Blog

Yoga’nın Tarihçesi ve 8 Basamağı

Yoga, zihin, beden ve ruhun bütünlüğünü sağlamak ve sağlığını korumak için bulunmuş bir bilim, felsefe dalı, bir öğretidir.

Yoga’nın Tarihçesi ve 8 Basamağı

Kökeni en az 5000 yıl öncesine dayanır. Hindistan ise Yoga’nın doğduğu yer olarak kabul edilir. Günümüzde uygulanan birçok farklı branşları vardı. Bunlardan bazıları; Hatha Yoga, Ashtanga Yoga, Vinyasa Yoga, Yin Yoga, Kundalini Yoga, Restoratif Yoga ve Bikram Yoga’dır.

Yoga’nın Tarihçesi

Yoga ‘birlik’ anlamına gelen Sanskritçe ‘yuj’ kelimesinden türetilmiştir. İnsanlık tarihi kadar eski olduğu düşünülen yoganın başlangıcı ise belirsizdir, ancak Hindistan’da bulunan erken arkeolojik kanıtlar (yoga pozlarını içeren) M.Ö.3000’e tarihlenir. 

Yoganın Tarihi Birçok Kaynakta 4 Döneme Ayrılmıştır:

 • Vedik dönem: İlk Hindu kayıtları olan Vedalar’ın yazıldığı dönemdir (M.Ö.3000-4000 tarihler araştırmacılar arasında değişiklik göstermektedir). Veda bilgi anlamına gelir. Yoganın en eski öğretileri olan Vedalar, Rig Veda, Sama Veda, Yacur Veda, Atharva Veda olmak üzere 4 kitaptan oluşur. Bu dönemde üstatlardan gelen bilgiler öğrenciler tarafından ilk defa yazıya dökülmüştür.
 • Klasik öncesi dönem: Evrendeki her şeyin birbirine bağlı olduğundan bahseden kutsal metinler olan Upanişadlar ve Bhagavad Gita’nın oluşturulduğu dönemdir. Upanişadlar rahiplerin oluşturduğu 200’den fazla öğretiyi içermektedir. Bhagavad Gita, ünlü Mahabharata Destanı’nın bir bölümünü oluşturur ve genel olarak yogik öğretileri içerir. Vedalar’ın sonu ve tamamlayıcısı olarak görülen metinler insanlara; eylemlerini yoga-meditasyon yoluyla belirlemelerine, egoyu ortadan kaldırmalarına yardımcı olmayı amaçlamıştır.
 • Klasik dönem: Patanjali’nin Yoga Sutraları’nı oluşturduğu dönemdir. Bu metinlerde Klasik Yoga (Raja) tanımlanır. Yoga felsefesi ve uygulaması üzerine yazılan ilk yetkili metin olarak kabul edilmektedir, 196 sutra içerir. Anlamlı bir yaşam için etik ve ilkelerden bahseden metinlerde, farkındalık ve aydınlanmaya giden sekiz yolun ana hatları çizilmiştir. Bu prensipler “Patanjali’nin 8 Basamaklı Yolu” olarakta bilinir.
 • Klasik sonrası dönem: Patanjali’den sonra ortaya çıkan birçok farklı ekolü kapsar. 19.yy’ın başlarında Batı’ya tanıtılan Yoga, Krishnamacharya ve öğrencilerinin (BKS Iyengar, Indra Devi, Pattabi Jois ve Desikachar) yardımı ile tüm dünyaya yayılmıştır. 

Yoga’nın Sekiz Basamağı

1.    Yama; Evrensel ahlaki disiplinler

2.    Niyama; Kişisel ahlaki disiplinler

3.    Asana; Vücudu esnek, kuvvetli, dengeli hale getiren hareketler

4.    Pranayama; Nefes tekniklerinin uygulanması

5.    Pratyahara; Duyuların dış dünyadan iç dünyaya yönlendirilmesi

6.    Dharana; Konsantrasyon uygulamaları

7.    Dhyana; Pozitif düşünce ve meditasyon hali

8.    Samadhi; Bütünün idrak edilmesi, aydınlanma safhası, Nirvana

Yama ve Niyama basamakları kendi içlerinde de alt basamaklara ayrılırlar. Bunlar:

Yama

 1. Ahimsa: Zarar verme
 2. Satya: Dürüst ol
 3. Asteya: Çalma
 4. Brahmacerya: Seksüel enerjiyi doğru kullanma

Niyama

 1. Sauca: Saflık, temizlik
 2. Santosa: Yetinme
 3. Tapas: Çaba, disiplin, kendine ve beslenmene bakmak
 4. Svadhyaya: Kendini eğitme, kişisel gelişim
 5. Ishrara Prandhana: Mutlak ve kutsal varlığı algılamak
BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yazar :

Gülnaz İşgören

Üniversiteyi Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Rekreasyon bölümünde okudu ve uzmanlığını 2. Kademe yüzme antrenörü olarak yaptı. 4 sene profesyonel hentbol ve 7 sene profesyonel atletizm sporcusudur. İstanbul Olimpik Kulübünde sırıkla atlama ve üç adım atlama branşlarında yarışmıştır.

Yoga yolculuğuna ve pratiğine 2015 yılında başladı.

Yoga üzerine aldığı eğitimler:

 • 2017'de Dilek Adaş Yoga, Türkiye ile 200 saatlik Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi
 • 2019'da Yoga Vidya Mandiram, Hindistan ile 300 saatlik Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimi

Yogadan önce 2010 yılından beri Pilates, Fitness, Fonksiyonel Training alanlarında Personal Trainer olarak çalışmış olup halen Yoga ve P.ilates branşlarında özel ve grup dersleri vermeye devam etmektedir.

- Devamını Göster -

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM YAZ