Blog

Yoga Yolunda – Temel Amacı ve Yararları Nedir?

Milattan binlerce yıl önce ortaya çıkmış olan yoga’nın yıllar içerisinde bir bilim ve felsefe olduğu kabul edilmiştir.

Yoga Yolunda – Temel Amacı ve Yararları Nedir?

Yoga kelimesi eski Hint dili olan Sanskritçede “Yuj” kökünden türemiştir. Birlik, tam olma, disiplin anlamlarına gelir. Yoga, beden, zihin ve ruhu dengelemeyi amaçlar. Bilginin ışığında farkındalık ile aydınlanmanın geleceği söylenir.

İnsanlık özgürlüğü arayıp durmuştur ve bu özgürlüğün çoğunlukla inanç ile dinler aracılığında ilerleyeceğine inanmıştır. Patanjali, yoga’nın babası olarak bilinir; Yoga’nın bir din olmadığını ve herkesin yaralanabileceği bir felsefe ve sistem olduğunu kanıtlamıştır. Patanjali yazmış olduğu Yoga Sutralar(özdeyiş)’da açıkça belirtmiştir. 

Yoga’nın temel amacı nedir?

Yoga, öz farkındalığın oluşması ve kişinin gerçek özüne yaklaşmasını amaçlar. Beden, zihin ve öz(farkındalık) bir dengeye ulaştığında insan varlık-farkındalık-tamlık’a ulaşır ve tüm maddesel dünyanın farkına varır. Bu bilgi ve farkındalığın ışığında tek gerçeğin öz olduğunu bilir ve algısı gelişir.

Patanjali Yoga Sutrada bahseder, Ashtanga Yoga, sekiz basamaktan oluşur. Ashtanga Yoga düzenli ve disiplinli olarak uygulandığında Samadhiye yani Nirvana’ya ulaşmanın mümkün olduğu söylenir.

Alper Bayraktar hocamın kitabında belirttiği üzere;

Yoga’nın 8 basamağı

  1. Yama (Sosyal Disiplin Kuralları)
  2. Niyama (Bireysel Disiplin Kuralları)
  3. Asana (Beden Duruşu)
  4. Pranayama (Yaşam Gücünün Denetim Altına Alınması)
  5. Pratyahara (Duyuların Zevk Alma Halinden Geri Çekilmesi)
  6. Dhrana (Zihnin Odaklanması- Konsantrasyon)
  7. Dhyana (Meditasyon)
  8. Samadhi (Üst Bilinç Hali).

Yoga bütünsel sistemi içerisinde beş temel ilkeye dayanır. Bunlar; Doğru nefes, doğru egzersiz, doğru rahatlama, doğru beslenme, doğru düşünme ve meditasyondur. 

Yoga’nın yararları nelerdir?

İlk iki basamakta etik bir insan olma yolu geliştirilir. Asanalar(duruşlar) ile esnekliği, kas kontrolünü(kuvvetlenme), beden farkındalığını, denge ile odaklanmayı, ideal kiloya ulaşmayı ve duruş bozukluklarını geliştirir. Bedenin tüm sistemleri uyarılır böylelikle tüm hücreler çalıştırılarak dinç ve sağlıklı bir beden yapısı sağlanır. Restoratif hareketler ile dinginlik, açık bir zihin ve doğru dinlenme hedeflenir. Genel olarak hareketler içerisinde hareketle bir olmak amaçlanır. Böylelikle dengeye ulaşma yolunda sağlam adımlar atılmış olur.

Pranayama ve meditasyon ile bilinç altındaki sorunları, algı gelişimini, odaklanmayı ve zihin kontrolünü arttırır. Nasıl bedenimizi kontrol edebiliyor ve geliştirebiliyorsak aynı şekilde zihin ve zihin kontrolünü geliştirebiliriz.

Pratyahara; duyuların objelerden ve zevk halinden geri çekilmesi, özgürleşmesidir. Maddesel varlıklara olan bağımlılığın farkına varılmasını ve kişinin bu maddelerden özgürleşmesini sağlar. Bu bırakma hali kişinin duyularını, zihnini ve isteklerini kontrol altına almasına yardımcı olur.

Son üç basamak ise kişinin zihin ve bilinç altı kontrolü üzerinde ustalaşmasını ve gerçek özgürlüğün kendisinde olduğunu keşfetmesindeki derinleşme yoludur.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Duygu Ertürk

Üniversiteden mezun olduktan sonra kendini bulma arayışı ile çeşitli özel kurumlarda çalıştı. Denemiş olduğu meslekler hayatın amacını yansıtmıyordu. Ofis hayatı devam ederken Yoga ile tanıştı. Tanışmasının ardından kendi kendine videolar yardımı ile pratik yapmaya başladı. Bu durumun yeterli olmadığını fark ederek Yoga’yı keşfetmek ve kendini geliştirmek adına Yoga Eğitmenlik eğitimine katıldı.

200 saatlik Yoga Alliance onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi’ni Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’nde Alper Bayraktar önderliğinde Aralık 2017’de tamamladı. Aktif olarak 3 yıldır Yoga yapıyor ve 2 yıldan beri çeşitli kurumlarda eğitmenlik yapmaya devam ediyor. Her daim öğrenci olarak eğitime devam ederek 30 saatlik Fırat Tosun ile Sekans Hazırlama ve Dilde Sadelik (YACEP) programına katıldı. Dylan Werner, Marcel Martin, Fırat Tosun ve Soner Türkölmez gibi değerli hocaların workshoplarına katıldı. 300 saatlik ikinci modül eğitimi için Himalayan Yoga Association’dan almak üzere Hindistan’a gitmek için gün sayıyor.

Yoga ile tanıştıktan sonra hayata olan bakış açışı gelişmiş, anda kalmanın önemini ve farkındalık yolunda adımlar atarak beden, zihin ve ruh bütünlüğünün bilinçli bir şekilde farkına varmıştır. Nefesin önemini keşfetmiş, zihin ve beden arasındaki geçişin ne kadar önemli olduğunu kavramıştır. 

Yoga yolunda keşfetmeye, öğrenmeye devam ederken keşfettiği bilgileri paylaşıyor.

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ