Nasıl Çalışır

Ders İçin Hazırlık

Yogaila derslerinden maksimum verim alabilmeniz için derslere dizüstü, tablet ya da akıllı telefon gibi video kamerası ve mikrofonu olan bir cihazdan katılmanız gerekecek. Bu şekilde karşılıklı olarak eğitmenlerimizle birbirinizi görebilecek ve duyabileceksiniz.

Zoom

Video konferans platformu olarak yukarıda bahsettiğimiz tüm cihazlarla sorunsuz olarak çalışan Zoom‘u kullanıyoruz. Derslerimize katılmadan önce cihazınıza bir uygulama indirip yüklemenize gerek yok. Ancak iyi bir sonuç almak için Zoom.us adresinden ücretsiz bir hesap oluşturabilir ve uygulamayı (iOS ve Android cihazlarınız için mobil uygulama, bilgisayarlar için de masaüstü uygulaması) cihazınıza indirip yükleyebilirsiniz. Cihazınızdan Zoom’a giriş yaparak video ve ses özelliklerini test edebilir ve ilk ders için hazır hale gelebilirsiniz.

Bilgilendirme E-Postasını Takip Edin

Yogaila derslerinden istediğinize kayıt yaptırdıktan sonra e-posta adresinize Yogaila’dan gelecek bilgilendirme mesajı gelecektir.

Şu anda her hangi bir anda aynı anda 3 derse rezervasyon yapmanıza izin verilmektedir. Aktif rezervasyonunuz olan bir dersinizi tamamlar tamamlamaz yeni bir ders için rezervasyon yapabilmektesiniz.

Belirlenen kapasite dolması halinde dersler “Dolu” olarak görünmektedir. Ancak “Bekleme Listesi” seçeneği aktif hale gelmektedir. Aynı anda 2 dersin bekleme listesine kayıt yaptırabilirsiniz. Bekleme listesinde olduğunuz derse daha önceden kayıt yaptıran üyelerden birinin rezervasyonunu iptal etmesi halinde ve o an itibariyle Bekleme Listesi’nin ilk sırasında yer almanız durumunda derse kaydınız otomatik olarak yapılacaktır.

Bu e-posta kayıt yaptırdığınız derse ilişkin bilgiler ve ders bağlantısını içeriyor. Ayrıca e-postada Yogaila Üyelik Panelinize hızlıca erişmenizi sağlayacak bir link de yer alıyor. Üyelik panelinizde yaklaşan derslerinize ilişkin bilgileri, katıldığınız geçmiş derslerin listesini, kredilerinize ilişkin bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Dersinizin olduğu günün başlangıcında bir bilgilendirme mesajı daha paylaşıyoruz. Ayrıca dersinizin başlamasına 1 saat e-posta ve bildirim, 15 dakika kala son bir bildirim gönderilecek. Bu mesajlar içinde ders katılım bağlantısını görebilirsiniz.

Üye Paneli

Bilgilendirme mesajının bulamamanız durumunda Üye panelinizde, Derslerim seçeneği altında yer alan "Derse Katıl" butonunu kullanarak derse girebilirsiniz. İlgili derse tıkladığınızda dersin başlama saatine kadar kalan süreyi gösteren bir sayaç göreceksiniz. Bu sayaç derse 15 dakika kala yerini dersin linkine bırakacaktır. Dersinize giriş için bir şifre gerekiyorsa, aynı alanda yer alacaktır. O linke tıklayarak ve şifrenizi girerek dersinize giriş yapabilirsiniz.

Bilgilendirme mesajının gelmemesi durumunda bize info@yogaila.com adresine e-posta yazarak ulaşabilirsiniz. Bilgilendirme mesajlarının sorunsuz ulaşması için info@yogaila.com adresini kişilerinize ekleyebilirsiniz.

Ders Programını Takip Edin

Yogaila ders programına yenileri eklenmeye devam edecektir. O yüzden Yogaila sitesindeki Program seçeneği altından en güncel ders programını takip etmeyi unutmayın.

Programda katılmak istediğiniz bir ders görmeniz durumunda hemen kayıt yaptırmanızı öneriyoruz. Bu şekilde kısıtlı ders kapasiteleri dolmadan yerinizi alabilirsiniz.

Derse Katılım

Kayıt yaptırdığınız derse size daha önce gönderilmiş olan bilgilendirme e-postalarda ve Üye Panelinizdeki Derslerim seçeneği altında listelenen ders bilgisi içerisinde yer alan Zoom bağlantısını kullanarak katılabilirsiniz. Bu bağlantı dersinizi daha önceden indirip yüklediyseniz Zoom uygulamasında ya da web tarayıcısında açacaktır.

Derse girmek için bağlantıya tıkladığınızda cihazınızda Zoom uygulamasını indirip yüklemeniz için bir uyarı mesajı göreceksiniz. Derslerimize katılmak için bir bilgisayar kullanıyorsanız bu uygulamayı yüklemek zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Ancak tercihinize göre uygulamayı indirip, kendinize ücretsiz bir Zoom hesabı oluşturabilirsiniz. Uygulamayı indirmek istemediğiniz takdirde tarayıcınızın ekranının en altında belirecek olan “If nothing prompts from browser, click here to launch the meeting” uyarısındaki “Click here” a tıklayın. Daha sonra o uyarı yazısının da altında belirecek olan “If you cannot download or run the application, start from your browser.” yazısındaki “Start from your browser”a tıklayarak dersinizi tarayıcınızda açabilirsiniz.

Dersimize akıllı telefonunuzdan katılmak istiyorsanız, Zoom uygulamasını telefonunuza yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için linke tıkladığınızda belirecek yönlendirmeleri takip ederek Zoom uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Eğitmeniniz sınıfa katılmak istediğiniz uyarısını gördüğünde girişinizi onaylayacak ve ders odasına katılacaksınız. Derse girdiğinizde, mikrofonunuz otomatik olarak kapalı olacaktır. Bu durum sanal ders odasında bir eko yaşanmaması için gerekli olmaktadır. Genel olarak, konuşmak istemediğiniz zamanlarda mikrofonunuzu kapaı tutmanız yerinde olacaktır. Kimseyi rahatsız etmediğiniz müddetçe konuşmaktan ve soru sormaktan çekinmeyin. Unutmayın eğitmen odada yer alan herkesi her an göremeyecektir.

Video transferi yüksek bir bant genişliği gerektirdiği için, yüksek hızlı bir internet bağlantısını öneriyoruz. Eğer ders sırasında görüntü ve sesde bozulmalar meyda geliyor ve bağlantınız sıkıntılı bir hal alıyorsa video kameranızı kapatmanızı rica ediyoruz. Merak etmeyin, sadece eğitmen sizi göremeyecek ama siz eğitmenimizi görmeye devam edeceksiniz.

Sanal Ders Stüdyosu Tecrübesi

Sanal Ders

Ders öncesinde kendinize rahat hakerek edebileceğiniz, sessiz ve iyi bir internet bağlatısının olduğu bir alan ayarlamış olun. Sanal stüdyoya girdikten sonra ilk bir kaç dakikada yerleşmeye, cihazınızı ve yerinizi ayarlamaya çalışın. Dersler genellikle ders saatlerinden 5 dk. sonra bağlayacaktır.

Ekran ve matınızı, eğitmeninizi en iyi şekilde görebileceğiniz şekilde ayarlamaya çalışın. Dersler için bir mat gerekli olmamakla birlikte, kesinlikle çok faydalı olacaktır. Sert bir zemin üzerinde yerleştirilmiş bir yoga matı denge ve eklemlerinizin korunması açısından ideal olacaktır. Halı üzerinde yer alan bir yoga matı daha yumuşak bir zemin sağlar ancak denge açısından çok kararlı bir çözüm sunmayacaktır. Halı üzerinde yoga matı yerine havlu kullanmak bazen daha iyi olabilmektedir.

Eğitmen odada yer alan herkesi odaya girdiklerinde karşılayacak ve sizleri derste kullanılacak bir aksesuar gereksinimi hakkında bilgilendirecektir. Derse ve eğitmene bağlı olarak farklılık gösterebilecek bu aksesuarlar şu şekildedir:

  • Üzerinize örtmeniz için bir havlu ya da battaniye,
  • Bazı yoga pozlarında zemini yükseltmenize yardımcı olacak bir Yoga Bloku ya da şu şişesi
  • Bazı yoga pozlarında pozlarınızın kararlılığını ve etkisini iyileştirebilmeniz için uzun kayış, kemer ya da atkı

Zoom içerisinde ekranınızda yer alan görüntü tipini seçebilirsiniz. “Gallery” ve “Speaker” görüntülerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Gallery seçeneği küçük pencereler içerisinde tüm katılımcıları görmenizi sağlarken, Speaker görüntüsünde ise sadece o an konuşan kişiyi büyük bir pencerede görüntüleyeceksiniz. Gallery görüntüsü ders bağlangıcında ve bitişinde yapılacak sohbetlerde iyi olurken, Speaker görüntüsü ders sırasında daha başarılı sonuç verecektir.

Ders başlangıcında eğitmeniniz o gün izleyeceğiniz program gerçekleştirmenize engel olabilecek fiziksel bir sıkıntınız, hastalığınız olup olmadığını soracaktır. Eğitmeniniz size seçenekler sunabilecek ya da derslerinde uyarlamalar yapabileceklerdir.

Ders Yapısı

Eğitmeniniz tüm katılımcılara, o derste neler yapacağınıza ilişkin genel bir bilgi verecek ve sizlere bir takım sorular soracaktır. Eğitmeninizin dersi kaydetmeye başladığını duyabilirsiniz. Ders “Speaker” yani konuşmacı formatında kaydedilecek olup kayıtta sadece eğitmen görünecektir.

Ders sırasında sorularınız olursa, herhangi bir hareket ya da poz ile ilgili emin olamadığınız bir durum olursa, mikrofonunuzu açarak soru sormaktan çekinmeyin. Ders sırasında eğitmen sizin videonuza ya da monitöre bakmıyor olabilir; o yüzden eğitmenin dikkatini çekmenin en iyi yolu sesinizi duyurmak olacaktır.

Bununla birlikte, mikrofonunuzu açtığınızda, ders kaydı “Speaker” yani konuşmacı formatında olduğundan daha sonra ders kaydını inceleyen diğer Yogaila.com üyelerinin size göreceğini unutmamanızı isteriz. Bununla birlikte, ders kayıtlarını yayınlamadan önce -hızlı bir şekilde olsa da- gözden geçireceğimizi ve “yakışıksız” 😊 durumların kayıtlarda görünmesini engellemeye çalışacağımızı da bilmenizi isteriz..

Ders Sonrası Sohbet

Herhangi bir grup dersinde sosyalleşmenin önemli olduğundan hareketle, sanal ders stüdyomuzda da sosyal bir ortamın parçası olabilmeniz için ders sonrasında eğitmenlerinize sorular sormanızı, diğer katılımcılarla sohbet etmenizi öneriyoruz. Ancak özellikle yoga derslerinde savasana ve son “namaste” sonrasında zihinlerinizin çok rahat bir ortama gittiğini ve sessiz bir şekilde uzaklaşmak isteyebileceğinizi de biliyoruz. O yüzden seçimi sizlere bırakıyoruz.

Eğer sohbet etmek için kalıyorsanız, diğer üyelerin ve eğitmenin paylaşmak istedikleri konusunda açık fikirli ve saygılı olmanızı rica ediyoruz. Yogaila.com’un bir yarışma platformu olmadığını, tüm üyelerimiz için güvenli bir ortam sağlamaya çalıştığını unutmamanızı diliyoruz. Konuşmalarınızda gizliliğe önem vermenizi ve gerek eğitmenleriniz gerek diğer üyelere ilişkin br takım bilgileri, onların açık izinleri olmadan paylaşmamanızı umut ediyoruz.

Eğitmenlerimiz ile Yogaila.com üzerinden iletişim kurabileceğinizi de lütfen unutmayın.

Ders Sonrası Geri Bildirim Anketi ve Video Kayıtları

Derslerimizi tamamladıktan sonra, katıldığınız ders ait “Geri Bildirim Anketi” mizi tamamlamanız bizi çok mutlu edecek. Bu şekilde üyelerimizin memnuniyetini daha fazla ne şekilde arttırabileceğimiz konusunda bizlere yardımcı olabileceğinizi unutmayın.

Bu geri bildirimlerinizi kullanarak en iyi ders kayıtlarımızı da belirleyip daha sonra YouTube hesaplarımızda paylaşarak daha geniş bir kitlenin faydalanmasını da sağlamayı hedefliyoruz.

Son Olarak; Derslere Katılıma Devam Edin

Yoga’nın ve her egzersizin faydalarının düzenli bir pratiğe sahip olduğunuzda görüneceğini unutmayın.

Bir çoğunuzun bu durumun farkında olduğunu; haftada en az 1 kere yoga ya da sunduğumuz diğer egzersizlerden faydalanmak istediğinizi ve en önemli engelinizin motivasyon ve bir sorumluluk hissine sahip olmak olduğunu bildiğinizi biliyoruz!

Sizlere yardımcı olmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağız!

  • Eğitmenlerimiz sizleri cesaretlendirmek ve gelişiminizi fark etmenize yardımcı olmak için her şeyi yapacaklar.
  • Sizlere devamlı olarak kayıt yaptırdığınız derslere ilişkin bilgilendirmeler yapacağız.
  • Kendi zamanlarınızda pratikler yapabilmeniz için ders kayıtlarına ulaşmanızı sağlayacağız.
  • Ve daha fazla dersden yararlanabilmeniz için ders programımızı güçlendirmeye ve değişik zamanlarda değişik ders seçenekleri sunmaya çalışacağız.

Ancak yapamayacağımız tek şey sizin yerinize bağlılık göstermek olacaktır. Siz ve sadece siz derslere katılmaya devam edebilirsiniz. Hayatınızda size daha mutlu ve sağlıklı yapacak olan şeylere ilişkin önceliklerinizi siz belirleyebilirsiniz.  Biz bu yolculuğunuzun he adımında yanınızda olacağız!