olarak görmek ve herkesin bu öğretiyi öğrenmesini sağlamak. 

- Devamını Göster -

Yorumlar

  1. Tina Tina

    Çok doğal ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Tesekkürler.

YORUM YAZ