Blog

Yoga Yapmak Migrene İyi Gelir mi?

Sıkıcı şehir hayatı, yoğun geçen bir gün, dünden kalan uykusuzluk ve hayatınız hakkında sürekli düşünme sonucu ortaya çıkan kabus; Migren.

Yoga Yapmak Migrene İyi Gelir mi?

Migren gerçekten de bazen dayanılması zor durumlara sebep oluyor. Şahsım adına konuşmak gerekirse şu ana kadar hayatımda en çok şikayet ettiğim hastalık bu oldu. J Enseden başlayan, şakaklara doğru ağrısı iyice artan ve göz çevresinde şiddetli bir ağrıya neden olur. Kullanılan ilaçlar ise eğer migren geldiğinde alındıysa maalesef etkisi çok ama çok az oluyor. Migren atağı başlamadan önce yani geleceğini anlayıp ilaç almak durumundayız. Tabii bu durumda her zaman kolay anlaşılamıyor, migrenin ne zaman geleceğini bilemiyoruz.

Migreni tetikleyen ise aslında 3 temel durum var. İlki ıslak saç ile rüzgara çıkmak. İkincisi uykusuz kalmak. Sonuncusu ise stres, endişe ve bir konuyu gereğinden fazla düşünüp kendimize olumsuz anlar yaşatmak. Yukarıda saydıklarım tam da migrenin istediği ortamlar maalesef. Bu dayanılmaz ağrılara karşı size önerimiz yoga yapmak.

yoganin-migrene-faydasi

Yoga Yapmak Migrene Nasıl İyi Gelir?

Yoga sahip olduğu duruşlar yani pozlar ile vücudumuzda sırt, boyun ve baş gibi birçok bölgeyi çalıştırır. Bunun yanı sıra migrene davetiye çıkartan günlük yaşantınızdaki tüm olumsuz durumları(stres, endişe ve kaygı) sizden uzaklaştırır.

Endorfin, serotonin ve depomin gibi hormonlar artmasına sebep olan yoga sayesinde migren ağrılarınız da azalacaktır.

Yoga Uyku Düzenine Yardımcı Olur mu?

Yoga ve meditasyon daha iyi bir uyku çekmenize neden olur. Aksi durumda yani uykusuz kalınan günlerde migren ağrısı çekmeniz oldukça olası. Yoga sayesinde sadece uykusuzluk probleminiz bitmez aynı zamanda uyku kalitenizi de arttırırsınız.

Daha önce hiç yoga yapmadıysanız yogaya başlangıç derslerine katılarak ilk adımı atabilirsiniz. 2 ile 3 ay süresince yogaya devam ederseniz fiziksel ve ruhsal olarak daha iyi hissedeceğinizi siz de göreceksiniz. Migren atakları ve ağrılarında ise çok belirgin olarak azalmayı sizler de hissedeceksiniz.

yoga-migrene-iyi-gelir-mi

Siz de Yogaila ile evinizden online olarak grup derslerine katılabilirsiniz. Katılmak istediğiniz derslere buradan bakabilirsiniz.

Bir diğer yazım olan “Uyku Meditasyonu Nedir?” yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Emre Gümüş
Emre Gümüş

İstanbul'da doğmuş, Trakya bölgesinde büyümüş ve bozkırda kendini tanımış, sporun her alanı ile içli dışlı olmayı seven, bazen yazar bazen çizer ama genellikle konuşan mezun adayı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ